Jabloň Topaz umřela?



Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?) 
6.5.2015 16:48, zobrazeno: 15965x

Mám jabloň Topaz-9let.Byla krásně napučená, rozkvetly květy, žádné lístky a květy hnědnou a vadnou.Asi se mám loučit a chystat pilu?Je mi to moc líto, strom je krásně rostlý a není na něm vidět žádné poškození.I jabloň může mít mrtvici?Jsem laik s pár stromky tak se mi, prosím,nesmějte za neodbornost.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 6.5.2015 21:02

U odrůdy Topaz se to občas stane.  Mně se to však za posledních asi 16 let stalo třikrát. Vždy za vegetace, poprve po 3 letech, další vysazený odešel také za 3 roky, poslední 8 letý odešel uprostřed léta. Byly na různých typech podnoží.
Údajně by mělo jít o nějakou bakteriální chorobu dřeva, která se šíří od kořenového krčku.
Tak jsem v Sempře koupil roub, ze zdravého matečního stromu a přerouboval jsem s ním mladou Primadelu. Roste, zatím, velice dobře a letos už bohatě kvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 6.5.2015 21:06

...anebo květopas?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 6.5.2015 21:15

Také mi takto odešel jeden Topas. Šlo o strom asi 15 let starý. Vznikl přeroubováním Idaredu na kosterní větve. Nemohlo jít o hnilobu kořenového krčku. Odcházení bylo pomalé, trvalo asi dva roky. První rok byly malé přírůsttky a neduživá jablka, druhý rok ještě zakvetl a potom uschl. Nepamatuji se, že by takto uschla někdy jiná jabloň. O rakovinu nešlo, tu poznám.  Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 6.5.2015 21:16

Květopas nedokáže stromek zničit. Jeho housenky pouze způsobují, že se květ nerozvine, zůstane zalepené poupě. A tazatelka píše, že stromek kvete.

I můj poslední uhynulý Topaz odešel způsobem , který popisuje p. Jiřina. Já jsem se po příčině u rostlinolékařů nepídil. Až zde, na fóru, někdo prezentoval názor, že se infekce dostává do dřeva přes kořenový krček, ale o krčkovou hnilobu nejde. Více jsem nic nezjišťoval, i když jsem míval různé možnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 73.141 (?), 7.5.2015 7:31

O zkušenostech s Topazem jsem napsal už dost.Stejný průběh jak u paní Markéty.Při likvidaci stromku loni na podzim jsem si všiml v průřezu silnějších větví nezdravě hnědé středy (1/3 průřezu).Zkuste paní nějakou kosterní větev odřezávat.Pokud budou středy tmavě hnědé likvidujte celý stromek.Zachraňoval jsem Topaz dva roky.Nic nezabírá.Ušetříte si rok dalšího zklamání. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 12.4.2017 19:48
Topaz na A2. V minulosti mi 2x odumrel Topaz na chorobu koreňového krčka, mám pocit že je to záležitosť špecifická pre túto odrodu (viď aj ďalšie príspevky na tomto vlákne). Išlo zakaždým o stromček na M9. Po týchto skúsenostiach som zasadil Topaz na A2-ke, teraz má 5 rokov. Problém (očakávaný) je s bujnosťou rastu, čo sa mi nie celkom darí zvládať - viď foto 1 (pred rezom), foto 2 (po reze teraz v marci). Na foto 3 je stav teraz, násada kvetov je lepšia než som čakal. Zdá sa že s nástupom do rodivosti to nebude také zlé, napriek tej A2-ke. Stromček je zatiaľ zdravý - až príliš. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 235.224 (?), 7.5.2015 14:27

Koupil jsem Topaz před 13 lety na M9, nyní už také odchází. Odebral jsem z něj však rouby, které jsem umístil na své semenáče různého původu, nyní mají 5-10 let, plodí řídce, ale plody jsou pěkné, které nechám dozrát na stromě, dojdou do konzumní zralosti do vánoc, které podtrhnu, vydrží do ledna. Takže jsem zvědav na životnost těchto štěpů, doufám že vydrží. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 7.5.2015 16:38

Topazy zabíjí u krčku Pytophtora cactorum. Je možné, že působí i vkoruně. Úmrtnost nízko roubovaných stromků je neůnosná. Solidní školky používají mezikmen.

Zde je německý článek o odumírání Topazu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 7.5.2015 20:51

Díky za informaci.
Konečně znám příčinu. Všechno odpovídá mým dosavadním zkušenostem s Topazy. A jsem rád, že jsem zdravým roubem Topazu přerouboval zdravou Primadelu přivezenou z Holovous.
Nejdříve jsem totiž chtěl koupit stromek opět ve školce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika