Albizia



xsi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (218) - 249.137 (?)
17.10.2009 19:09

Dobrý den. Letos jsem našel dva semenáčky cca 5cm pod Albizia julibrissin v Šibeniku. Jsou i teď na zimu v malých květináčích na okně a jsem zvědavý, jestli se dožijí jara.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 0.234 (?), 28.5.2009 23:54

Zdravim, mám doma albízii v květináči už asi 15let a pořád je tak nějak přichcíplá, po 15 letech má výšku kolem 40 cm a to se o ni starám jak můžu.Myslím že podmínky má dobré, v létě je společně se středomořskými rostlinami(fíkovník, olivovník,agáve, gr. jablko, oleandry,atd...),ale jako jediná prostě nějak neroste, natož aby kvetla.V zimě společně s těmito rostlinami tepl. kolem 6 st.Napadlo mě jestli není problém třeba v půdě, těd je sazena ve směsi zahr, substátu a kompostu s dostatečnou příměsí písku.prosím poradˇte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 247.240 (?), 29.5.2009 19:43

Kdyby to byla Albízie neboli Perská akácie tak za 15 let by to musel být dospělý a rozložitý strom.  Mám dvě,  taktéž zatím v květináči než zesílí a zvládnou sazení do zahrady, a roční přírustky jsou okolo 0,5 m . A pochopitelně úměrně tomu sílí i kmínek. Vložte foto k možné identifikaci. Renata 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.2 (?), 30.5.2009 10:32

Možné je, že je malá mám víc albízií, julibrisin "roseu" a wilson a rozdíl mezi růstem v květináči a volném prostranství je velký. Květináč 20cm, volný prostor1,5 m u stejně starých rostlin, takže možné to je, jinak co se týká mrazuvzdornosti mladá rostlina E.H. Wilson snesla-16 oC, takže bez problémů, ale vinohradnická poloha jižní Moravy. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.234 (?), 30.5.2009 17:51

Chtěl jsem přiložit foto, ale nemůžu se přihlásit, pokud se mi to povede tak ji ještě dodatečně přiložím.Je možné že je moje albízie tak mala proto že je stále v květináči, na zahradu jsem ji nesadil jelikož jsem teprve před dvěma dny zjistil že se dá u nás pěstovat i venku.Dost jsem se divil, u rostliny ze severní afriky a středomoří jsem tedy nečekal že by mohla přežít zimu v čechách.Bydlim na české sibiři v nadm.v. kolem 550m.n.m.,klima je tu celkem drsné, přesto ji nejspíš asi zkusim vysadit ven, zkušenost se zimnim přikrývánim cedru už mám, tak tedˇ zkusim albízii.Má někdo zkušenost s pěstovánim albízie v podobné nadm. výšce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.171 (?), 10.8.2016 14:17

Bydlím v podhůří orlických hor nadmořská výška 380m. Mám venku nejen Albízii ale i Pawlovnii a Cedr deodora, který už je 6m vysoký a bez jakéhokoliv krytí vydržel cca 10 dní mrazů okolo -20°C. Ten jsem nikdy nekryl. Albízii a Pawlovnii stačí krýt po 3 roky. Dělal jsem to buď polystyrnovým krytem do výšky 1m a pak izolačními trubicemi na topení. Vše pěstováno ale jako stromek tedy krytí kmínku do rozvětvení. Albízie kvete krásně a bohatě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.213 (?), 12.8.2016 16:05
Ochrana kmienka sa dá spraviť aj takto. Na fotkách je céder a stromčeková ruža, ale je samozrejme možné to použiť aj u albízie. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 12.8.2016 19:08

Tak tento způsob ochrany bych u Albízie rozhodně nedoporučil. Kmen je, zejména v mladém věku, vemi citlivý na houbové choroby. Při zazimování proto musí být v suchu (kryt musí větrat). Tuhle zimu mě odešla již krásně narostlá rostlina s kmenem 4-5 cm v průměru. Už jsem si myslel, že to zvládne bez krytu, ale houba se okamžitě dostavila... Z pařízku už krásně obrazila a má už přes 1,5 mtru výšky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.58 (?), 12.8.2016 23:50
Použil som to aj u albízie Summer Chocolate a zimu zvládla bez problémov. Je to povraz vyrobený z kukuričného šúpolia, ktorý je (aj keď to tak možno nevyzerá) vzdušný a rastlinu chráni pred mrazom, výkyvmi teploty (čo je asi najdôležitejšie) a aj pred vlhkosťou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 13.8.2016 8:04

Záleží na průběhu zimy. Myslím si, že provaz bude zadržovat víc vlhkosti, než holý kmen. Za vlhké zimy by to mohlo být dost nebezpečné.

Na zimování jsem použil klasickou zimovací budku 50 x 50 cm, vyloženou polystyrenem, nahoře střecha z polykarbonátu. Přes zimu byla uzavřená ze tří stran. V případě poklesu mrazů pod -15o C by se zakryla i poslední stěna a uvnitř jsem měl ještě připravený topný kabel. To ale naštěstí ani jednu zimu nenastalo.  Díky ploše budky byly částečně chráněny i kořeny před vlhkostí (na zimu jsem zvýšil vrstvu štěrkového mulče. Po několika zimách po dostatečném zesílení kmene jsem zkusil nezimovat...

Houba se drobnými trhlinkami v kůře dostala dovnitř (projevuje se to jako růžové zabarvení kůry). V počátečním stadiu to lze zastavit Ortivou (jednou se mě to podařilo). Jenže nyní jsem zaspal a chytilo to celý kmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
xsi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (218) - 249.137 (?), 17.10.2009 19:09

Dobrý den. Letos jsem našel dva semenáčky cca 5cm pod Albizia julibrissin v Šibeniku. Jsou i teď na zimu v malých květináčích na okně a jsem zvědavý, jestli se dožijí jara.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika