Nedostatek polokmenů v nabídce ovocných stromů



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?) 
26.10.2014 16:52

Přidám se s dotazem naprostého začátečníka, který bude letos či napřesrok vysazovat pár jabloní.

Chci polokmeny či vysokokmeny některých starých odrůd (kvůli chuti, v obchodě je neseženu), kvůli velikosti koruny. Ale ta výška na kmeni mi trochu vadí, s mužem oba trpíme závratěmi, takže trhání horních pater ze žebříku by se asi stejně nekonalo..

Inu, napadlo mě koupit sice vysokokmen, ale zasadit ho hooodně hluboko, aby mi koruna začínala třeba metr a půl nad zemí.. (vynechme debatu o nepraktičnosti péče o zem pod stromem, toho jsem si vědoma). Je to z pohledu potřeb stromu pitomost? Nebo by i toto šlo?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 135.87 (?), 26.10.2014 18:55

Kupte si čtvrtkmen na podnoži A2, koruna bude začínat 90 - 120 cm nad zemí a počítejte s tím, že může mít korunu vysokou jak vysokokmen, pokud ji tedy moc nebudete řezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 26.10.2014 19:10

Čili to hluboké zakopání polo/vysokokmene je hloupost? Unese čtvrtkmen váhu koruny? Předpokládám, že spolu s výškou má i menší průměr.. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 145.206 (?), 26.10.2014 19:24

Nemá menší průměr, to označení čtvrtkmen, polokmen značí jen v jaké výšce začíná koruna. Zakopat je samozřejmě hloupost, musíte strom zasadit asi 10cm pod místem roubování, jinak by došlo ke "zpravokořenění" - stromek by pustil kořeny i z naštěpované odrůdy nad podnoží a rostl spíše na dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 26.10.2014 21:19

Aha, moje hloupost - žila jsem v domění, že kmen je součást podnože a roubuje se až na něj někde pod rozvětvením.. Když nechám zvlastnokořenit strom, budu čekat o několik let déle na první jablka a zároveň nemusím získat řehtáče, ale nějaký pozměněný hybrid. Je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.82 (?), 26.10.2014 21:26

Podnož A2, což je silně rostoucí podnož, jsem pod rozvětvením neviděl, ale třeba zákrsek ano. Hybrid ne, ale strom by nejspíš hodně rostl a málo by rodil. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 26.10.2014 19:33

Unese čtvrtkmen váhu koruny? Podivná otázka - úvaha, většina stromů unese svou korunu, stejně jako většina lidí unese svou hlavu. Na vzrůstu to nezávisí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.9 (?), 26.10.2014 22:31

Nebo si kupte špičák a založte si korunku tak vysoko, jak budete chtít wink.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 26.10.2014 22:45

Na otázku špičáků jsem již zde na foru narazila, a pochopila jsem, že špičáky nebrat. Bylo napsáno něco v tom smyslu, že špičák je přeroubovaný strom z loňského prodeje, který se neudal, takže škoda podnože..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 27.10.2014 7:12

Špičák, nebo taky šlechtěnec je stromek bez založené korunky.Žádný podřadný stromek to rozhodně není.Výhoda je, že u špičáku si můžete založit korunku tak, jak potřebujete.Psala to před chvílí Lída.Taky ti, co tomu trochu rozumí, kupují si bez obav i špičák.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika