Opylování - čmeláčci



host - 183.209 (?)
10.5.2013 22:49

To co jste považoval za čmelaky, byly včely samotářy (je jich mnoho druhů a některé jsou chlupaté jako čmeláci) a nikoliv malí čmeláci. Ti velcí čmeláci na pampeliškách, jak píšete, byly skutečně čmeláci a to samičky už s hnízdem. Čmeláci v době květu broskvoní a meruněk se teprve probouzí a hledají vhodná místa k založení hnízda.To jsou ti velcí čmeláci(vyzimované samičky),kteří pořád létají jako kdyby něco hledali.Pokud jsou vidět na květech, pak už hnízdo mají založené a shání potravu pro své první larvy. Ty malé samotářky se nikam nevytratily, ale jsou na jiných květech. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 228.172 (?), 10.5.2013 19:17, zobrazeno: 8697x

Dobrý den. Mám velkou zahradu, obrovskou třešeň, nějaké stromy ovocné, spoustu květin a keřů rybízů, angreštů, Josty,Barůvky, hodně jahod. Je to v listnatém lese kolem dokola. V posledních letech však mám mizivou úrodu, hlavně třešně jsou tak do jední dlaně, a vše ostatní také nic moc. Přisuzuji to nedostatku včel, které již z okolí zmizely. Nejbližší včelař ke asi 1500 m vzdálený a to ještě tam mají včely kolem dostatek potravy. Přemýšlela jsem jak to řešit. Někde jsem četla, že existuje nějaký chov čmeláčků. Víto o tom někdo?  Včely chovat nemohu, protože je to vzdálené od mého bydliště 45 km a to nejde bez stálého opatrování. Taky už mám roky a nestíhala bych to. ožná by to ti čmeláčci vyřešili.   Děkuji za zprávu.  Cajina

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 19:56

No a jak myslíte, že vypadá v tuto dobu čmeláčí hnízdo? Nejspíš je tam nyní jen samička. Aspoň já nyní u nás vídám létat jen ty samičky, dělnice se teprve rodí. Takže ta jedna samička vám to nevytrhne. A až budou dělnice ve větším počtu, tak budou stromy dávno odkvetené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.5.2013 20:11

Nejsem odborník na čmeláky. Ale když mi rozkvetla první broskev u zdi domu, byla obsypána malými čmeláky. Velkého jsem mezi nimi neviděl. Tak nevím, jestli mezi nimi byla samička.Nyní u mne rozkvetly jabloně a občas naopak zahlédnu velkého čmeláka, ale spíš na pampelišce. Ti malí se někam vytratili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.78 (?), 10.5.2013 20:24

U nás létají čmeláčí královny cca v polovině března, do konce měsíce najdou hnízdo a následně vyvedou první generaci. Na malinách už pak obvykle vidím v hojném množství novou generaci čmeláků. Od toho si odvozuji zbytek. Je tedy pravdou, že dnes jsem třeba na jabloních viděl převážně včely (včelaře mám cca 100 m od pozemku). Na druhou stranu, tohle jaro zdá se býti vyjímečným... Tazatelka za zkoušku určitě nic nedá, podle mě ale té třešni chybí spíše druhá vhodná odrůda, což by s úbytkem včel mohlo souviset a čmeláci to určitě nevyřeší. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 20:32

U nás létají čmeláčí královny cca v polovině března...obvykle to asi tak bývá, ale u nás letos slezl sníh až 11. dubna, takže to budou mít čmeláci u nás posunuté. To mne zmátlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 20:29

Já tu u nás pozoruji jedno čmeláčí hnízdo, zatím tam lítá jen ta samička.

Malý čmeláci by mohla být první generace dělnic vychovaných samičkou, bývá jich v hnízdě jen několik. Další dělnice už bývají větší. Ale stejně i pokud už jsou v hnízdě nyní nějaké dělnice je to jen zlomek jejich počtu kolik jich bude později. Ale i tak čmeláků bývají v jednom hnízdě maximálně jen stovky proti desetiticům včel v jednm úlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.209 (?), 10.5.2013 22:49

To co jste považoval za čmelaky, byly včely samotářy (je jich mnoho druhů a některé jsou chlupaté jako čmeláci) a nikoliv malí čmeláci. Ti velcí čmeláci na pampeliškách, jak píšete, byly skutečně čmeláci a to samičky už s hnízdem. Čmeláci v době květu broskvoní a meruněk se teprve probouzí a hledají vhodná místa k založení hnízda.To jsou ti velcí čmeláci(vyzimované samičky),kteří pořád létají jako kdyby něco hledali.Pokud jsou vidět na květech, pak už hnízdo mají založené a shání potravu pro své první larvy. Ty malé samotářky se nikam nevytratily, ale jsou na jiných květech. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.5.2013 21:21

Díky za upřesnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 10.5.2013 20:28

Udělejte podmínky pro včely samotářky, tady jiné nejsou a ve stromech to hučí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 33.246 (?), 12.5.2013 0:01

Podíval jsem se na včely samotářky, jsou tam navrtané špalky, ale neznám rozměry - průměr otvorů a hloubku. Mohl byste to upřesnit?

Děkuji - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika