Příprava pro pěstování na nevyužívané zahradě



Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?) 
15.3.2014 21:16, zobrazeno: 7604x

Dobrý den, loni koncem léta jsem si sehnal pronájem jedné menší zahrádky v zahr. kolonii, která několik let ležela ladem. Vytrhali jsme veškerý plevel ještě na podzim. Jinak jsme na podzim s půdou nic jiného nedělali. Letos na jaře jsem poprášil všechny záhony (jsou v podstatě jen dva - jeden kde budou brambory a pak záhon kde bude fóliák) dřevěným popelem.

Na záhoně kde bude fóliák jsem ještě teď na jaře zaryl trochu kravského hnoje. Pak chci na tento záhon dát dusíkaté vápno, jak s tím správně hnojit? Vysypat na záhon a nějak pokopat motykou nebo jak?

Nebude to přehnojené když tam je ten popel, hnůj a ještě dus. vápno?

Záhon pro brambory jsem jen teď pár dní zpátky poryl protože jsem neměl ještě hnůj. Jak tam dostat ten hnůj? Jak dostat hnůj do půdy pro pár jahodníků, které jsem vlastně zasadil už na jaře, nebo jim hnůj nedávat a dát cererit? Stejně tak se chci zeptat jak pohnojit jabloň a švestku, rybíz a maliny? Jak jim dodat hnojivo a nepoškodit je?

Ještě mám v plánu pohnojit všechno trochou hořké soli, je to dobrý nápad? A kdy to nejlépe provést?

Potom bych chtěl hnojit jen cereritem, mám v plánu koupit to s mikroprvky. Dá se pak hnojit vše už jen tím cereritem?

Ještě jsem si koupil nějaký ten humát dar země, nevím jestli už to nebude překombinované s tím vším...

Jsem v pěstování začátečník, tak uvítám jakékoliv rady. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.6 (?), 15.3.2014 23:39

1) hořká sůl se používá hlavně pro jehličnany, 2) dusíkaté vápno k dezinfekci zeminy - třeba proti housenkám osenice ve fóliáku. 3) cererit se hodí ke všemu, ale samotný - po celou dobu - nestačí. Musíte do země dodávat i humus - kompost, hnůj, zelené hnojení ap.

Čerstvý hnůj můžete dát maximálně pod brambory, okurky... Jinak dejte hnůj na hromadu, přikrejte nepromokavou plachtou a nechte uležet. K jahodám ne - pokud zatím nemáte kompost, tak dát cererit. Ke stromům a drobnému ovoci dejte cererit také. Na podzim pak ke stromům, keřům a mezi jahodník dejte kompost. Uleželý hnůj pak použijete další rok pod brambory, rajčata, papriky a okurky. Pod brambory se buď zarývá plošnš na podzim, nebo do rýh zjara. Ten váš "humát" neznám - jinak je lepší nedohnojit než přehnojit - všeho moc škodí.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.6 (?), 15.3.2014 23:42

ps - nepoužívejte zároveň na záhony hnůj + vápno - nesnáší se dohromady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 16.3.2014 12:36

Horkou soli prihnojit muzete, zejmena brambory a jahody. Horcikem se udajne neda prehnojit, ale nejdriv si o tom neco zjistete, ne jen tak trochu posypat. Horka sul je dobre rozpustna a cira, dobre se s ni delaji postriky na list. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 16.3.2014 16:44

Děkuji za odpovědi.

Ten hnůj co mám by měl být odleželý, byl připravený, že se bude zaorávat na pole. Co se teda stane když na tu půdu ve fóliáku, kam jsem zaryl hnůj dám to dusíkaté vápno?

Kompostu už trochu bylo, když jsem převzal zahradu, použil jsem ho při sadbě jahodníků. Jinak když je ten hnůj odleželý, tak můžu dát i teď k jahodníkům ten hnůj? A jak? Jen prostě položit nebo nějak zapravit do země?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.144 (?), 16.3.2014 17:17

Odlezely a zkompostovany hnuj je rozdil. K jahodam muzete dat zkompostovany (normale na povrch), ale nikoliv odlezely. Proste hnuj nechte na hromade a nechte ho zkompostovat. Dusikate vapno do foliaku nedavejte, vapno s hnojem se nema davat dohromady, dejte ho pristi rok. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.231 (?), 16.3.2014 18:05

Tam, kde máte zarytý hnůj, můžete dusíkaté vápno dát. Je tu trochu informační šum v problematice dusíkaté vápno x vápnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 16.3.2014 18:10

Hnůj by se měl vždy zapravit do země, ideálně napodzim. Dusíkaté vápno se používá jako desinfekce s tím, že má hnojivý účinek. Zapraví se mělce a po dvou týdnech se může vysévat sázet. Např. zjara při přípravě půdy. Máte hodně otázek, sežeňte si nějakou knížku a zorientujte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika