Jabloň Rajka - choroba či škůdce?



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
3.6.2014 12:19

Drvopleňů je celá řada.Drvopleň obecný způsobuje lámání větví i stromů i úhyn celých stromů. Zvýšený výskyt housenek drvopleňů byl zjištěn v jabloňových sadech pod gumovými chrániči chránícími stromy před okusem zvěří.

Obaleč meruňkový nepoškozuje plody, ale především dřevo starší třešně, višně, slivoně, meruňky a jabloně i hrušně.

Housenky vyhlodávají na rozhraní lýka a dřeva rozlehlé systémy chodeb. Protože samičky kladou především do míst již dříve tímto obalečem napadených a poškozených, napadení se stále rozšiřuje. Dlouhodobější poškození způsobuje odumírání větví a celých stromů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 46.51 (?), 3.6.2014 11:32, zobrazeno: 7923x

Dobrý den,

chtěla bych se ze zajímavosti zeptat, co se stalo mé jabloni´, jestli to jde jen z popisu určit. Zakoupila jsem jabloň Rajka na M9 a na podzim ji zasadila. V zimě mi sežrali hryzci roselu a dvě sloupovky, zbyli jen oštěpy z kmenů :--), takže zbylé nové sloupovky a Rajku jsme na jaře přesadili do králičího pletiva a začali trávit hryzce. Za Rosanu jsme zasadili do pletiva Rozelu, cca 3 m vedle Rajky. První rok dobré, aspoň myslím. Druhý rok jsem na jaře pozorovala, že Rajce vyrašily lístečky cca na 3 cm a přestaly růst, s něčím evidentně bojovala, na stromku z vnějšku nebylo nic vidět, pouze se pozastvil růst, část lístků uschla, později v červenci konečně lístky dorostli na normální velikost, stromek téměř za rok nic neřirostl. Přičetla jsem to zase hrabošům a podobné havěti, které je u nás hojnost, s tím, že okusovali kořínky rozrůstající se mimo pletivo. Letos na jaře se situce opakovala - Rajka začala rašit, lístky cca na 3 cm a stop, během května postupně odumřela. Zkoumala jsem vnější projev - rakovinu či choroby, ale nic jsem neviděla. Teď jsme ji vykopali, kořeny krásné, zdravé, nic je nežralo, ale po rozřezání kmínku dírky a chodbičky jak po červotoči. Foto nemám, stromek skončil na ohništi.  Nevíte co bylo příčinou odumírání? Byl ten "červotoč" příčinou, či se jen pustil teď v květnu do mrtvého dřeva? Vedlejší Rozela na M106 je krásná a zdravá, dělá mi radost. Nadmořská výška 450m.n.m., půda chudá, těžká, stromek jsem ničím nestříkala.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 3.6.2014 11:40

To je v tuto chvíli hledání příčiny požáru v domě, který shořel. Spíš bych se zamyslel nad větou:...půda chudá, těžká... Mám v zahradě taky takovou, ale pod vysazeným, stromkem určitě ne, tam by měla být půdička, aby v ní rostl chřest či begónie. Nota bene, když chcete pěstovat stromky na M9 a sloupovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.51 (?), 3.6.2014 12:54

No možná jsem to s trvzením, že půda je chudá a těžká přehnala. Stromek vlastně stál v jahodovém záhonu a při výsadbě dostal nějakou lopatu kompostu. Nejsem půdoznalec, jen vím, že se nejedná o úrodnou černozem či hnědozem, nicméně v okolí se daří právě slivoním a jabloním. Hrušním vůbec. babička tady zemi říkala "lópavica", protože vrstva zeminy je nízká a pod ní je taková lámavá skála. Kdysi jsem koukala v okolí na bonitu a myslím, že byl za 2 kč metr. Ale jahodám se letos daří, Rajce nikoliv. Rozela si vedle lebedí v záhonu s ředkvičkama a salátem a taky jim to jde. Loni měla nádherné jablka. Toliko k ospravedlnění :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 3.6.2014 12:19

Drvopleňů je celá řada.Drvopleň obecný způsobuje lámání větví i stromů i úhyn celých stromů. Zvýšený výskyt housenek drvopleňů byl zjištěn v jabloňových sadech pod gumovými chrániči chránícími stromy před okusem zvěří.

Obaleč meruňkový nepoškozuje plody, ale především dřevo starší třešně, višně, slivoně, meruňky a jabloně i hrušně.

Housenky vyhlodávají na rozhraní lýka a dřeva rozlehlé systémy chodeb. Protože samičky kladou především do míst již dříve tímto obalečem napadených a poškozených, napadení se stále rozšiřuje. Dlouhodobější poškození způsobuje odumírání větví a celých stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.51 (?), 3.6.2014 13:05

Děkuji za příspěvek, skoukla jsem obrázky na googlu a přiklonila bych se k obaleči, jelikož drvopleň má strašně veliké housenky a chodby. Na nás koukala býlá larvička a malinké chodbičky o průměru do 2 mm, tipla bych. To by dle obrázku odpovídalo obaleči meruňkovému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika