Vlnovník hrušňový



host - 244.74 (?)
1.5.2011 10:50

Děkuji pane Vinšálku za rady, je vidět, že jste odborník. A ten Oleoekol mě mrzí, protože v zahradě za domem jsem ho použila a stromky jsou zatím úplně zdravé. Chybami se člověk učí a příště už budu vědět. V sadaření začínám a tato diskuze je pro mě velmi přínosná. Díky, Pavlína

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 244.74 (?), 30.4.2011 20:29, zobrazeno: 47684x

Zanedbala jsem postřik Oleoekolem proti přezimujícím škůdcům v sadě, kde máme i 4 hrušně a vlnovník je ukázkový. Před 14 dny jsem stříkala Omite - nepomohlo, před 7 dny Calypso - nepomohlo. Prosím o radu, mám zkusit ještě Oleoekol nebo Omite vícekrát... Jsou to čtyřleté stromky a vypadají žalostně. Díky, Pavlína

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.4.2011 22:15

Toho prošvihnutí Oleoekolem je škoda, protože proti roztočům je velice efektivní, kdy udusí nakladená zimní vajíčka, či již vylíhlé houseky. v současné době bych ho už nedoporučoval. Samotné Calypso na roztoče také neúčinkuje.

Při aplikaci Omite je nutné, aby v době aplikace byla teplota vyšší než 17°C(optimum je kolem 20°), ale pozor, při teplotách nad 23°C je fytotoxický (pálí) a je ho nutné aplikovat časně ráno nebo večer.Jeho účinnost se zvýší přidáním smáčedla(např.Silwet).

Velmi dobrým řešením je také ošetření Tmix Omite+Nissorun. Nissorun má velmi dobré translaminární účinky(zahubí vajíčka či larvy na druhé, případně neošetřené straně listu). Dospělce nehubí, ale sterilizuje, takže z nakladených vajíček se už larvy nevylíhnou.

Dalším dobrým řešením je Sanmite, který nemá omezení vzhledem k teplotám a likviduje všechna vývojová stádia škůdce.Bohužel se prodává pouze v balení 0,5kg. Takže jedině trochu od nějakého zahradníka. Velmi často se používá v ovocných školkách, protože vlnovníci rádi napadají jednoleté a dvouleté očkovance.

Všechna ošetření je třeba asi za 14 dní opakovat snad s vyjímkou kombinace s Nissorunem, u kterého je udávána doba účinku minimálně 3O dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.74 (?), 1.5.2011 10:50

Děkuji pane Vinšálku za rady, je vidět, že jste odborník. A ten Oleoekol mě mrzí, protože v zahradě za domem jsem ho použila a stromky jsou zatím úplně zdravé. Chybami se člověk učí a příště už budu vědět. V sadaření začínám a tato diskuze je pro mě velmi přínosná. Díky, Pavlína

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 11.5.2011 8:18
Jen dotaz: Mospilan by na něj neplatil?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.170 (?), 11.5.2011 8:39

A kdy by se mělo tím Oleokolem stříkat a kolikrát? Abych věděl na přesrok a nezandebal to. díky všem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 11.5.2011 8:54
Oleoekolem se stříká brzy na jaře kolem teploty 5 stupnu a stačí jednou max dvakrát - je to vetšinou řepkovej olej či výrobek z nej...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.170 (?), 11.5.2011 12:43

Takže ještě dřív než broskve proti kadeřaovosti, nebo někdy v době kolem, protože ty se stříkají tak kolem +15 C. A mám s tím oleokolem postříkat jen hrušně, nebo má smysl i další?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 11.5.2011 12:56
Dá se tím stříkat vše od hrušek až po angrešty, ničí to vajička a jiné vývojové stupne přezimovanych škudců..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.122 (?), 11.5.2011 13:39

Myslím, žře ne, musí být něco na roztoče - Omithe apod. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.5.2011 23:00

Oleoekolem se stříká od fáze rašení až do myšího ouška. Dále by to nemělo ani smysl, protože housenky z nakladených zimních vajíček už škodily a stačily se vyvinout v dospělce. Vytvořený olejový film zadusí vajíčka či již vylíhlé housenky přezimujících škůdců.

Protože oleoekol už není na trhu, je možné použít insekticid např. ze skupiny organofosfátů(třeba Reldan)+metylester řepkového oleje(Ekol, Istroekol,Meřo a pod).

U Omite jsem několikrát upozorňoval, že má teplotní omezení. Výhodnější je např. Sanmite, Nissorun, Cascade a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika