Štíhle vřeteno hrušně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?) 
14.2.2014 18:22, zobrazeno: 28857x

Rád bych se někoho znalého zeptal, zda-li by mi neporadil s řezem štíhlého vřetena hrušní. Mám odrůdy Konference, Bohemica, Dicolor.Sázeny byly předloni na podzim,(rozvětvené), tedy mají za sebou první vegetační rok. Dočetl jsem se, že v tomto roce by nemělo docházet k silnému růstu v horní části stromků, proto se doporučuje na jaře vyříznout terminál a v době po odkvětu vzít horní letorost a vyvázat jej aby z něj byl právě terminál - souhlasíte? No a zbylé větve ve spodní části se mají nějak zakrátit nebo se nechají v tomto roce svému osudu(mám je vyvázané), takže nerostou divoce a kolmo.

Děkuji všem za nápady. Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 81.42 (?), 14.2.2014 19:05

Na jaké podnoži?

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.2.2014 19:35

většina je na MA, jen pár stromků na polské kdouloni S

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.2.2014 19:42

Pěstuju hrušně jako vřetena, nebo volné zákrsky na slaběvzrůstných kdouloních.Podnož je třeba volit podle intenzity růstů dané odrůdy.Slaběvzrůstné odrůdy npř. Karina, Konference lze tvarovat jako vřetena i na semenáči, protože na kdouloních by velmi slabě přirůstaly.

Stromek většinou nemá problém se vytahovat nahoru, proto pokud je nepřiměřeně vysoký lze seříznutím terminálu snížit jeho výšku.Pokud v sezoně druhým rokem po seříznutí nevyraší z nějakého adventního očka pokračování, lze jak Vy říkáte vyvázat horní výhon do svislé polohy, jako zapěstování budoucího terminálu.Případné záhyby, ohyby budou brzdít mízu stromku v dalším nepřiměřeném vytahování terminálu v horních partiích stromku.

Další možností by bylo ohnutí, a vyvázání terminálu do silně podvodorovné polohy-do oblouku.Pak by asi prorašilo některé očko nacházející se v ohybu výhonu.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 14.2.2014 21:35

Pro Mirka i ostatní. Pořiďte si příručku od Tomáše Nečase-Pěstujeme hrušně a kdouloně a tam naleznete nejen perokresby, ale i fotky pěstovaných vřeten v ČR. Je to mnohem názornější, než vysvětlování zde.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.2.2014 21:46

Bohuzel se v podobnych publikacich odkazuje na jabloně a v textu i figuruji prave jablonove sorty, takze se od hrusni defakto v textu ustupuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
weny - (30) - 74.7 (?), 17.10.2014 10:54

Mate s pestovanim odrudy Konference jako stihlem vretenu na semenaci zkusenosti? Rad bych to zkusil, ale nerad bych abych pestoval pouze drevo a nebo aby to vypadalo jako vrba.

Bude mit i na semenaci Konference pravidelnou urodu jako na kdouloni?

PS: Pudu mam spis tezkou, ale jamu 80x80x80 pro strom namicham s kompostem. Pozemek je u lesa, takze sveto neni pres cely den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2014 11:28

1. S vřeteny hrušní zkušenosti nemám žádné. Ale Konference mi pro tento tvar přijde jako ideální odrůda.
2. Na semenáči Konference plodí naprosto pravidelně a hojně. Probírka bývá nezbytná.
3. U nás slunce vykoukne za domem až po 11 hodině a nevadí to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 17.10.2014 12:47

Konferenci nemám, ale tak jako její potomek Karina roste slabě.Proto předpokládám, že Konference se bude chovat obdobně... tedy růst slaběji, plodit brzo i na semenáči.

Většinu odrůd pěstuju na kdouloních.Půda kvalitní, vylehčená,vyhnojená kompostem, hnojem,pískem, hrabankou.Na semenné podnoži pěstuju ty které jinak nejde(Karina),a pak ty, které jsem v době svých nevědomých/iluzorních začátků nakoupil v domění že se jedná OPRAVDU o zákrsek jak bylo uvedeno na štítku prodejcem.Jednalo se o Williams na semenáči,s nízko založenou korunkou.Na takto bujné podnože štěpím brzdící vložku(Karina),nebo jsem přeštěpil na středně slaběji rostoucí Will.Č.

Uděláte dobře, když pod hrušně na kdouloních připravíte výsadbové jámy s kyprou, výživnou půdou nyní podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 2.11.2014 21:25

Konference, Dicolor i Bohemica na kdouloni pěstovat jako štíhlé vřeteno bude bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika