Špatně založená ovocná stěna?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?)
24.3.2024 10:05

Vy zřejmě znáte tamnější podmínky když víte, že soused nebude mít problém. Já například mám problém, že sousedova velmi zanedbaná jabloň 1,5 m od plotu se v letošní zimě sněhem rozlomila a jedna poměrně silná větev poničila plot (můj). Nevím proč bych to měl kladně kvitovat. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 48.31 (?), 23.3.2024 23:04, zobrazeno: 1335x
Hezký večer, prosím Vás zkušenější o radu… Vloni v listopadu jsme vsadili řadu ovocných stromků podél plotu s cílem vytvořit zde ovocnou stěnu. Stromky jsou vsazené ve vzdálenostech, 1,80 m od sebe, všechny jsou jen 45 cm od plotu, na druhou stranu, směrem k domu mají ca 3 metry, ale potřebovali jsme uchovat místo. Jedná se o odrůdy: hájkova muškátová reneta na podnoži M 26, hrušeň Condo na kdouloňové podloži, jabloň Rubín na podnoži M 26, a zakrslá švestka Goldlust na myrobalánu. Řada vede od jihovýchodu na severozápad, místo je teplé a slunné, jsme na Kladensku. Naše prvotní představa byla, že stromkům vztyčíme sloupky s drátěnými lanky a budeme je pěstovat jako štíhlá vřetena, ale na plocho (muj muž říkal, ze takto výsadby znal z farem v USA). Žel jak to v začátečnické euforii bývá, v lecčems patrně došlo k hloupostě. Snažila jsem se vybírat málo vzrůstné podnože, ale netušila jsem například, že některé druhy neplodí na krátkém obrostu. Také tvar vřetena se asi v dvourozmernem pěstování vůbec nepoužívá (?), a měl to být spíše spalir, viďte? Stromky jsou všechny po zimě v pořádku, ale bohužel je nám zahradnictví dodalo se zapestovanou korunkou a my ani po výsadbě neprovedli rez - chtěli jsme se do toho pustit až ted na jaře. Nyní řešíme, jaký pěstitelsky tvar jim vlastně dat? Pokusit se o klasické štíhlé vřeteno kulovité, když k okum plotu máme jen 45 cm? Nebo se pokoušet o ten spalir a zakratit stromky, které již měly korunky, v těch ca 50 cm výšky? Nebo cely plán je nesmyslný a my jen zbytečně potrapili stromky? :/ Dekuji za názor.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 24.3.2024 7:22
U stromů i neovocných do 3 metrů výšky se udává vzdálenost od plotu tuším 150 cm, u menších tvarů můžete jít blíž. Toto pravidlo však nedodržují při výsadbách ani někteří ovocnáři. Pokud nestíníte výsadbám sousedů a nebo je neobtěžujete nahnilým ovocem, není asi co řešit. Já osobně plantážnické metody nikdy moc nezkoumal a proto se divím, že moje řada vysazených mladých jabloní bude letos snad s vyjímkou jednoho stromku opět kvést. Ale já aktuálně nezakládám ovocný sad, ale spíš biotop pro chov zakrslých prasátek a možná nějakou kozu. Nebral bych to tragicky, pokud zvolíte jakýkoliv způsob, vždy se na stromě nějaké úrody dočkáte, i když to nebude třeba ta velkoprodukční. Já osobně bych ale stromky přesadil dál od plotu, pokud je to ještě možné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 24.3.2024 8:12

Opravdu, špatně založená ovocná stěna. Půl metru od plotu je žalostně málo. Vždyť ani nebudete schopni provést řez, když vám větve prorostou plotem k sousedovi. Taky skladba podnoží a druhů stromků je nevhodná. Například myrobalán je vzrůstná podnož a podle mě se do stěny k jabloním na M26 nehodí. Rubín plodí na dlouhém dřevě a stěna z něj tedy nebude hustá.  Aby stěna v budoucnu vypadala slušně, doporučil bych jí jen z jabloní a na podnoži M9 nebo ještě méně vzrůstné. Případně sloupcovité jabloně. Stromky můžete mít od sebe vzdálené 1 metr.I tak stromky alespoň metr a více od plotu, abyste mohli provádět řez, sklízet ovoce a mezi stromky a plotem jste projeli alespoň s malou sekačkou trávy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.3.2024 8:07

To je přece šílenství, sázet něco - cokoliv 45 cm od plotu. Napadlo vás, že někdy budete muset kolem toho plotu projít? Jendím slovem lituju vašeho souseda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 88.188 (?), 24.3.2024 8:15

Je to naprosto v pořádku. Nebude muset kolem plotu projít. Udělat si "živý plot" z jabloní je pěkné. Soused s tím nebude mít žádný problém, živé ploty kladně kvitují obě strany. Na vesnici se vzdálenost od plotu přiliš neřeší ani u větších stromů, takže u těchto zákrsků nemůže být o obtěžování ani řeč.

Pán se ptal na způsob zapěstování, takže jestli k tomu nic nemáte, nechte laskavě poradit někoho, kdo s tím má zkušenost, a neplevelte diskuzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 24.3.2024 8:25

a vy 88.188 máte stěnu ze stromků 45 centimetrů od plotu, že tvrdíte, že je to naprosto v pořádku? Máte s tím zkušenost, nebo tady jen plevelíte diskuzi? Já tu zkušenost mám. Kromě toho je to v rozporu s občanským zákoníkem a chtělo by to tedy alespoň ústní souhlas souseda v rámci dobrých sousedských vztahů, aby věděl, co má očekávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 24.3.2024 9:39
Vyžádat si ústní souhlas je o ničem, protože majitelé pozemků se mění a je jedno jestli vlivem dědickým, kupmí smlouvou a nebo pozemkovou úpravou.Vidím to u nás... V každém případě mohu doporučit třeba před výsadbou keřů v blízkosti hranice a nebo před výstavbou oplocení, zjistit si na katastru toleranci pro vyměřování, s ní počítat a do budoucna problémy mít nebudete, v případě že nebude docházet k obtěžování, případně škodám. Přeloženo do češtiny, nechám nějaký ten kousek za plotem sousedovi a mám klid.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.3.2024 10:05

Vy zřejmě znáte tamnější podmínky když víte, že soused nebude mít problém. Já například mám problém, že sousedova velmi zanedbaná jabloň 1,5 m od plotu se v letošní zimě sněhem rozlomila a jedna poměrně silná větev poničila plot (můj). Nevím proč bych to měl kladně kvitovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 24.3.2024 12:53
Berte to z té lepší stránky, když už se jednou něco ulomilo, znovu už to nenastane. Ale na druhou stranu je jasné, že sousedy s takovým přístupem si domů na grilovačku nepozvete... Takže co je lepší? Mít neudržovaný strom podle zákoníku a škody a nebo udržovaný o kousek blíž? My třeba z 99% kolem máme ploty naše. Protože když jsme tehdy začínali nikde nikoho nebylo. Při pozemkových úpravách nás z každé strany štrejchli přez známoti a ještě vyhrožovali soudem. A jak to dopadlo? žádný soud nebyl, kotáry at si strčí víte kam a na grilovačku nepůjdou. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 24.3.2024 8:16
Třeba si to za plotem v budoucnu koupí a nebo pronajme. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika