Prasklá kůra od vrchu dolů



host - 168.86 (?)
27.3.2021 19:24
Dobrý den, je to tzv. mrazová deska způsobená sluníčkem v zimě. Proto se kmeny na zimu natírají bílou barvou, aby se kůra přes den moc nezahřívala a nedocházelo k velkým tepelným změnám v noci. Ošetřil bych to stromovým balzámem a příští rok natřel bílou barvou.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Leo - (10) - 4.226 (?), 27.3.2021 17:48, zobrazeno: 3374x

Dnes jsem na zahradě zjistil, že dva ovocné stromy vedle sebe mají na kmenu prasklou kůru od vrchu dolů (jedná se o zhruba 5 let starou jabloň a hrušeň, které jsou hned vedle sebe, další dvě jabloně vedle nich jsou v pořádku). Nevíte prosím, co to mohlo způsobit?

Myslíte, že to stromky nějak zvládnou a jak to mám ošetřit (ořezat suchou kůru a potřít štěpařským voskem)?

Všiml jsem si, že takto prasklou kůru měla loni asi 40 let stará olše na opačné straně zahrady.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.86 (?), 27.3.2021 19:24
Dobrý den, je to tzv. mrazová deska způsobená sluníčkem v zimě. Proto se kmeny na zimu natírají bílou barvou, aby se kůra přes den moc nezahřívala a nedocházelo k velkým tepelným změnám v noci. Ošetřil bych to stromovým balzámem a příští rok natřel bílou barvou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.220 (?), 27.3.2021 20:34

Ne barvou, ale vápnem, nebo kmínek zastínit něčím z jižní strany. Nejvíc k tomu dochází v únoru a březnu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.72 (?), 27.3.2021 20:31

O jakou odrůdu jabloně se jedná? Některé jsou k praskání nachylnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.165 (?), 29.3.2021 14:14

Jabloň Topaz, hrušeň Konference.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 28.3.2021 7:15

Souběh více faktorů-výrazně vlhčí loňský rok ve srovnání s několika předchozími a jednotýdenní mrazová epizoda této zimy+nevhodně aplikovaný lep.Kůru bych neřezal, spáru zatřel buď št.voskem, nebo str.balzámem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.165 (?), 29.3.2021 14:18

Jaká aplikace lepu by byla lepší? Vyzkoušel jsem několik způsobů jak zabránit mravencům lezením k mšicím a tento způsob se mi osvědčil nejlépe (i vzhledem k tomu, že mám stromky na chalupě, kam jezdíme jednou za dva týdny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 39.131 (?), 29.3.2021 16:01

Už to tu bylo napsané v jiném vlákně, někdo dává např. malířskou pásku a teprve na ni lep, který pak sundáte před zimou a na jaře dáte novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.165 (?), 29.3.2021 20:27

Ten lep s prasklinou nesouvisí. Taky ho patlám přímo na kůru. Dávám ho ale výš. V nižších partiích se snáze přemostí.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 30.3.2021 10:54

Vše souvisí se vším. Výše zmíněná mal. pap. páska je rada ode mě-funguje bezvadně. V tomto konkrétním případě mohlo tmavé lepidlo zafungovat fyzikálně-mechanicky v kritickém období podzimní úschovy rostlinných šťáv do kořenů a spolupůsobením mrazu-více vody se zdrželo nad zemí, po jejím zmrznutí to pak kůra nevydržela a pukla. Prostě si představme analogii s příliš utaženou kravatou na krku-hůře se dýchá a krev nesprávně proudí. Vyšší místo aplikace lepu má jistě svá nemalá pozitiva-později se znefunkční zaprášením, nízká tráva nepřemostí kritické místo mravencům, nemusíme si ke stromu při jeho nanášení kleknoutenlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika