Má tu někdo letité zkušenosti s Granny Smith?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
25.1.2021 20:22

Na Vysočině jsem si na jablka Granny Smith netroufl. Pěstoval jsem je v o něco teplejší oblasti v 210m s mírně alkalickou půdou na M9. Ale ani tam se nedala sklízet tak, jako ostatní jablka. Dříve než by po sklizni dozrála, začala by hnít. Proto jsem menší část sklízel až koncem října a zbytek v listopadu. Výsledky výborné: velká zelená jablka s atraktivní kyselkavou chutí. Ošetřoval jsem je jen proti obalečům (3x za sezónu) bez fungicidů a bez probírky. Vzhledem k tomu, že to byla má nejlepší jablka, často mě sousedé prosili o několik jablek na vánočný stůl. Mezi jejich žlutými a červenými plody to bylo něco nového. Plody byly někdy pošpiněny medovicí (+prachem). To však bylo možno omýt kartáčkem. V teplejších oblastech Evropy (Balkán) vídám tato jablka pěstovat velmi často. Jsou velmi oblíbená.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vlada74 - (17) - 239.254 (?), 24.1.2021 1:41, zobrazeno: 4221x

Dobrý den.

Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti a fígle s odrůdou Granny Smith.

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 25.216 (?), 24.1.2021 13:30

Dobrý den,

mám dva stromky, které plodí. Jeden je cca deset let starý, druhý asi roky tři. Ten starší má minimální přírůstky a hodně plodí. Ten mladší zatím roste i plodí. Nutná je důkladná probírka plůdků po červnovém propadu. Nevím, na jakých podnožích jsou, ale obecně tato odrůda není moc vzrůstná. Ten starší nemá ani metr a půl. Pak se mně podařilo předloni GS naroubovat na zakořeněný semenáč, a tam se mu daří, přírůstky jsou půl metru dlouhé. Letos založím korunku. Odrůda není rezistent, takže postřiky proti padlí a strupovitosti, obaleč, mšice. Ale zase není háklivá moc. Je teplomilná, má dlouhou vegetační dobu. U mě v Hradci Králové (cca 235 mnm) vždy spolehlivě dozrála. Sklízím co nejpozději, koncem října, listopad. Podle počasí. Nepadá. Hnojím ji, jako ostatní stromy, Cereritem dle návodu v březnu. Sem tam kompost. Pod stromky mám kruh o průměru asi metr bez vegetace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 24.1.2021 14:42

Hodně jsem si kdysi od ni sliboval.Postavil jsem ji poloskleníček - foto 1(zastávka),narouboval na podnože a vysadil.Po dvou prvotních sklizní- foto 2a3, jsem výsadbu začal rušit.Ač jablka dozrála, měla slušnou velikost, chuť mě naprosto nevyhovovala.Příliž mnoho kyselin.Mám rád sladší jablka podbarvené kyselinkou i když mnohým může vyhovovat.Sklizeň jsem v 470 m prováděl kolem 20.října.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.1.2021 20:22

Na Vysočině jsem si na jablka Granny Smith netroufl. Pěstoval jsem je v o něco teplejší oblasti v 210m s mírně alkalickou půdou na M9. Ale ani tam se nedala sklízet tak, jako ostatní jablka. Dříve než by po sklizni dozrála, začala by hnít. Proto jsem menší část sklízel až koncem října a zbytek v listopadu. Výsledky výborné: velká zelená jablka s atraktivní kyselkavou chutí. Ošetřoval jsem je jen proti obalečům (3x za sezónu) bez fungicidů a bez probírky. Vzhledem k tomu, že to byla má nejlepší jablka, často mě sousedé prosili o několik jablek na vánočný stůl. Mezi jejich žlutými a červenými plody to bylo něco nového. Plody byly někdy pošpiněny medovicí (+prachem). To však bylo možno omýt kartáčkem. V teplejších oblastech Evropy (Balkán) vídám tato jablka pěstovat velmi často. Jsou velmi oblíbená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.250 (?), 26.1.2021 18:10

Ahoj, Dobrý den, 

mám Granny přiroubované do staršího stromku /typově Golden ale nesázel jsem a nenechával určit/ plodí mi čtvrtým rokem. Lokalita kousek za Mikulovem /tím na JM a ne tím v Krušných horách  :-) /. Krásná typicky zelená jablka, chuťově výrazná kyselinka, ale jak již bylo psáno, někomu to nevyhovuje a jiný považuje za nejlepší jablko...

Letos jsem nechal na stromě co nejdéle, bohužel nevím přesně datum sklizně... Nicméně i letos byly jablka typicky zelená jen sem tam některé mělo opravdu malinko načervenalé tečky na osluněné straně. Uskladnění v ne úplně ideálním sklepě pod rodinným domem tj. podstatně tepleji než ideál. Cca po měsíci začala jablka ztrácet sytě zelenou barvu a postupně zežloutla... nemyslel jsem si že je to vůbec možné, ale měl jsem jich dvě bedýnky a stoprocentně nemohlo dojít k záměně... aktuální stav viz. foto.  Chuťově zesládla, ale chuť je pořád Granny jen ty kyselinky jsou méně "ostré". Jedním slovem jsou VÝBORNÉ. Bohužel jsem nechal asi dost velkou násadu a i když byly některé kousky hodně velké mají některá jablka hořkou pihovitost.  V každém případě jsem velice rád že jsem část původní koruny nadradil právě touto odrůdou. Kplnému využití potenciálu odrůdy je ale evidentně třeba hodně slunce a času. 

GS_opravdu zralé
GS_opravdu zralé
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miho - (7) - 223.250 (?), 26.1.2021 19:00

ještě k té velikosti některých "kousků"...

GS_na váze
GS_na váze
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.84 (?), 26.1.2021 22:52

Co k tomu dodat, sto lidí má sto chutí. I přesto, že mi ostré kyselinky v ovoci nedělají vůbec žádný problém, na chuti bábi Smitové, jak by se dal název jablka přeložit, mi něco nesedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 248.199 (?), 27.1.2021 12:59
On je taky rozdíl mezi jablky vypěstovanými na severní Moravě a v jižní Evropě. To, že babka Kovářová (Smith) za svého života neprodala ani jeden roub, přestože si za nabídnuté peníze mohla koupit nový dům, svědčí naopak o skvělé chuti a jedinečném vzhledu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.1.2021 18:37

Nějaké "smiťáky" jsem kupoval na košt od trhovce, ale nevím, jestli byly původem zdejší, nebo dovoz. Velikostně nebyly určitě malé. Pro mě velmi dobrá, sladce navinulá jablečná chuť. Taková ta harmonická, svěží s pevnou dužninou. Žádná rušivá kyselost se nekonala. Za mě fakt dobrý jabka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 25.216 (?), 27.1.2021 18:59

GS jsou má nejoblíbenější jablka. Mají úžasnou tradiční jablkovou chuť, žádný "vocas", jako rezistenty. Některé, ale za mě většina. K jídlu jsou právě teď, když začínají žloutnout. Nevadnou, slupka se postupně stává mastnou. Ale je to teplomilná odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika