Jste také fandové do bylinek?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 58.225 (?) 
6.1.2010 21:30

Je dobré pozastavovat se nad bilynkamy a při tom nevadí, že řada pěstitelů rostlin používaných v kuchini, nebo jako léčivky, nezná správné názvy.Pokud se pak díky omylu pokazí jinak dobré jídlo, není škoda tak veliká, ale u léčivek to může mít horší následky a neříkejte mi, že monarda má krásnou citronovou vůni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 236.85 (?), 20.1.2010 9:01

Dobrý den, Vám bych v první řadě doporučil abyste se občas pozastavila nad pravopisem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 20.1.2010 9:21

Monard je jako téměř všeho více kultivarů, může mít i citronovou vůni. Na brutnák ale pozor, je to nádherná rostlina, varují - může být karcinogenní, proto raději jen na koukání. Jako léčivka se používají semna. Krásný je také artyčok, i když to není bylinka, u odrůdy Kardy (artyčok španělský) se prý nemusí čekat na květy, používají se řapíky listů jako chřest. Semínka se mi ale zatím nepodařilo najít. Také čechřice vonná - kořeny jako zelenina, listy připomínají mátu, nedozrálá semena chuťově nezapomenutelný zážitek (tolik literatura), také hledám.  Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 222.238 (?), 20.1.2010 20:09

Promiňte, že trochu odbočím. Hledám nějaké zázračné bejlí na lednovou depku. Asi na to nic kromě hibernace nebude, co?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 21.1.2010 13:11

To není depka, to je absťák, chybí ruce od hlíny (pan dr. V. by se zlobil), projít po bytě, zjistit co přesadit a dát se do toho. Nebo když hlína, tak keramická dílna. Ale z bylinek - podle Bylinky z klášterní zahrady pomůže čaj z třezalky, zvyšuje světlocitlivost, do solárka potom raději ne, nebo čaj z kořene kozlíku a meduňky. Taky na procházku na čerstvý vzduch.  Nebo (moje rada) obléci se do veselejších barev, vyhrabat staré zahrádkářské časopisy a pročítat to, co nám během roku ve fofru na zahradě uniklo. A diskuze na Zahradě jsou občas také k nezaplacení. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 222.238 (?), 22.1.2010 6:59

Máte pravdu, Eleno, třezalku mám, tlustý růžový svetr také, tak hurá do práce...!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinický - (6) - 220.198 (?), 26.1.2010 10:31

dobrý den. Souhlasím s Vámi. Ve slovním spojení "ruce od hlíny" je slovo hlína přirozené   Je pravda, že v tomto počasí lze na zahradě snad jen doplňovat krmítko pro ptáky. Zkuste se podívat do mrazáku, jestli tam nenajdete šípky. Já to udělal před několika dny a v neděli jsem stočil naložené šípkové od podzimu a přidal rozmrzlé čerstvé.  Začal jsem podvečer a končil pozdě večer. Krásně strávený večer  a včera už to hezky bublalo. Ještě reakce na bylinky(i kydž šípky v tomto případě pokládám též za bylinky): máme také pár druhů na skalce., přidané k lesním jahodám, které tam byly dříve než já. V kombinaci s o několik metrů vzdálenou lípou je to nádhera. Tymián se mi nějakým záhadným způsobem objevil v květináči pod keřem oleandru a daří se mu tam již několik let. Bohužel však na něho letos dojde, oleandru musím vyměnit alespoň část zeminy. L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 25.1.2010 22:40

Paní Eleno příliš mnoho věříte tomu co se píše. S brutnákem to tak zlé zas není obsahuje pouze málo pyrolizidiových alkaloidů o kterých se tvrdí že jsou karcinogenní. Všechny rostliny z drsnolistých obsahují pyrolizidiové alkaloidy např.kostival, plicník,podběl, kamejka, pilát atd. jsou to vynikající léčivky, které pomáhají, ale neměly by se používat dlouhodobě. Z artyčoků se dá u nás pěstovat artyčok kardový jehož listy se používají na čaj pro posílení slinivky, žlučníku a jater. Čechřice vonná se užívá místo cukru je nasládlá s chutí podobnou fenyklu. Semena chutnají jak cukrářský pendrek. Kdo se zmiňoval že má něco společného s mátou tak ten jistě čechřici v životě neviděl. Také jsem kdysi četl o mátě vonné že chutná po ananasu a když jsem sehnal sazenici tak jsem poznal že je to nesmysl.  S pozdravem Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 26.1.2010 8:33

Pane Vladimíre, věřím nevěřím, proto jsem uvedla, že literatura. Nemám vlastní zušenost, ale dík za informaci a uvedení na pravou míru. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 28.8.2010 21:05

Zdravím všechny fandy do bylinek. Je pomalu konec léta tak by mě zajímalo jaké nové druhy léčivek jse Vám podařilo sehnat. U mne to byla violka tokijsská, rehmanie lepkavá a andělika čínská. V součastné době pěstuji z trvalek agastache svraskalou, angínovník aralku manžurskou, aronii černoplodou,,bukvici lékařskou babtisii jižní,,blešník úplavičný, brusinku velkoplodou, česnek medvědí, česnek vonný čechřici vonnou,,dobromysl obecnou drnavec lékařský,,eleuterokok ostnitý, gynostemu pětilistou, hořec žlutý, hořec tolitovitý, hvozdík pyšný, houtuinii srdičitou, jinan dvoulaločný, jírnici modrou, jahodník obecný, jelení jazyk celolistý, jaterník podléžku, kontryhel žlutozelený, koprník štětinolistý, kamejku modronachovou, kakost krvavý, klanoprašku čínskou, krevnici kanadskou,, kustovnici čínskou, ločidlo čertovo, levanduli klasnatou, lžičník lékařský, lilii bělostnou, měsíčnici vytrvalou, mařinku vonnou, maří list balšámový, mátu peprnou, kadeřavou,vonnou, marulku šantovitou, mateřídoušku úzkolistou, mochnu stříbrnou, meduňku lékařskou, makleju srdičitou, netřesk střešní, oman pravý, ožanku kalamandru osladič obecný,,prvosenku jarní, puškvorec obecný, plicník tmavý, prhu arniku, polej obecnou, proskurník lékařský, pazvonek chloupkatý, pelyněk pontický, pelyněk brotan platykodon velkokvětý, podražec křovištní,,routu vonnou, rdesno mnohokvěté, rozrazil lékařský, rozchodnici růžovou, růži stolistou, sporýš lékařský,  smil italský, šantu kočičí citronovou, tymián obecný a citronový, třapatku nachovou, úzkolistou a padoxu, srdečník obecný, saturejku horskou a spicigeru, šišák bajkalský a východní, úročník bolhoj, všedobr horní, vachtu trojlistou, yzop lékařský, zběhovec plazivý, zavinutku dvoudomou,  V součastné době sháním smil písečný, hloh klínovitý a škornici šípovitou nebo velkokvětou.  bylinář Vladimír z Litovle

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika