Rez hrušňová - vím jak na ní



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
host - 117.2 (?) 
10.2.2013 11:51

Dobrý den, mám takový dotaz zda má někdo zkušenosti s postřikem na jaře jalovců, preventivně a kdy, jestliže se na keřích objevují výrůstky rzi, protože si myslím, že hned likvidovat celé keře je stejně marné, protože je mají i sousedé a tak alespoň eliminovat největší možnost napadení, jinak stejně dělám postřik hrušně ale jalovce se rzí také oslabují.Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 165.42 (?), 10.2.2013 13:42

Jalovce se ošetřují v srpnu a v září, když se rez na ně vrací. Měďnatými přípravky, nebo těmi, které doporučuje pan Vinšálek. Teď spíše - pokud to jde - vyřízněte a spalte napadené větve. Jestli jste je měli napapdené už dříve, poznáte to podle kůry. I kdybyste své jalovce vykopali, stačí aby v okolí (100-500 m) byl jiný, který rzí trpí a máte ji na jaře na hrušni znovu. Našel jsem, že v Zahrádkáři 12/2012 byl celý článek o druzích a odrůdách jalovce, které rzí trpí a naopak, které jí odolávají. Chvojka není nejhorší.

    Bohužel rez u některých odrůd napadá i mladé dřevo, je jí třeba na stromech omezovat či likvidovat. I když je hruška velká, stojí za to ošetřit část koruny, na kterou dosáhnete. Nevím jestli jsou některé přípravky systémové, aby chráníly i nepostříkanou část stromu, ale pokud je i jen část stromu zdravá, ten lépe odolává všem ostatním nástrahám přírody a dokáže lépe plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 10.6.2010 0:56

Ne, na thujích vůbec ne. Ale rez se šíří na velké vzdálenosti, navíc je dnes už prakticky všude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Sevca - (2) - 145.36 (?), 10.6.2010 9:40
Dobrý den, jsem začínající pěstitel. Žádám o radu. Jedná se i v tomto případě o Rez hrušňovou? Děkuji za odpověď
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.6.2010 10:03

O rez se nejedná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Sevca - (2) - 145.36 (?), 10.6.2010 14:58
O jakou chorobu by tedy mohlo jít? Použití postřiku TOPAS a pod. "na slepo" má význam? Stromek celkově chřadne a rád bych mu pomohl. Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 11.6.2010 0:30

Zkuste si najít bejlomorku hrušňovou, podle fotek by to mohla být ona. Sama s ní zkušenosti nemám. Píší postřik zjara v době líhnutí larev Calypsem.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
civrs - (6) - 188.19 (?), 5.5.2011 21:54

Dobrý den, mám prosbu, přikládám pár fotek a ptám se, je to Vlnovník hrušový?je to loni na podzim vsazená Hárdyho Máslovka, předem děkuji





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 5.5.2011 22:02

Je to vlnovník, já ho měla loni (první rok po výsadbě) na Armidě, ale nestříkala jsem, letos (zatím) není ani ďobka...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.2.2013 20:49

Protože se zde problematika rzi hrušńové opět nastolila, připojím se svou zkušeností z loňského září. Opět to byla rez na hrušni u mé příbuzné, o které jsem zde již psal. Strom byl úplně zubožený, nejen, že byla zničena listová plocha, byla zdecimována spousta letorostů a těch pár plodů, které strom udržel, bylo útvary rzi doslova poseto. Neměl jsem loni absolutně čas v době květu na zahradu zajet a hrušeň ošetřit. Připojily se i zdravotní problémy.

Kdosi tady tehdy zpochybnil, že by byly napadeny i plody. Já bych mu je tedy přál vidět. To, co napsal p. Větvička (kterého si jinak nesmírně vážím), že plody hrušně nebývají rzí napadány, platilo snad ještě někdy před 10-20 lety. Dnes už ne.

Letos mne na té zahradě čeká radikální řez a zmlazení té hrušně (asi 13 leté) a slíbil jsem i to fungicidní ošetření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika