Řez rybízu a maliníku



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
14.3.2015 22:00

Ani bršlice, kozí noha mně tam, kromně maliníku neroste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 11.3.2015 22:56

U malinníku vystříháte vše, co mělo loni plody (pokud jste to neudělal už v srpnu). Pak vystříháte vše slabé nebo viditelně nemocné. To co leze z vyhrazeného prostoru můžete také vystříhnout, ale také to můžete přesadit. Pak ještě zkontrolujete, aby porost nebyl přehoustlý, tj aby na čtverečním metru nebylo více jak 8-10 plodných prutů. Pro přebytečné také platí "vystřihnout nebo přesázet". Když máte hotovo, rozhodíte na čtvereční metr jednu hrst cereritu a 5 lopat kompostu (nebo dvě hrsti cereritu bez kompostu). Nakonec na povrch naházíte nějaký mulč (já do malin dávám štěpku z rybízu cinknutou ptačím zobem).

U rybízu to máte letos jednoduché. Řez po výsadbě se dělal loni a přestárlé výhony v keři ještě nejsou. Tedy ke každému keři nyní v březnu (jiné roky do posledních zbytků sněhu) hodíte hrst cereritu a dvě lopaty kompostu a namulčujete (já do rybízu dávám štěpku z malin cinknutou štěpkou z pustorylu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 12.3.2015 7:26

SfK to bere poněkud školometsky (žeby nějaký pedagog?) Nějak mně nenapadlo moc kontrolovat kolik plodných výhonů malin mám na m2. Mísit štěpky na mulčování podle toho, k čemu je sypu je podle mne fikce. SfK si z náz prostě robí... Otázka - jen tak - pro SfK mimo soutěž: Jak velký sklad štěpek máte a jaké mixy se tam vyskytují?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.3.2015 7:37

Podrůstání malin plevelem je problém. Tak jsem k nim taky začal vozit štěpku. Dosáhl jsem však jen toho, že v těch místech přestaly narůstat mladé výhony a maliník začal odnožovat a stěhopvat se mimo maliniště (kde štěpka nebyla). Možná jsem zvolil nesprávnou výšku vrstvy, nevím.
   Standa chtěl patrně říci, že štěpkuje jiným materiálem než jsou mulčované keře. Což může mít vzhledem k možným chorobám jistou logiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:13

No vidíte, to mne nenapadlo ale asi to bude tak. Maliny mám v několika souběžných dvouřádcích a nejtlustší mulč je podél cestičky zatímco v meziřádku je ho poskrovnu, Takže podvědomě stěhuji maliny do meziřádku (kam házím i více hnojiva, abych neživil trávu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.3.2015 21:15

Podrůstání malin plevelem je problém.

U mě už to problém není.Už žádné kopřivy, ani jiný vytrvalý plevel.Rada je snadná a velmi dostupná.Poté co jsem začal mezi maliníky sypat jednotýdenní travičku ze sběrného koše zahradní sekačky, je půda pod maliníky nejen bez plevele, ale neroste tam ani tráva.I nyní v zimě je půda krásně čistá, kyprá,humozní černozem.A to prosím vše bez herbicidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.9 (?), 14.3.2015 21:53

Dělám to stejně. Jediné, co proroste i tím mulčem, je bršlice.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.3.2015 22:00

Ani bršlice, kozí noha mně tam, kromně maliníku neroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.3.2015 8:08

PP to víš, když něco štěpkuji, tak se k tomu vždy přimíchá nějaký ten živý plot. A u ovocných je jen zásada, že do rybízu nesypu štěpku z rybízu a josty, nebo do malin nesypu stěpku z malin a ostružin. Všichni víme, jak to dopadlo když kravičky žraly miučku s hovězím wink.

Takže nemám sklad odrůdových štěpek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 12.3.2015 9:37

Všichni víme, jak to dopadlo když kravičky žraly moučku s hovězím.

Tak to mě zděsilo. Vzhledem k tomu, že všechno co ostříhám hážu na jednu hromadu a do štěpokovače strkám, jak mi to přijde pod ruku, tak pod vším je štěpka ze všeho. Jestli mé keře dostanou nemoc šíleného rybízu, potěš Bůh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 14.3.2015 22:15

Ono to zase tak strašné nebude, ale je jisté, že roztoče šrotovník nezahubí. Proč tedy házet štěpku z větve rybízu, kde jsem přehlídl vlnovníka rybízového, do rybízu. Ale je pravda, že při dodržení většiny zdravotních zásad, toto pravidlo křížové aplikace štěpky je jedna z mnoha kostiček mozaiky, jejíž absence mozaiku "nerozbije".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika