Šamotové cihly jako izolace do udírny s topnou spirálou



host - 62.71 (?) 
4.4.2021 22:45, zobrazeno: 3136x

Dobrý den,

budu stavět elektrickou udírnu. Udící "bouda" bude dřevo-smrk. Dole bude topná spirála 2000W (na nožkáh ze závitových tyčí).

Má otázka se týká izolace pod spirálu a na boky, tedy na dno + do výšky cca 25cm odspod.

Mohu na odizolování a zabezpečení použít staré kvalitní 3cm šamotové cihly, které mám z akumulačních kamen?

Mám obavu, jestli to nemůže být třeba nějak zdravotně závadné, když to bude přímo v prostoru, kde se udí potraviny.

Díky za vaše rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 113.22 (?), 7.4.2021 7:58

Vážený pane, tuto otázku sem řešil odřezáním boku vyřazené horkovzdušné trouby z kovošrotu, Na tom obrázku to není vidět, ale je to vsazený z pravého boku udírny vč.ventilátoru. Výhodou je, že vzduch ochlazuje tu spirálu a páč je to na plechu tak nemá co by se zapálilo.

Udím tak, že maso z láku hodím do vařící vody, to se zatáhne a šťávenka ostane uvnitř. Jak voda začne vřít tak teplé a mokré maso dávám do studené udírny, pěkně v klidu rozmístím aby mělo kolem sebe prostor. Pak teprve zapínám el.ohřev. Ventilátor mě honí v udírně horký vzduch až do nastavené teploty 70 st.C. Pak teprve zapaluju dva špalíky dole pod udírnou.

Výhoda je v tom, že než zatopím tak maso je suché a teplé, dehet z kouře se nechytá na povrchu masa a výsledkem je typická zlatohnědá barva uzeného :-)) Druhou výhodou je, že termostat hlídá teplotu 60 st.C na špek a 80 st.C na maso. Když du se psem ven a vrátím se později, špalíčky už dohořívají a teplota nestačí, nic se neděje, elektrika to jistí...

Původně jsem sháněl info o studeném uzení, dokonce mám udělaný i ten vyvíječ kouře, ale tepelně upravené uzené mě šmakuje líp :-)) Janek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.22 (?), 7.4.2021 20:02

Ještě k vašemu dotazu:

Pokud budete získávat teplo ze spirály šamot snese velmi vysoké teploty a dle mého názoru nemá na kvalitu uzeného vliv. Výhodou i nevýhodou je veliká akumulace tepla = větší rozsah hlídaných teplot při vypnutí termostatu.

Otázkou však je umístění spirály. Při tepelném uzení odkapává ze šrůtek tuk, v mém případě do pečícího plechu z trouby. I když budete spirálu chránit a tuk se k ní nedostane, samotížné proudění horkého vzduchu od spirály nezajistí rovnoměrné rozložení tepla v prostoru udírny. Princip horkovzdušné trouby s ventilátorem a hlídáním teploty termostatem nemá chybu. Dodávání kouře vyvíječem má také svá úskalí a vyvíječ je háklivý na suchost štěpků a pilin a někdy dehtuje. Někdy se stane že piliny zůstanou "viset" nad roštem a vývin kouře se zastaví...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika