Boule na starší jabloni



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.128 (?)
6.3.2015 2:27

Zdravím

Na Vaši první fotce je krásná ukázka rakoviny, která by se měla odstraňovat i s napadeným výhonem.

Na druhé fotce to není úplně zřejmé, ale mě se jeví, že jsou to hlavně přestárlé větve. I zde by bylo na místě omladit a hlavně prosvětlit korunu.

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
bobonanet - (2) - 63.149 (?), 29.11.2009 15:53, zobrazeno: 21364x

Mám na zhradě starší jabloň, rodí stále slušně, ale znepokojuje mě že má na sobě jakési "boule". Podařilo se mě vyhledat jen, že by to mohl být jakýsi nádor jehož původcem jsou bakterie, ale to je tak asi vše. Prosím poraďte mi někdo o co se jedná a případně jak by se dalo té jabloni od toho pomoci. Přikládám foto, bohužel jen z mobilu a je to vyfoceno škaredě, ale snad to bude stačit:

panx.wz.cz/Jablon001.jpg

panx.wz.cz/Jablon002.jpg

panx.wz.cz/Jablon003.jpg

Díky moc

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 29.11.2009 18:10

Já bych jabloň nechal být tak, jak je, protože jakékoli ošetřování by spíše uškodilo než pomohlo.Opravdu jsou to nádorky pravděpodobně způsobené bakteriemi, ze školy si pamatuji, že je to rod bakterií Xanthomonas, pokud se dobře pamatuji.Jabloň se jen tak zkolit nějakým nádorem nenechá, bude bojovat do poslední chvíle.Takovéto nádory jsou u starších, i neovocných stromů vidět celkem často, někdy jsou i velkého průměru (u Chudenické Douglasky v Chudenicích - t.j. nejstarší douglaska v Čechách je nádorů více a některé mají velký průměr-něco mezi 0,5 a 1 m).Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bobonanet - (2) - 63.149 (?), 29.11.2009 18:33

Díky moc za uklidnění

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.89 (?), 4.1.2010 10:56

Dobrý den, myslím, že to není patologické, jedná se o bernoty. Obrázky zachycují jen detaily boulí, typická nadměrná tvorba na kmeni je u odrůdy Blenheimská reneta - nikdo to u ní za projev choroby nepovažuje.

Stanislav B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 6.3.2015 1:41

Dovolím si využít toto již existující vlákno. Na staré jabloni neznámé odrůdy a desítky let neudržované se objevují zduřelé útvary uvnitř otevřené. Podle otce jde o závaly po zaschnutí nebo odlomení malých větviček.  Chci se zeptat, jestli je to normální nebo nějaká choroba a jestli je to nakažlivé. Jabloň nikdy žádná pěkná jablka neměla (ono se není co divit s tou "péčí" které se jí dostalo) a nerad bych, aby se mi nějaké choroby přenesly na nové stromky. Jabloň je ponechána z čistě neovocnářských důvodů - stín v létě, melancholické záchvaty rodičů, atd.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.128 (?), 6.3.2015 2:27

Zdravím

Na Vaši první fotce je krásná ukázka rakoviny, která by se měla odstraňovat i s napadeným výhonem.

Na druhé fotce to není úplně zřejmé, ale mě se jeví, že jsou to hlavně přestárlé větve. I zde by bylo na místě omladit a hlavně prosvětlit korunu.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 7.3.2015 20:10

Díky za radu. Bohužel napadení rakovinou je dost silné a i na silnějších větvích. Chtěl jsem to vyfotit právě na druhé fotce, ale zhoršilo se počasí a tak jsem spěchal a moc to nedopadlo. Zítra se asi dostanu na zahradu, tak se na to ještě podívám, ale obávám se, že když vyřežu rakovinu, tak mi zbyde jenom kmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.3.2015 20:25

Rakovina sice na větvi nejspíš byla, ale to, co je tam nyní je stav, kdy došlo k zavalení nekróz., tedy k zahojení. To bych neodstraňoval. Že na druhém obrázku je část přestárlé zahuštěné koruny, je pravda. Jako strom napohled je to krásné, jako zdroj chutného ovoce moc ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.69 (?), 8.3.2015 23:33

Mám totéž na 2 stromcich jeden ještě mladý Otava a druhý Crimson Beauty jinak zdravé a mají dobré ovoce. Myslim si že je to nějaký druh rakoviny, ale není to nakažlivé, ostatní stromy jsou zdravé a ty dva jsou daleko od sebe. Odstranit to úplně nejde, je to i na terminálu. Děkuji některým účastníkům za uklidnění, nemusim stromy odstraňovat.  I. Vejvancicky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 9.3.2015 8:53

Může být více příčin. Nevhodné stanoviště v kombinaci s odrůdou, která pozdě nebo špatně vyzrává, vhká až mokrá poloha, pro danou odrůdu třeba i nevhodný řez. Je mnoho odrůd, které bez potíží zavalí i horší řez, ale některé to neudělají a pak se objeví tohle. U citlivých odrůd nepomůže ani zatření ran, "nekrotizují" i pod kvalitním přípravkem. Proti bakteriím prevence postřik měďnatým preparátem v době klidu - až po řezu (což se u někoho vylučuje), ale podle přípravku klidně i později.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika