Do kdy odstraňovat klíčky u brambor u velmi rannych odrud



host - 28.103 (?) 
18.2.2023 20:56, zobrazeno: 1711x
Dobrý den, v knize 1000 rad či tipů na zahradě, tak nějak se to jmenovalo, jsem se dočetl, že se mají dát brambory k naklíčení koncem února. Já si všiml, že některé mají uz začínající klíčky teď. Mám je všechny odlomit, nebo to mám nechat? Odrůdy mám impala a red sonya. Děkuji za radu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 18.2.2023 22:47

když jste založil téma Výběr odrudy brambor, odkazoval jsem vás na rady z VUBHB, tak prosím si přečtěte ještě jednou sekci zahrádkáři a spotřebitelé odst. pěstitelská opatření, pododst. příprava na výsadbu. Záleží na tom, v jaké nadm. výšce pěstujete a podle toho kdy míníte sázet. Obecně Impalu dávám do země začátkem dubna, takže to je odteď cca. 6 týdnů, já bych asi klíčky ještě nyní naposledy odlomil. Když je nyní necháte, budou v době výsadby příliš dlouhé a stejně se některé při manipulaci odlomí. Tedy alespoň moje vlastní zkušenost je mít klíčky raději menší právě z důvodu možného poškození při výsadbě. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 19.2.2023 19:49

Jak vypadají "začínající klíčky"? Vytáhlé nebo jen, řekněme, do 1,5 cm? Zkuste je vyfotit.

Loni jsem dostal sadbu také někdy už v lednu, nechal ji v garáži tak v 5 - 8°C ve tmě. Mírně naklíčily. 12.3. jsem je dal do asi 12 - 13°C na světlo naklíčit. A myslím, že pozdě. Ale na poli si vedly slušně. Letos už je mám na světle v podobné teplotě teď. Váhal jsem, ale ta sadba byla jen se zárodky klíčků.

Sice bez fotky si netroufám říct s jistotou, ale podle mne by bylo lepší klíčky ponechat (pokud už nemají třeba 5 cm) a dát brambory na světlo do teploty kolem 10 - 13°C nebo i nižší. Udržovat je vlhké, aby klíčky nezaschly (hnědnou). Na světle se přestanou klíčky vytahovat a zesílí. Poznáte to i podle toho, že vyrazí náznaky kořínků. Fialová barva ale není na závadu.

Jasně, problém je, že pokud bydlíte v bytě, nemáte nikde tak nízkou teplotu. Jak velké je riziko, že vám je někdo ukradne? Na schodišti totiž bývá tak kolem 14°C, což je únosné. Ale to důležité je světlo a vlhkost. Já mám bedýnky v igelitovém pytli. Zatím jsem je nevlhčil.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.103 (?), 19.2.2023 21:27

Dobrý den, velikost klíčků byla tak 0,5cm. Všechny klíčky jsem již odstranil. Možná, že jsem to neměl dělat, ale tak chybami se člověk učí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 19.2.2023 22:47

Určitě. A také u každé chyby je možná určitá náprava. Takže je teď nejspíš nechte v trochu vyšší teplotě. Nevím přesně, ale tipnul bych si tak 15 - 16°C. Záleží na tom, kdy odhadujete, že je budete sázet. Jak vysoko je vaše zahrada? Máme 19.2. Pokud počítáte s polovinou dubna, je to nějakých 7 týdnů. To by mohlo být fajn. A protože už nějakou vodu ztratily, stříkněte je. Tím se, tedy pokud se to nepřežene, aby nehnily, nic nezkazí. Rozhodně je ale už teď dejte na světlo. Ne ovšem na přímé slunce.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 28.103 (?), 20.2.2023 8:30

Podíval jsem se dle rady pana Waltera na web bramborářského ústavu v Havličkově Brodě a dle jejich rad trvá samotný proces nejméně 6 týdnů. S tím, že první tři týdny by měli být v místnosti, kde je tma a teplota cca do 12C. Po třech týdnech by se měli dát do světlé místnosti s teplotou do 18C. Snad si to pamatuji správně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 20.2.2023 9:27

no a těch 6 týdnů vychází právě na začátek dubna, kdy už by velmi rané brambory měly jít do země. Stejně si myslím, že jste odlomením klíčků neudělal žádnou chybu, v článku je doporučené vylomení vrcholového klíčku, aby se na hlíze probudilo více dalších oček, ze kterých vznikne více stonků. Závěrem bych chtěl jen okrajově podotknout, že velkopěstitelé žádné předkličování sadby nedělají, při strojovém způsobu výsadby by se klíčky polámaly, a stejně jim brambory narostou, takže bych v předkličování brambor až takovou vědu nehledal. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 20.2.2023 19:49

Jenže Waltře, my chceme ty brambory tak za měsíc po vysazení. Samozřejmě ftípek. laugh No a já je jdu přikrejt, aby měly tmu. smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 20.2.2023 20:29

tak samozřejmě jsem rád, smileyže tady ta diskuze okolo brambor je, nebýt jí, ani bych si asi nevšiml, že už je čas dát brambory naklíčit. Skočil jsem dnes na chalupě do sklepa a dal stranou asi 120 hlíz z Impaly, co jsem loni napěstoval, abych měl doplněk k zakoupené Monice. Ve sklepě mám teď asi 8°, z Impaly jsem před týdnem olámal klíčky a teď už raší nové, zatím asi jen 1mm. Walter.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika