Bažantí odrůdy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
29.1.2015 22:57

V loni jsem ke své radosti konečně vysadil Jantar. Máte s ním nějaké zkušenosti?

Ano, Jantar považuji za odrůdu, kterou jsme opustili trochu neprávem. Může za to asi nástup rezistentních odrůd, nových klonů Jonagoldu, možná   i méně nápadné zbarvení Jantaru. Jantar je jablko, které na rozdíl od Denáru se nesnaží napodobit Golden vzhledem, nýbrž příjemně sladkou aromatickou chutí. Věřím v jeho renezanci. Zasloužil se o to i p. Chobotský ve své publikaci Historie slavných odrůd. Jantar sice nevyniká skladovatelností, přesto mu fandím. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 23.1.2015 16:20

Mě by zajímal názor na chuť Shalimar z dalších lokalit jeho pěstování. U mě, (Královédvorsko 330m.n.m.), zatím chuťově další nové pozdně zimní odrůdy jako Admirál, Sirius, Heliodor, Goldstar i ten Opal nepřekonává. Je to však jen můj názor ze 3 sklizní 4 letého stromku. Se vzhledem a skladovatelností jeho plodů jsem spokojen.

Měl jsem ve sklepě po jednom z plodů odrůd Andera a Benet (loňské kroupy). Jsou si velice podobné. Chtěl jsem porovnat jejich chuť na rodinné degustaci, někdy v březnu, s dalšími odrůdami.Bohužel, dnes jsem zjistil, že už jsou pryč. Asi dcera, uviděla dva pěkné červené plody a bylo vymalováno. Jsou na tom s vnučkou stejně. Dobroučké jablíčko=červeňoučké jablíčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.1.2015 18:43

Shalimar mi 2x po sobě nedozrál, tak ho ruším - jako Meteor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.162 (?), 23.1.2015 22:05

Zdravím p. Miloši

Je pravdou, že meteor se moc nepochlapil. Je velký lenoch a to vybarvení má takové smutné. Docela mi připomíná Melrose.

V loni jsem ke své radosti konečně vysadil Jantar. Máte s ním nějaké zkušenosti?

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.1.2015 22:57

V loni jsem ke své radosti konečně vysadil Jantar. Máte s ním nějaké zkušenosti?

Ano, Jantar považuji za odrůdu, kterou jsme opustili trochu neprávem. Může za to asi nástup rezistentních odrůd, nových klonů Jonagoldu, možná   i méně nápadné zbarvení Jantaru. Jantar je jablko, které na rozdíl od Denáru se nesnaží napodobit Golden vzhledem, nýbrž příjemně sladkou aromatickou chutí. Věřím v jeho renezanci. Zasloužil se o to i p. Chobotský ve své publikaci Historie slavných odrůd. Jantar sice nevyniká skladovatelností, přesto mu fandím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.162 (?), 23.1.2015 21:56

Zdravím p. Kamile

A teď opak, málo lidí si neuvědomuje nebo neví, že i takový Golden. D už patří k historickým odrůdám a stále ho berou jako dnešní odrůdu.

To samé i pomalu Red Delícius pod novými názvy mutací.

Zde možná platí pravidlo sejde z očí sejde z mysli a potom se objeví jako stará odrůda. Jonathán pilíř ovocnářstí 80 let sešel z očí a kdepak je dnes. Mezi oblíbenými starými odrůdami a vrtá rozumem.

adař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.162 (?), 23.1.2015 22:11

Zdravím

Chtěl jsem se zeptat jestli má někdo zkušenosti s polněodolnými odrůdami:

Andego, Panenské zlepšené, Pohoda, Primadela, Stark kresa

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 23.1.2015 23:00

Dobrý večer, pane Vláďo.

Ano, Jonathan je ještě o cca 100 let starší než Golden Del. a mezi historické odrůdy právem patří. Už ho nepěstuji, vůbec se nám nedařil, ani v Děčíně, ani na Litoměřicku. Zbyly jen klukovské vzpomínky na výstavní Jonathany dovezené z Maďarska.

Golden se snažím nahradit Resistou a Denárem, což jsou dorůdy, kterým se v mém sadě mimořádně daří (Denár to ovšem od několika lidí tady na fóru pěkně schytal, ale já na něj nenechám dopustit).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 24.1.2015 0:02

....já na něj nenechám dopustit).

sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 24.1.2015 0:27

Ano, pane Petře, už je to tak smiley.  Denár je u nás ceněné, plodné, chorabami netrpící a chutné podzimní jablko. Diskutabilní je u něj dřívější doporučování pro vyšší polohy, protože v těch nedosahuje té nejlepší chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 24.1.2015 10:04

Dobrý den, p. Vlado.
O Starkrese jsem se několikráte zmiňoval loni na jaře ve vlákně Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení. Do úplné špičky jí chybí, podle mě, větší šťavnatost. Snímky plodů jsou např. ve vlákně Co právě sklízíte z 13.10.2012 a z 28.9.2012 je snímek s plody Andega.

S Andegem jsem byl velice spokojen, líbil se mi možná více než jeho sourozenec Angold. Bohužel, po jeho naroubování na zrušenou Rajku (podnož MM106), jsem měl pouze dvě sklizně. Stromek mi odešel na nějakou infekci dřeva.
Primadelu jsem zrušil po prvních dvou sklizních. Velké plody, u mě nic moc vybarvené, chuť nepřesvědčivá, skladovatelnost minimálně do konce března.
Pohodu jsem nepěstoval, ani Panenské zlepšené, to znám pouze z dětství jako původní odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika