Jakou odrudu na hruskovici?



host - 7.16 (?)
29.8.2009 13:51

nevím, jestli o tom máte ponětí, ale každou destilací SE ZTRACÍ AROMA. V pěstitelských pálenicích se pálí dvakrát proto, aby se dosáhlo větší lihovitosti.Protože po první destilaci nateče tak v průměru20% kořalka.Kdyby se pálilo, třikrát, tak už teče čistej líh bez ovocného aromatu. Klidně si to vyzkoušejte a nechte si přepálit hotovou slivovici a uvidíte. Jelínek klidně může pálit 3x, když na to má. Pak tam jenom doplní aroma a hotovo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 30.121 (?), 28.7.2009 23:31

Môžem len súhalsiť. Moju oblasť sám radím medzi hruškárske oblasti, aj napriek menej kvalitnej pôde...

Ono tú hrušku zachránil môj otec, keď ju pred vypílením zmladil a preštepil na záhradu, pretože bránila stavbe domu...  Takto sa pri stavbách domov vypílilo za socilaizmu mnoho stromov dnes uz neznámych odrôd.  Bolo to asi tak, že v dedine stály staré domy a vedľa nich rozsihale záhrady s ovoc. stromami a keď bolo treba stavať domy pre deti, tak padli za obeť stromy a rástli nove stavby vedľa starých hlinených domov.  Dnes iba oči vyvraciam o akých druhoch sliviek a hrušik mi otec rozpráva... a tá neschopnosť ich zachrániť a šíriť dalej ma mrzi...

Z daných menších mojich hrušiek nezostala žiadna, ako som písal nedávno som zjedol poslednú...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 29.7.2009 10:55

Svým příspěvkem (26.7.2009 9:10) jsem nechtěl tvrdit, že z letních hrušek nelze vůbec pálit.

Má zkušenost je ale taková, že chuť a vůně hruškovice pálené z "pozdnějších" odrůd (zralost cca od začátku září) je lepší než z velmi raných odrůd (zralost červenec).

Williamsova v mých podmínkách (180m.n.m.) dozrává do "kvasu"  koncem srpna, takže ji řadím spíše mezi pozdnější... omlouvám se

Pozdní zimní odrůdy hrušek nejsou na pálení také ideální, v tom souhlasím s panem Vysloužilem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 30.121 (?), 30.7.2009 19:05

To súhlasím aj ja... Pôzdne zimné odridy si dlho udržujú tvrdosť (hovorím o vyššie spomínaných pr emňa neznámych hruškách starej odrody). Otec si spomína, že niekedy ich zvykli uvariť a tak zakvasiť, no priznáva, že chutila skôr ako repovica. 

Raz som z týchto hrušiek pálil. Oberané som uskladnil v kolešni (senáži) medzi slamenými balíkmi, proste slamou a v marci zmäknuté som ich podrvil a zakvasil... Výsledok veľmi dobrý a vôbec som to neočakával a pálil som v máji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Honza_P - (33) - 96.36 (?), 3.8.2009 14:59
Nechci dělat reklamu, ale slivovice od Jelínka je třikrát destilovaná, narozdíl od té Vaší, která je jen dvakrát. (pokud nemáte domácí aparát :-)) Nový aparát má Jelínek asi 2 roky. Navíc podle zákona vše co je označené jako slivovice nemůže být ředěno lihem. Musí to být čistý destilát max. ředěný destilovanou vodou na požadovaná %. Jediné co je "dolihováno" je tzv. Moravská - a opět není to označeno jako slivovice. Pravda je, že ani mně ta zlatá nechutná. Tu williamsku má ale Jelínek pekelně dobrou. add odrůda: - velmi výrazně a zvláště u hrušek dokáže ovlivnit výsledek. Já pálím několik let ze Solanky a ikdyž je chutově nadprůměrná, tak na williamsku prostě nemá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 163.26 (?), 22.8.2009 17:25
Já mám Clappovu máslovku, zraje ve druhé polovině srpna, hruškovice z ní má jemnou chuť a znamenité aroma. Co se týče pozdních hrušek tak je musíte nechat čtrnáct dnů až tři týdny zaležet aby se plně rozvinulo jejich aroma. Pokud je potlučete do bečky hned není hruškovice nic moc. Zimní hrušky by bylo potřeba nakládat až kolem vánoc. Z plodů připomínajících řepu žádnou kvalitu nepřipravíte. Já nedám dopustit na Clappovu. Honzík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.16 (?), 29.8.2009 13:51

nevím, jestli o tom máte ponětí, ale každou destilací SE ZTRACÍ AROMA. V pěstitelských pálenicích se pálí dvakrát proto, aby se dosáhlo větší lihovitosti.Protože po první destilaci nateče tak v průměru20% kořalka.Kdyby se pálilo, třikrát, tak už teče čistej líh bez ovocného aromatu. Klidně si to vyzkoušejte a nechte si přepálit hotovou slivovici a uvidíte. Jelínek klidně může pálit 3x, když na to má. Pak tam jenom doplní aroma a hotovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 51.120 (?), 22.9.2009 0:51

Pil jsem několikrát hruškovici od R. Jelínka. Je to pravděpodobně líh upravený hruškovým aroma. Na několika společenských akcích jsem po konzumaci té vizovické hodil do placu tu svou domácí a měli jste vidět tu reakci. Jen nevím, co je to za odrůdu. Strom má udájně okolo 60-ti let, ovoce u nás na střední Moravě (kojetínsko) dozrává okolo 15. - 29. září, zralé plody jsou protáhlejšího tvaru, zeleno-rezavé až žluté, sladké, aromatické, tvrdší konzistence. Hruškovice je delikates a křížaly jsou jako fíky. Moje teta jim říká Škaredky. Letos jsem ukončil sklizeň v neděli 20. září. Udělal jsem i pár fotek, ale zapoměl jsem heslo. Je též již pokročilý čas, tak se zaregistruji v nejbližších dnech a fotky přiložím. Budu rád, pokud mě někdo určí odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.97 (?), 9.10.2009 18:16
Že je na hruškovici nejlepší Williemsova je jasné a ta kojetínská hruška je pravděpodobně Boscova lahvice a ta je na hruškovici bezvadná. Kvas musí být zakrytý bez přístupu vzduchu, bečku naplnit naráz, odstranit stopky, kvas nemíchat během kvašení!! teplota 18 - 20 st.C, Dva dny před naplněním bečky připravit zákvas 2 l šťávy z hrušek, 1/2kg cukru a 1/2 kostky kvasnic (na těsto)nebo kulturní kvasnice. Přidáním kyseliny citronové 150 g na 100 l se zvedne aromatičnost destilátu a zároveň se zabrání jiným vadám maču. Méně ale kvalitní pálenky je otázkou doslazování... by Z.Š
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.10.2009 8:56

Postup přípravy kvasu je shodný s mojím. Neublíží taky špetka živné soli.
Nechce se mi věřit, že by matka na Kojetínsku nazývala krásné plody Boscovy lahvice škaredkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.24 (?), 12.10.2009 17:46

kde zoženiem kyselinu citronovu...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika