Pozdně letní jabloň - určení odrůdy



host - 191.123 (?)
3.9.2015 16:06

Děkuji za komentář, asi si ho pořídím na volné místo a uvidíme... :-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 248.131 (?), 2.9.2015 22:26

Jestli je to vaše jablko chuťově lahodné (a ne mírně nakyslé), tak by to mohl být ze Starklova výběru ten Desert. U mne pořád nechce udělat pořádná jablka, má je malá, ale chuťově moc dobrá (je tam znát Coxovka).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 3.9.2015 16:06

Děkuji za komentář, asi si ho pořídím na volné místo a uvidíme... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 252.253 (?), 18.9.2015 20:30

Mno ja teda nevim ale Tipoval bych to na TOPAZ... mel jsem ty same jablka od stejneho zahradníka :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.217 (?), 18.9.2015 21:02

To si snad děláte srandu!!! Ne???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 5.7.2018 11:23

Dobrý den, jsem rád že jsem svůj příspěvek z roku 2015 ještě dohledal :-)

Podle naší debaty z roku 2015 jsem si ještě ten rok na podzim pořídil u pana Kubáčka odrůdu DESERT, u které jsem loni sklízel čtyři první plody. Výsledek: odrůda skvělá, ale tahle hledaná to není.

Naše původní jabloň neznámé odrůdy je na pokraji zkázy. Vlivem hlodavců bohužel uhynula větší část stromku, nedaří se mi jej vyprovokovat k růstu nových větviček které by šly roubovat a s těmi starými ani s očky jsem úspěch nesklidil :-(Dávám jí letos poslední šanci :-(

Dnes jsem ale při procházení a hledání narazil na odrůdu Delbarestival , která, ač na českých webech není moc profláknutá a popsaná, vypadá podle google fotek velmi nápadně podobně mým jablkům. Našel jsem i na německých webech mošty z této odrůdy a jsou burčákové barvy, takže nehnědne (což odpovídá).

Máte někdo s Delbarestivalem zkušenosti a troufáte si odhadnout, jestli by to mohlo být mnou hledané jablko? Stojím o něj tolik, že si na podzim tuhle specialitku zkusím někde sehnat, asi to nebude snadné... Každopádně, máte-li někdo zkušenost, budu rád za informaci.

Znovu opakuji - jabloň plodí v první polovině září, nehnědne, přeplozuje (nutná probírka - dokonce i letos, strom je na pokraji smrti a přesto plodí jako šílený). Netrpí strupovitostí, padlím. Dužina je křupavá a vodnatá (možná se tomu říká renetovitá, ale to nevím jistě). Hodí se na mošty. Slupka je matná s výraznými lenticely (není hladká). Na osluněné straně červená, částečně osluněné plody žíhané, na severní straně zelené.

Díky za každý postřeh nebo i za tip, kde bych Delbarestival mohl sehnat.

PS: Ta dostupnost a rozšířenost na německy hovořících trzích pro odeslání od Starkla na počátku 90.let pro Delbarestival hlasuje taky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.113 (?), 5.7.2018 13:38
Vcelku dobrý odhad. Ano Starkl řadu let měl v nabídce Delbarestival, pamatuju si dodnes ten leták kde kromě Delbarestivalu a Goldnu byli zázračně rostoucí jahody, prebohate plodící ostružiny, výjimečný angrešt Invikta :-)), nějaké banány atd. atd. Termínem zrání také odpovídá. Můžete mi srovnat chuťově obě jablka Delbarestival a Desert. __ K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 6.7.2018 9:07

V tom případě je to ještě víc nadějné :-) Takže letos na podzim seženu a do tří let se zase ozvu laugh

Na rozdíl od zázračných jahod, ostružin, banánů a angreštu ale musím říct že ta jabloň sice zázračná není, ale skvělá ano. Tak snad je to opravdu ona. Po posledním prohlédnutí přeživšího pahýlu se obávám že další příležitost k experimentování s množením už nedostanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.113 (?), 6.7.2018 10:27
Ještě jednu věc, mám jednu odvozeninu, pupencovou mutaci od Delcorfu což by měla být příbuzná odr od právě Delbarestivalu. A tato odrůda je tvorem plodů spíš vyšší než širší tj. soudkovitého tvaru. Fakt je že Delbarestivaly jsem na fotkách takto neviděl, ale sou to jen fotky :-) Tuhle příbuznost si prověřte na německých či francouzských webech - ovocná školka Delbard - Francie. Tvar můžu potvrdit. A co ta chuť? __ K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika