Rez hrušňová - vím jak na ní



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?) 
27.11.2013 15:17

Bohužel nesmí být nakažený jalovec ve vzdálenosti nejméně 200 m vzdušnou čarou. Jednak to je docela dálka a já tedy nevím co mají v ostatních zahradách. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 219.2 (?), 27.11.2013 17:45

Před měsícem jsem si při procházce mezi poli, kde to bylo k nejbližší okrasné zahradě minimálně 500 možná více metrů všiml kalamitního napadení vysázených hrušní podél cesty. Domnívám se, že k přenosu dochází ještě na mnohem větší vzdálenost. Druhou věcí samozřejmě je také to, že se o stromy nikdo nestará a napadené listí se zbytky spór tam zůstane do příštího roku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 28.11.2013 8:40

Zajímalo by mne velice, zda někdo má hrušeň (-ně), která je a vždy byla i bez chemického ošetření proti rzi hrušňové zcela čistá. Jestli se někdo takový ozve, bude to důkaz, že jakási bezpečná vzdálenostní hranice od zdroje infekce skutečně existuje. (Nepředpokládám existenci zcela rezisteních odrůd). Pokud se ale nikdo takový nenajde, bude ve mně sílit přesvědčení, že promořenost patogeny rzi hrušňové je na území naší republika plošná a tudíž že na intenzitu napadení hrušní má přímá vzdálenost od zdroje vliv pouze částečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 28.11.2013 9:50

Promořenost patogeny je asi plošná, ale né každému provádějí rutiku.A to mám větší počet odrůd, né jen jednu, která by eventuálně mohla být odolnější, ani takovou neznám.V zahradě máme vzrostlý jalovec(30m od hrušní),u sousedú mají jalovec, přesto nemám problémy se rzi hrušňovou do té míry, že bych to musel řešit postřiky.Dosud jsem postřik neprovedl.Sem tam jsou příznaky na listech, že bych ty oranžovo-červené skvrny musel hledat.Plody nejsou postiženy vůbec.Větší problémy než jen se rzi mám se strupovitosti na hrušních-ta mi ničí úrodu na citlivých odrůdach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 28.11.2013 14:11

Ještě před čtyřmi roky byla velká hrušeň před nádražím ve Voticích téměř čistá, jak je to teď nevím, všiml jsem si toho stromu, když jsem šel na výstavu odrůd pana Kumšty, kterou tam tehdy měl na úřadě. V Praze v parku u stadionu Viktorky je stará hrušeň, která neměla do letošního podzimu ani jeden flíček. Nově vysazené hrušně v Českobratské ulici na Žižkově byly první rok čisté, druhý rok už tam pár oranžových skvrnek bylo, Na semenáči hrušně mám vedle nějaké klasické odrůdy naroubovanou hrušeň z bot. zahrady (snad Pyrus salicifolia) v Průhonicích na Chotobuzi. Ta botanická je čistá. Už tři roky se přemlouvám, že ty drobné plody, které má seberu, vyberu z nich semena a vyseju je. Ale zatím mě k tomu nic nedonutilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.2 (?), 23.1.2024 14:22

dobrý den, Ivane, sháním právě plody nebo semena PYRUS SALICIFOLIA, tak bych od Vás poupil. chtěl bych vyzkoušet, jaké sucho snese a jaké půdy budou nejlepší, normální hrušeň mi tu nejde. mám podloží buďto chudý štěrkopísek nebo vápenitou opuku. jabloně mi žerou hryzci, tak chci zkusit tenhle druh hrušně, tu by nežrali.

jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 3.49 (?), 28.11.2013 20:44

Sice je to všeobecně známo, ale pro úplnost připomenu, že t.zv. asijské hrušně (mám KUOMI) netrpí rzí. Ostatní mám napadené, ovšem úroda je pěkná, plody čisté (zatím). J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 3.8.2017 10:43

Mám na zahradě starou hrušku cca 40 let možná víc. Chtěla jsem napsat že je zdravá ale není je napadena rzí ale minimálně. Dvě 8leté hrušně jsou napadeny hodně. Jalovec jsem vykopala na jaře byl naprosto zdravý žádný náznak napadení. Jsme stranou od vesnice za námi je cca 20 starých hrušek. Sousedi nevím zda mají jalovce ale jsou dost daleko takže podle mě se spory šíří na daleko větší vzdálenosti. Můžu teď něčím postříkat a znemožnit množení Rzi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.3 (?), 29.3.2018 8:09

Mě zaujalo, že u nás mezi domky a zahradami jsou menší stromy hrušní napadeny prakticky celé, vysoké a staré stromy jakoby odspodu a horní polovina prakticky jen sporadicky. Vysvětluji si to tím, že spory z jalovců se do větších výšek větrem.dostávají hůře. No, akorát Decora (asi 6 let) je napadena velice málo, i když není zvlášť vysoká. Nevím, jestli není třeba více rezistentní. Píšu to proto, že chci poprvé v životě (u hrušní) přistoupit letos k postřiku a zkusím postřik jen spodních pater stromů - co dosáhnu ze země. Jak říká mladá generace, zahulíme - uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 8:51

Spóry přenáší vítr. Protože u nás převládá západní proudění, je pro hrušně nejlepší, když jsou na východní straně od překážky. Nemusí to být nutně východně od budovy, stačí na východní hranici jabloňového sadu. Pokud spóra ulpí na jiném povrchu než na hostiteli, většinu zahyne dříve než má šanci být transportována dále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika