Dmácí uzený sýr



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
mn.bl - (16) - 52.155 (?) 
23.7.2011 14:55, zobrazeno: 311296x

Ahoj, jsem tady znovu :-) blíží se dovolená a s tím i čas uzení :-)Budu udit zase koupené, domácí klobásky, ale taky bych chtěl zkusit i sýr.Poradíte mi prosím jaký sýr je na to nejlepší?Jestli normální eidam nebo jaký? Vím, že se to krájí na kostičky, může se promíchat i s nějakou uzeninou, a dává se to do silonové punčochy.Jak zamezit aby se silonka nepřepálila o hák v udírně?Jak dlouho udit??? Když nebudu míchat sýr s uzeninou, musí se krájet na kostičky?A jak velké kusy do jedné ponožky??? moc děkuji za rady M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 246.101 (?), 31.7.2011 0:23

Uzení sýra

Se sýrem je to trochu složitější, vzhledem k tomu, že mám uzenou chuť sýra velmi rád a u kupovaného mě vadí, že ve vnitřku není cihla uzená, tak jsem vymyslel metodu uzení, která tyto nedostatky nemá. Koupená celá cihla (tvrdý sýr typu Eidam) a nebo domácí sýr se nakrájí po délce na nudle tak 1,5 cm x 1,5 cm. Dáme na prkénko a nebo síto, oka cca 0,5 cm (nudle by se neměli dotýkat) a dáme do udírny.Teplota 20-30o C. Na prkénku musíme jednou obrátit, na sítu to není nutné. Pokud jsme s barvou spokojeni sýr vyndáme z udírny. Nudle dáme po délce do uzenářské síťky a nebo do řídké dámské punčochy. Zformujeme do válce a povážeme provazem. Dáme zpět do udírny a zvýšíme teplotu na bod tavení sýra. Podle mých zkušeností to je okolo 80-90o C. Pozor je to individuální. I u stejného sýra a stejného výrobce se to liší až o 10-20o C. Proto se musí sýr v udírně kontrolovat. Bohužel člověk u udírny je většinou ve společnosti kamarádů a alkoholu a tak se ta kontrola někdy vymkne. Též jsem měl to štěstí, potom se většinou sýr roztaví příliš a proteče oky síťky a nebo punčochy!!!  Prý pomůže punčochu trochu namastit stolním olejem (no ale on se tam potom ten kouř bude dostávat špatně) nezkoušel jsem. No to vyndávání sýra spečeného na punčoše bych nikomu nepřál. Proto to již dělám jinak a po svým. Vezmu plechové korýtko, v kuchyni používané na pečení tzv. srnčího hřbetu (je půlkulaté a dno má zvlněné) nebo hranaté používané na pečení  tzv. moskevského chleba, vytřu ho slaninou nebo nějakým tukem a dám do něj po délce vyuzené nudle sýra. Potom dáme zpět do udírny a sýr roztopíme až je slitý i na povrchu (kontrolovat a nepřehánět teplotu). Vyndáme vychladnout a potom vyklopíme, tuk použitý na vytření formy nám bude na sýru vadit při následujícím uzení povrchu, proto ho velmi pečlivě otřeme (je proto lépe se poohlédnout po formě s povrchem teflonovým, tam se tuk nepoužívá). Vyklopenou cihlu sýra dáme do udírny na prkénko doudit tentokrát „vzhůru nohama“. Po vyuzení boků a dna, teplota 20-30o C je sýr připraven ke konzumaci. Sýr je v nákroji pěkně mramorovaný a chuťově o mnoho lepší než kupovaný.

Varianty které jsem vyzkoušel: 
-Nudle sýra se dají do směsi koření s vodou nebo pivem a nechají 2-3 dny v chladničce
rozležet, následuje uzení a roztavení..
- Nudle sýra se obalí v paprice (sladká a nebo pálivá) následuje uzení a roztavení.
- Nudle sýra se dají do utřeného česneku (1-2 paličky na 1 kg sýra) s trochou vody a nebo
piva uležet na 2-3 dny následuje uzení a roztavení. 
Tak by se dalo pokračovat ještě dlouho již jsem vyzkoušel asi 20 přísad, no prostě experimentujte a namáhejte mozeček pánové.
P.S. Pokud na něco přijdete a bude to dobré podělte se s ostatními a pošlete předpis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.67 (?), 5.11.2011 21:40

Zdravím,

sýr udíme už několik let, nakrájíme na kostičky 1,5 x 1,5 cm dáme do punčochy- přísady nejlpe paprika, ořechy,chilli, česnek, hlavně žádný kořenící směsi, obsahujou antihrudkující sr.čky a sýr se pak nespojí.s uzeninou nám to moc nefunguje - pustí tuk a ten pak zabrání kostičkám ve spojení. Používáme 30tku Eidam. udíme 3-5 hodin při 20-25 st C až se krásně vybarví a pak zvýšíme teplotu na 45-50 st C. kostičky se krásně spojí a na vršku zůstávají sýrové střapce - kamarád tomu říka čipsy.  Tenhle postup je pro uchování a snězení za studena, pokud ho chceme jíst hned teplý, proudíme vyndáme necháme lehce schladnout, vyndat z punčochy a pak do misky a zpátky do udírny na 45-50 st C - tole je fakt výborné, horký roztavený uzený sýr - vždycky se ho přejíme tak, že nemůžeme už ani pít :)

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.17 (?), 27.11.2011 15:33

Ahoj, a není problém ten sýr z punčochy vyndat? Mám obavu, že se mi na ní ta vyuzená krusta přilepí.. Petttr@email.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 27.11.2011 16:00
Nesmíte to přehnat s teplotou a fakt ji hlídat. Pokud je vysoká tak se sýr "zataví" do punčochy, teplotu držím max. okolo té padesátky, jen tolik aby se pěkně "slil" (pokud je krájený na kostečky).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 47.34 (?), 7.12.2011 15:20

Ahoj, ja udim syr uz nekolik let a osvedcil se mi nasledujici postup. 30% eidam (45% nema smysl, moc tece) nastrouham nahrubo a smicham s nasekanym cesnekem nebo orechy, palivou paprikou, olivama. Naladuju do puncoch (oblibenou znacku nemam, koupim to nejlevnejsi v supermarketu). Udim 2-3 hodiny pri cca 30°C (tim, ze je syr nastrouhany, pojme daleko vic uzeneho aroma, nez kdyby byl nakrajeny na kostky), pote zvysim teplotu na 50-60°C (1-2 hodiny), aby se zpatky spojil. Na zaver necham syr okourit na povrchu pri 30°C jeste dalsi 2 hodiny. Z puncoch vytahuju teprve po vychladnuti. Nikdy se mi nestalo, ze by syr protekl pres puncochu, nebo se z ni nedal vytahnout. Jedine, co me tak trapi, je pouze cena 30% eidamu. Jednu varku delam vzdy z cca 8-10kg (i pro rodinu a zname) a to uz je dost penez. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 172.114 (?), 29.2.2012 18:57

Ahoj, mám chut také na uzený sýr ale ještě jsem ho udit nezkoušel a tak to chci zkusit.Mám ale menší dilema a jde o to jestli dáte sýr klasicky do punčochy a šup s ním do udírny nebo ta punčocha má více vrstev.Dík za info Aleš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.2.2012 19:06

někteří dávají více vrstev, někteří jednu, hodně záleží na teplotě, aby neprotek a nezatavil se a někteří dávají sýr na dřevěný talířek... možná na punčoše taky záleží, jaké používáte?dámské silonky nebo dětské punčocháče?...jinak jdou koupit i papírové střívka na sýr a salám..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.182 (?), 19.5.2012 16:07

Zdravím, chtěl jsem se zeptat kde se dají koupit papírové střívka na sýr a salám.Mám strach sýr udit v punčoše, aby neprotek.Já udím na 60-70C.Dík za rady.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.182 (?), 28.5.2012 18:08

Dobrý den, v sobotu jsem udil tak na ukázku trocha sýra.Dělám ho v silikonové formě, nikam neproteče a je výborný.Uzení zdar, rpstylle@seznam.cz

Domácí uzený sýr
Domácí uzený sýr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika