jabloň rozela



host - 15.147 (?)
20.1.2010 18:07

Bohužel po Vandě zdědila sklony k hořké pihovistosti a proto je zapotřebí hlídat výživu a nepřehnojovat dusíkem a pokud to chcete pěstovat na velko, tak ošetřit vápníkem. Jinak kromě výše zmíněného souhlas s předchozími příspěvky Rozela = samá pozitiva a sociální jistoty:-)

J.K.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 140.1 (?), 7.10.2008 21:20, zobrazeno: 55945x

chtěl bych si pořídit tuto novou odrůdu a tak se chci zeptat zda někdo nemá s touto odrůdou zkušenosti co se týče pěstování ve stěně, chuťových vlastností a skladovatelnosti. Zahradu mám v nadmořské výšce 470 metrů u Českých Budějovic. Děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 8.10.2008 20:52

Dobrý večer.Jabloň Rozela je české novošlechtění Vanda x Bohemia.Já stěny nepěstuji, ale protože roste slabě, mohla by se do stěny hodit.Má výbornou chuť, je rezistentní ke strupovitosti a padlí se zatím neukázalo.Barva slupky je červená.Sklízí se koncem září a vydrží v dobrém sklepě do března.Hodí se i do vyšších poloh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.1 (?), 9.10.2008 20:11

Děkuji za odpověď.       J. ZÍKA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 5.11.2008 8:32

Zatím mám zkušenosti jen z první úrody a nemohu vyloučit ani vlastní chyby. Takže: Vzhledově velmi krásné jablko, křehké, šťavnaté a velmi sladké, výborné rovnou ze stromu. Možná jsem ho nechal trochu přezrát, i první úroda bývá jasi přerostlá - zdá se mi, že skladovatelnost nebude příliš dlouhá, možná chtělo podtrhnout. Asi třetina plodů menších a trochu deformovaných, ovšem úroda byla na malý stromek asi příliš velká. Zatím se domnívám, že jde o vzhledově opravdu moc hezkou, velmi úrodnou i chutnou odrůdu spíše podzimní. Ale první závěry mohou platit jen pro mladý stromek, další ukáže čas. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.20 (?), 13.11.2008 8:57

Jen potvrzuji první závěry - krásná, šťavnatá, velmi sladká, velmi úrodná. Pro znalce chuť trochu moc sladká, bez navinulé složky, trvanlivost se skutečně jeví tak do vánoc - ale to platí v mých podmínkách a možná pro přezrálé ovoce. Myslím, že to bude spolehlivý plnič. Velice rád bych vřele doporučil, jen jsem trochu opatrný - z první malé úrody skutečně nelze dělat definitivní závěry - tedy zatím to vidím velmi pozitivně. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 21.122 (?), 18.1.2010 20:33

Mám 2 stromy na podnoži M26 ve tvaru štíhlých vřeten, stáří 5 let, tedy zřejmě jedny z prvných stromků, které začal Fytos prodávat. Velmi dobře obrůstá plodonosným obrostem, snadno se tvaruje,  jablka jsou velmi kvalitni chuťově, vyrovnaná velikost, netrpí chorobami, dobře se skladují, nemá sklon ke střídavé plodnosti  - tedy celkově   hodnotím velmi pozitivně a doporučuji, jsem na Českomoravské vysočině někde okolo 450 m. Odrůda byla zařazena do Hornobělské 25 a jistě zcela právem.               J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.147 (?), 20.1.2010 18:07

Bohužel po Vandě zdědila sklony k hořké pihovistosti a proto je zapotřebí hlídat výživu a nepřehnojovat dusíkem a pokud to chcete pěstovat na velko, tak ošetřit vápníkem. Jinak kromě výše zmíněného souhlas s předchozími příspěvky Rozela = samá pozitiva a sociální jistoty:-)

J.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 14.3.2011 8:31

Také jsem pořídila neteři jabloň Rozela na podnoži M26 (na jiné jsem ji nesehnala). Plánuje ji pěstovat jako volně rostoucí čtvrtkmen. Obejde se ve 412 mnm časem bez opory či nikoli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 14.3.2011 9:41
Podnož M 26 je středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd. Oporu potřebuje při výsadbě dokud není zakořeněný(samozřejmě při výsadbě potřebuje oporu každý strmek i na podnoži bujně rostoucí). Opora by měla sahat jen ke koruně. Trvalé opory vyžadují podnože mělce kořenící v půdě např. M 9 nebo J-TE-F.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.3.2011 21:28

No nějak dlouholeté zkušenosti s M 26 nemám, ale i nejrůznější zdroje uvádějí, že vzhledem k jejímu křehkému kořenovému systému je dobré, aby stromek měl trvalou oporu.

Protože všechny stromky pěstuji ve tvaru štíhlého vřetene (bez drátěnky), tak i u odrůd na M 26 mám slabý opěrný kůl asi do výšky 18O cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika