štíhlé vřeteno



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host 
27.1.2006 20:00, zobrazeno: 78328x
Chtěl bych pěstovat jabloně ve tvaru štíhlého vřetene a nevím jak na to.
Jak se stromy sází daleko od sebe, jaké jsou vhodné odrůdy a jakou potřebují podporu.Prosím poraďte máte li nějaké zušenosti. Děkuji !!!
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 24.99 (?), 4.3.2006 19:28

Pěstování ovocných stromů,jabloní,ve tvaru štíhlého vřetene je v dnešní době moderní a propagované pěstování ovocných stromů.Na malé ploše se tímto způsobem pěstovat větší množství ovocných stromů bez namáhavé udržby a jednoduché sklizně.Je to přirozenější forma než kdysi zkoušená hnízdová výsadba.Vzdálenost stromků je doporučována od 0,8 do 1,2 m.Já osobně se přimlouvám za vzdálenost na hranici 1,2m.Řídí se to typem použité podnože a uvažovaným vzrůstem.

Od nepaměti se všichni ovocnáři na celém světě snažili vypěstovat na malém prostoru největší úrodu.Postupně se upouštělo pěstování vysokokmenů,a v dnešní době je běžné pěstovat jádroviny maximálně na čtvrtkmenech a zákrscích.K těmto formám patří i štíhlé vřeteno.V časopise Zahrádkář,o pěstování štíhlého vřetene psal podrobně pan ing.Sus,jinak vám poradí třeba naOvocnářské únii cz.Jen malá připomínka,uvědomte si,že i z malého štíhlého vřetene se dá sklidit i 30 - 50 kg ovoce.Přeji Vám úspěšné pěstování,šťastný výběr kvalitních rezistentních odrůd ať již pocházejí ze Střížovic nebo Holovous,a po první sklizni dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.226 (?), 8.3.2006 11:47
Dobry den, mate prosim nekdo kontakt na dodavatele rostlin (skolku), snazil jsme se na internetu hledat ale bez vysledku. Dekuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.228 (?), 28.3.2006 6:47
koupil jsem si publikaci Štíhlá vřetena na zahrádce a na str. 20 je upoutávka na Ovocnou školku BRUZOVICE za Frýdkem Místkem, kde jsem všechen
potřebný materiál nakoupil pro pěstování štíhlých vřeten tj na podnožích M9
Nevím odkud pocházíte, ale sortiment mají široký byl jsem spokojen
adresa :
Bruzovice 100   739 36 Sedliště ve Slezku
tel: 558 653 178
e-mail :  kobelus@post.cz

přeji Vám příjemný den
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 218.46 (?), 15.4.2006 21:28
dobrý den, zrovna dnes jme sadili jablonky štíhlých vřeten, vyhloubili jsme jámu asi tak 40 az 50 cm hluboko, zatloukli jme tam zeleznou tyč o výšce 250cm, tech 50cm bude v zemi   pak do te jamy jsme nasypali ornici nebo muzete nejaký substrát   a  asi 10cm od tyčky jme zasadili vřeteno jablně jenom kousek nad koreny ,jak bylo před tím původně v zemi,  zkuste ještě na seznamu   vyhledat  štíhlá vřetena,  tam se toho dozvíte víc, přeju hodně pěstitelských uspěchů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 85.22 (?), 19.8.2006 7:13
O publikácii Štihlé vřeteno na zahrádce by som sa chcel dozvedieť viac. môžete mi prosím poskytnúť bližšie informácie? Autor,vydavaťeľstvo a pod. Ďakujem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.1 (?), 13.3.2007 9:38
Stihla vretena na zahradce vydal cesky zahradkarky svaz nakladatelstvi Kvet za 56kc   .      poprvne uz vroce 1998. posledni vydani praha 2004.  nakladatelstvi casopisu zahradkar.y
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 15.3.2007 18:55
Asi se mnou nebude většina souhlasit, ale mně se štíhlá vřetena nelíbí. Připadají mi jako jabloně na galejích nebo přivázané k mučednickému kůlu. Nepopírám nutnost řezu, ale volněji rostoucí stromek, připomínající přirozený tvar kmene a koruny jabloně se mi líbí jaksi víc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 15.3.2007 22:47

Dovolte mi abych přidal svůj názor. Jsem velkým příznivcem ovocných stěn a štíhlých vřeten. Chtěl bych však zdůraznit, že to není jednoduchá záležitost.   Je to tzv. intenzivní způsob pěstování. Když ale intenzivně pěstuji musím také intenzivně krmit a pravidelně se starat. Takže nutnost vybudování drátěnky. Pravidelné hnojení a ošetřování ( vyvazování letorostů, výživa na list )  Další nesmírně důležitou věcí je volba podnože. Již několikrát ve svém příspěvku jsem upozorňoval na to, že na M9 jablka mají kratší uchovatelnost při přirozeném skladování a to až o 6 týdnů.  Ve velkovýrobě to nevadí, neboť tam skladují v řízené atmosféře. Málokterý zahrádkář tuto možnost má. Proto pro velmi štíhlá vřetena volte např. podnože řady J - T..........
Dalším důležitým faktorem je závlaha a to nejlépe kapková. Dále musím reagovat na výnos o kterém zde bylo výše psáno. Jestliže použijete spon 0,8 až 1,2 m v řadě, nepočítejte s výnosem 30 až 50 kg z jednoho stromečku. Toto je špatně pochopený výklad z publikace Pěstujeme štíhlá vřetena.  Dále při svém rozhodování nezapomeňte na to, že ne každá odrůda je pro tento způsob pěstování vhodná. Rozhodně však od tohoto způsobu pěstování v žádném případě nechci nikoho zrazovat,jenom bych si přál aby jste se nedopouštěli takových školáckých chyb jako já když jsem začínal. Dále dávám na zváženou štíhlé vřeteno na poddoži MM 106 vzdálenost v řadě 2 až 2,5m  bez drátěné konstrukce.

                                              Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 4.3.2013 11:52

už nevím kde jsem to tu četl, ale budu rád, když mi dáte nějaké tipy:

budu řezat hrušně na štíhlé vřeteno, jen nevím čím vyvázat letorosty aspoň trochu do vodorovné polohy, provázky to bude asi zdlouhavé a efekt menší, je něco lepšího? díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika