Jaký kultivar Wistarie pro vytvoření stromku s korunou



Stránky: 1,  2   
host - 195.53 (?) 
8.5.2014 22:13, zobrazeno: 8768x

Dobrý den,

velice se mi líbí Wistarie, kterou jsem viděl vypěstovanou jako stromek. Měla kmínek asi 2 metry vysoký a následně krásnou korunu, která měla v průměru asi 1,5 metru. Z jakého kultivaru se dá stromek dobře vypěstovat?

Na netu jsem se dočetl, že kultivar Sinensis je bujný a dorůstá i 12 metrů.

U kultivaru Floribundao Domino jsem se dočetl, že dorůstá max 3 metrů, někde zase psali 9 metrů.

Tak nevím, jaký druh použít.

Nemáte někdo zkušenost s tvarování a pěstováním kmínku a koruny? Neroste to moc bujně?

Díky za rady.

VN

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 9.5.2014 5:53

Již se zde psalo o Vistárii křovité - Wisteria frutescens 'AMETHYST FALLS', zkuste si vyhledat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 9.5.2014 9:54

Mrkněte na garten.cz, je tam popis vypěstování kmínku.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 195.53 (?), 9.5.2014 22:24

Dobrý den, doporučený kultivar pro vytvoření kmínku jsem bohužel na uvedeném webu nenašel. Jde mi o to, abych nemusel drasticky krotit rostlinu, která bude chtít růst. V obchodě tady mají druhy floribunda domino, nebo sinensis. Bohužel někde píšou, že floribundo nevoní a kvete až za deset let, někde zase že voní. Tak jsem chtěl doporučení od pěstitelů, kteří mají vlastní zkušenosti. Preferoval bych, aby kvetlo dříve, než za 10 let :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 9.5.2014 22:35

Všechny wistarie budete muset hodně krotit, jsou dost bujně rostoucí. A kvetou opravdu až jako starší rostliny, u nás vykvetla jedna hodně brzo - už sedmým rokem od výsadby. Ta starší osmý rok, ale to už porostla celou starou hrušeň. Rozhodně to není rostlina do malé zahrádky, kterou udržíte v malé velikosti jako třeba japonskou vrbičku. I na té přoložené fotce z netu je to strom...           Lída

Wisteria sinensis
Wisteria sinensis
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 195.53 (?), 9.5.2014 22:56

Díky za reakci.

Někde na netu ale psali, že sinensis kvete již druhým rokem po výsadbě.

Je to možné nebo je to jenom nějaká chyba v textu...??

Jak jsemw jižý psal, tak jsem viděl vistárii na kmínku tak 2 metry vysokou a průměr koruny tak 1,5 metru. Kultivar neznám.

To je to, co by se mi líbilo.

Takový strom, jako je v příloze by se mi do zahrady nevměstnal.

Tak jsem na rozpacích.

Díky

VN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 9.5.2014 22:56

Jak píše "tulipanek", zkuste tu AMETHYST FALLS... loni jí měli v Penny wink

Lonská diskuze

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 9.5.2014 23:07

Renatko, máte pravdu, hned jsem na ni mrkla. Je menší, kvete už na dvouletém dřevě, ale má také jen krátké hrozny květů.          Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 195.53 (?), 9.5.2014 23:10

OK, díky za tipy. Pokusím se jí sehnat.

Jen neví, jestli jí budou někde mít.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 10.5.2014 7:48

Wisterii frutescens 'AMETHYST FALLS' mám třetím rokem. Zatím se drží pořád relativně drobná a kompaktní. Zastřihuji jen dlouhé šlahouny, které přes zimu stejně zaschnou. Ze začátku je dobré hlídat a odlamovat výběžky na "kmeni", aby si rostlina podržela tvar korunky. V prvních dvou letech obrážela velmi intenzivně. Potřebuje více vody, než jiné wistárie. Její vůně je trochu diskutabilní, obvykle bývá označována jako "zatuchlý hadr". Kvete začátkem léta tak 3 max 4 týdny a dost. Jako dominanta zahrady toho nabízí, dle mého názoru, méně než jiné wistárie. Mám ji spíše jako sbírkovou. Původně jsem chtěl mít wistárií mnohem větší množství, ale po konkrétních zkušenostech s prvními rostlinami, jsem na další připravená místa vysadil Trubače (Campsis). Ty považuji za vhodnější a kvetou většinu léta nepřetržitě. A dají se také pěstovat na kmínku (mají o trochu méně agresivní rozrůstání, jak wistárie).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika