Jak se pozná nedostatek železa - chloróza, popř. jaký existuje přípravek - hnojivo?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?) 
25.6.2013 11:07

Aha, mě už i těch 40 l substrátu přišlo hodně, sotva takový pytel unesu. Chtěla bych si udělat test PH půdy, abych zjistila, že si rašelinu kupovat nemusím :-). Kdybych tušila, kolik bude s těmi kyselomilnými keříky práce, asi bych si to rozmyslela. Jenže, když jsou tak krásné...  Rododendrony jsou vysazené nedaleko stráně listnatého lesíku a dále se zahrada mírně svažuje dolů. Řadu borůvek máme na rovině od květinového záhonu je dělí cca 30 cm vysoká zíďka z cihel, jejíž základ je myslím betonový. Na její demolici jsme se s manželem domluvili, nelíbí se nám oběma, navíc je nerovná a nekvalitně postavená. A borůvkám by to tedy prospělo, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 25.6.2013 11:57

Čistá rašelina je dost chudá na živiny, borůvky jsou údajně docela náročné. Beny má substrát vymakaný, v podstatě jsem použil podobný a borůvkám se daří. Hnojím nějakým hnojivem v barevné krabici s borůvkou 2x ročně zjara a po sklizni. Občas přisypu piliny, rašelinu nebo kůru. Zídka snad nemá vliv na funkci, spíš tipuju ten chudý substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 8.224 (?), 25.6.2013 13:05

To hnojivo v barevné krabici jsem používal taky (myslím, že z větší části obsahuje hlavně rohovinu). Jenom bych dodal, že by se mělo aplikovat pod kůrový mulč (pokud tam je). Borůvky proto hnojím jen 1x za dva roky, když měním a doplňuji kůru (ale je fakt, že už je mám víc jak 1,5 metru vysoké). Pokud jsou mladé rostliny tak raději hnojit, jak píše PP.

U rododendronů jsem ale zcela přešel na tekuté hnojivo (abych pořád nemusel odhrabávat mulč). Používám každých 14 dní Krystalon na rododendrony ke kořenům (od jara až do půlky července). Postřik na list se mě silně neosvědčil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 25.6.2013 14:33

No vidíte, já myslela, že koupit substrát, u kterého se uvádí, že je přímo na borůvky a má obsahovat i nějaké stopové prvky, bude ideální. Vršek půdy jsem namulčovala kůrou, takže budu přidávat to tekuté hnojivo s guánem, které mám a pro příště seženu spíš Krystalon, ve kterém je i železo. Koupila jsem Plantellu a uvidím, jestli budou keříky vypadat lépe. To tekuté železo by jim ale tak jak tak uškodit nemělo, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 26.6.2013 8:49

Raselinovy substrat pro boruvky idealni ci vhodny urcite je, ale 40 litru je malo. Nedostatek (stopoveho prvku) zeleza je 'relativni', tj. boruvka ho neprijima z pudy z duvodu nevhodneho pH (puda je malo kysela). Lepe by bylo boruvku znovu vysadit a pouzit vetsi mnozstvi substratu. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 26.6.2013 17:01

Děkuji Vám všem za reakce. Kanadské borůvky i rododendrony tedy přesadíme, zvětšíme jámu, přisypeme více rašeliny a přimícháme písek atd., jak uváděl Beny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.164 (?), 1.5.2014 22:13

Kupte si Humát kyselý a pravidelně jím rostliny zalévejte. Nebudete nic stěhovat, stejně se za čas rašelina vyčerpá a nedokáže příliv zásadité vody neutralizovat a zvyšovat kyselost.  Tento přípravek jsem s úspěchem ověřil nedávno, předtím jsem kopal díry s rašelinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 2.5.2014 8:27

Raději poslechněte Benyho. Na humát kyselý se vyhumátujte, nedoplatil byste se a poctivý substrát to nenahradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.72 (?), 2.5.2014 9:35

Zálivka a hnojení: Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku měkkou dešťovou vodou a hnojení. Vyžadují výživnou kyselou půdu. 3,8 – 4,5 pH. Těmto kritériím odpovídá rašelina vrchovištní. Často se tyto borůvky zaměňují s borůvkami kamčatskými, které kyselou zeminu nevyžadují. Nejvhodnější jsou tekutá hnojiva určená pro kanadské borůvky. Nepoužíváme hnojiva obsahující vápník a chlór. Dešťovou vodu budeme (hlavně zpočátku) okyselovat na zmíněné pH, což provedeme dávkováním 10 ml (např.jedna odměrka pro hnojivo Kristalon) níže uvedeného roztoku kyselin do jedné konve (10-12 litrů)

Roztok kyselin si připravíme takto:

500 ml dešťové vody
200 ml kyseliny fosforečné
200 ml kyseliny dusičné

Poměr kyselin není kritický, dusičná je jako hnojivo, když nebude, nevadí, budete víc hnojit síranem amonným. Důležitá ale je ta KYSELINA FOSFOREČNÁ! Jedině ona totiž způsobí, že převede zbytkové sloučeniny vápníku na fosforečnan vápenatý, který je ve vodě nerozpustný a pro borůvky tak vlastně "neexistující, či neviditelný" (dobře zamaskovaný). A musíme tuto kyselinu dodávat stále, neboť z okolní zeminy se ke kořenům vždy snaží nějaká ta voda s vápníkem prosáknout, atd... Protože tomu lze stěží zabránit, musíme borůvky zalévat tou okyselenou vodou s kys. fosforečnou, abychom ten vápník z prosakující vody zlikvidovali a eliminovali tak jeho neblahé účinky. V praxi by stačila jen tato kyselina fosforečná, ale protože je dost drahá, tak k ní přidávám ty další, ale není to nutné. Kyselinu fosforečnou kupuji v lékárně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.5.2014 9:57

ano, roztok kyselin vykazuje prvky opisovaného sdělení typu "internet snese všechno". Pokud by se jednalo o oficiální návod na titrační činidlo, pak by návod obsahoval destilovanou vodu a u kyselin byla uvedena koncentrace.

Například by bylo uvedeno, že H3PO4 bude 85% p.a. a HNO3 bude 65%. Pak by bylo uvedeno, že po přimíchání do těch 500 ml provedeme doplnění objemu do jednoho litru destilovanou vodou. Dále by byly uvedeny další bezpečnostní opatření, protože se stále, i po naředění jedná o látku tak nebezpečnou, že by s ní neměly manipulovat osoby mladší 18 let a osoby neschopné pochopit potřebu použití ochranných pomůcek.

Tedy z příspěvku host - xxx.xxx.6.72 (?) 2.5.2014 9:35 je použitelné pouze to sdělení se sírany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika