Jablon Gravštýnské



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10111) - 95.5 (?) 
30.9.2012 21:36

Děkuji, teď ještě sehnat pár plodů Gravštýnského na ochutnání. Zajímalo by mě, jestli jsou opravdu tak dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.123 (?), 23.9.2012 22:13

Grávštýnské, Grávštýnské... Zavřu oči a vidím jenom tahle jablka - třetí týden jejím nic jiného, úroda letos neskutečná, každý týden z jednoho stromu kolem 120 kg. Plody jsou letos velké a pěkně vybarvené, krásně voní. Chuť opravdu vynikající, akorát sladká s typickým jablečným aroma, v různé fázi "konzumní"  zralosti je chuť malinko jiná, ale výborná. Dužnina je bílá, křupavá (lépe by to vystihl asi slovenský výraz "chrumkavá"), což ještě umocňuje jeho chuť. Jablka jsou velice šťavnatá, ideální na moštování, odšťavňování a samozřejmě na přímý konzum. Na sušení se moc nehodí a i ke kuchyňskému zpracování (pečení) jsou lepší odrůdy.

K pěstitelským nešvarům patří krátká stopka, což vede k opadu plodů (vítr, déšť), otlaky plodů při delším transportu, často střídavá sklizeň a nerovnoměrná sklizeň - tento poslední bod naopak považuji v domácích podmínkách za výhodu z důvodu delší možnosti konzumace. Choroby jsem nepozoroval - uváděná strupovitost se zatím vždy projevila pouze tím,  že cca každý třicátý plod má jeden malý stroupek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 30.9.2012 22:19

Připojuji chválu odrůdy Grávštýnské. U nás se používá krajový název Rozmarýnka? Existuje i celočervená mutace této odrůdy. Tato odrůda je považována ovocnářskými odborníky za předkonanou, přesto ji považuji za velmi vhodnou do extenzivních venkovských zahrad a sadů. Doma jsme měli několik stromů, Když jsem se vdala, tak mi tatínek narouboval stromek do mé zahrady, nyní asi po dvaceti letech začíná plně plodiit, plodnost je střídavá, velikost plodů nejednotná, trpí i strupovitostí, ale chuť je v danou dobu nepřekonatelná. Nechci na zahradě žádné letní jablko, protože v srpnu a v září jíme jen Grávštýnské, nejlépe chutná čerstvě spadlé ze stromu. Jsou velmi šťavnatá, sladká, aromatická. Po uložení do sklepa mi již nechutnají. Už si dám raději např. padaný Rubín či Vandu.     Zdraví J. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.48 (?), 31.3.2014 21:34

Před 5 lety jsem pořídil dalšího Grávštýna - na A2, ale už třetím rokem zaplodil (udržel si jeden plod, stává se to), ale letos má opět květní pupeny. Květy nebyly čistě bílé jako je to u starého stromu této odrůdy, ale s lehce růžovým nádechem. Vzhled onoho jediného plodu se podobá na tuto odrůdu, chuťově to přesto nebylo úplně ono (první rok se ale nedá hodnotit a i jablko bylo mírně podtržené, ač později dozrálé). Právě tyto věci mi k této odrůdě moc nesedí - hlavně ta brzká plodnost. Doufám, že opět nejde o záměnu a v dalších letech se projeví stromek naplno. Pro jistotu raději zapěstuji stromek z původního starého stromu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?), 31.3.2014 22:54

Můj vlastní roubovanec Grávštýna na zakoupené A2ce je letos (3-letý stromek) také obalen květními pupeny. Jestli si nějaký ten plod i udrží je ve hvězdách. Vypadá to však, že A2 výrazně urychluje plodnost oproti semenáči. Zdroj roubu Grávštýna je velmi důvěryhodný. Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.48 (?), 1.4.2014 21:11

Tak to jste mě trochu uklidnil. Každopádně na A2 roubnu jeden ze starého.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.6 (?), 21.4.2014 14:08

Staré Grávštýnské v plném květu, mladý strom s ještě ani nerozvinutými poupaty. Je-li to věkem či podnoží...  nevím.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 21.4.2014 14:42

Bude to asi věkem i když např. hrušeň na kdouloni květe o týden později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 21.4.2014 15:58

Hezké velikonoční odpoledne v lonském roce jsem řešil rozhodnutí nad vysazením starych odrud vysokokmenu na mezích kolem pole požádal jsem o radu učedníky pana Bláhy z Libovice na podzim jsem sázel všechny stromky se ujmuly

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10111) - 70.240 (?), 8.10.2014 18:44

Dobrý den. Protože mám mezery v poznávání chuti starých odrůd, tak jsem bohužel až nyní měl možnost ochutnat jednu starou odrůdu s názvem Gravštýnské (červené). Doufám, že tady někdo "nevyletí z kůže", když řeknu: "Kam se hrabe Akane - perla podzimu". Když tedy srovnám tyto dvě podobně navinulé podzimní jablka. Nejlépe bude, když ocituji popis chuti nejprve u Gravštýnského žlutého z Vaňkovy Lidové pomologie: Dužnina je světle žlutá, kyprá, velice šťavnatá, chutná, vinně ušlechtile kořeněná, silně aromatická, velmi vonná a výborné chuti. U Gravštýnského červeného se uvádí: Dužnina jest bělavě žlutá, velmi šťavnatá, jemně lahodně navinulá, ušlechtile kořeněná, jest jemnější než původní Gravštýnské žluté. To jsou panečku popisy, jedna radost je číst. Krásný je hlavně termín: vinně ušlechtile kořeněná nebo jemně lahodně navinulá, ušlechtile kořeněná. Já můžu závěrem jen zvolat : Vivat Gravestainer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika