Jak prořezat starou hrušeň?



Stránky: 1,  2   
host - 145.18 (?) 
31.10.2006 17:32, zobrazeno: 19392x

Kdy a jak mám vzít prořezávku staré zanedbané hrušně, je mi ji líto vykácet.....zatím krásně rosto, má plno hrušek, ikdyž malé.

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Kilja - (14), 8.12.2006 10:50
Kdo hledá - NAJDE! https://www.zahrada.cz/forum/hrusne/prorezavani-hrusky-07524/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.66 (?), 8.12.2006 14:22

To je hezké, ale dva roky stará hrušeň  a starou zanedbanou hrušní může být dost velký rozdíl. Nejsem autorem dotazu, ale odpověď by mne taky zajímala. Co s dvouletou hrušní bych asi zhruba věděl, ale co s 50-ti a více letou ? ( nehodlám v žádném případě vykácet.)

Děkuji HV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 8.12.2006 17:32

Staré odrůdy hrušní rostoucí na velkých stromech se snad ani neřezaly.  Takže bych odstraňoval hlavně suché, schnoucí a polámané větve. Maximálně nějaké větve dovnitř koruny, které plodí znatelně menší a pomaleji dozrávající plody než jsou ty na osluněném kraji koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.142 (?), 4.1.2017 21:48
Aj pre starší vysokokmeň hrušky môže byť rez (presnejšie presvetľovací prieklest) prospešný. Toto je už ale fyzicky náročná práca, a aj trochu nebezpečná (foto 1). Majestátny vyše storočný strom je krajinotvorný monument, pred ktorým musíme doslova zatajiť dych...(foto 2). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 4.1.2017 23:23

Znalci odrůdy Solanka při pohledu na tento habitus jistě zajásají.. Musím je zklamat, nejedná se totiž o tuto odrůdu, ale o kultovní odrůdu Bielých karpát Dúhonatka. Jsou to největší hrušně co jsem měl možnost vidět (i ošetřovat), strom na snímku není z těch největších, ani nejstarších. Na místních kopanicích se najdou i stromy u obvodu kmene 4 m a stáří jež podle mě může sahat až k příchodu prvních osadníků do zdejších kopců, tedy i 300, nebo i více let.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 5.1.2017 12:15

Tipnul bych si, že Bílé Karpaty byly osídleny o dost dřív než počátkem 18. století, ale to je jedno. Každopádně jsou to krásné stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 5.1.2017 17:21

Máte pravdu pane doktore, já ale myslel přímo konkrétní lokalitu, kde se tato odrůda ve velké míře nachází a sice Bošáckou dolinu. Ty kopanice vznikly právě tak 300 let dozadu a já si pohrávám s myšlenkou že tyto prastaré hrušky byly naštěpeny v tu dobu, kdy se tam začaly lidé usazovat. Nemysím si že to je zcela nereálné...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 229.3 (?), 10.12.2006 0:45
Zdravím Mám stejný problém. Hrušeň má cca 2,5m vysoký kmen průměru 55cm -krásná dominanta zahrady. Jenže větve začínají usychat a navíc problém s rzí hrušňovou. Když aplikuji postřik tak i pujčenou motorovkou dostříknu tak do 2/3. Připadne mě, že se strom sám snaží omladit, bo je ve spodní části dost výhonů. Byl jsem za "profi" známíma zahradníkama. Odpověď -"já rameny krčiti" (pro jistotu, co kdyby to nevyšlo). Prostě Udělej si sám. Někdo radí vykopat, jiný zmladit postupně (jeden rok jedna větev uříznout u kmenu, druhý rok další -to by byl pár let řádný paskvil), další zmenšit korunu o 1/3. Co kdybych uřezal věrve cca 0,5 -1m od kmenu a nechal jenom výhony? Měl by strom šanci? Vyděl jsem tak mladit nějaké okrasné stromy stejné velikosti a celá alej přežila. Kdy je nejvhodnější doba pro takovéto řezy? Na podzim před zámrazem, po zámrazu, nebo až na jaro? Děkuji A.Z
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.244 (?), 10.12.2006 19:18
Nejlíp to vzít co nejníž nad půdou motorovkou a jak bude krásně hořet...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika