Kanadská borůvka Elliot



Stránky: 1,  2   
host - 198.107 (?) 
10.3.2007 11:10, zobrazeno: 21677x

Nevíte někdo,jak je to s ranností této odrůdy?
Díky! Martina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 10.86 (?), 8.4.2015 14:37

Uvádí se VIII až X. Mám ještě Bluecrop a Spartana, ale asi budu muset přikoupit ještě nějakou pozdní kvůli opylování. Zdraví Radek

PS.: Nakonec jste se odpovědi dočkala, ale to to trvalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 63.230 (?), 10.4.2015 23:43

rannost je pozdní, tak jak bylo uvedeno, ale vždy mějte nejméně 2 různé odrůdy, kvůli opylení, a zasaďte do opravdu velké jámy, s rašelinou napůl s pískem a pilinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.86 (?), 13.4.2015 9:20

Mám sice ještě borůvky Spartan a Bluecrop, ale to jsou ranné a nemusely by mít ve stejnou dobu květy kvůli opylení. Chtěl jsem ještě přikoupit borůvku Brigitta. U borůvky Elliot mě včera však zarazil bílý povlak na rašelině v několika místech. Myslel jsem, že se tam snad vysráželo hnojivo na borůvky, které jsem do rašeliny přidal. Tak jsem se šel ještě jednou podívat na pytel s reašelinou od Mountfieldu. V českém popisu nic podezřelého, ale dole v německém bylo: černa rašelina 90% (H5 - H8..asi roky zrání, je dost jemná), bílá rašelina 10% (Weisstorf)?- neznám, a pod tím: pH Wert 3-4,5 (CaCl2). Slyšel jsem, že některých rašelin bývá přidáváno vápno. Snad je to jen činidlo, kterým určují kyselost rašeliny, jinak bych mohl rašelinu, ale i borůvky rovnou vyhodit.

     Bylo by dobré přesněji změřit pH půdy. Kolega analogový bez baterií pH metr. Měřili jsme dešťovou vodu, kompost z trávy a dřevní hmoty z drtiče, ale pořád to ukazovalo jen cca 7ph. Až když jsme to dali do květináče od zakoupené nové borůvky, tak najednou jsme naměřili PH 4,5. Nestačí si jen myslet, že kompost z trávy je kyselý jak "živica", ale je třeba si to ověřit. Ještě, že borůvky nemluví, to bychom se asi dozvěděli.

Uvažuji o měřičích ph:

-Měřič vlhkosti a kyselosti půdy PMH35,  155,-Kč

-Měřič vlhkosti, ph (259,-Kč) http://www.fortel-katalog.cz/meric-vlhkosti-ph.htm

-Měřič vlastností půdy 4 v 1,  615,- Kč (dle diskuse na conrad.cz jej nový majitel rovnou odnesl do kontejneru)

-TE07 – pH metr pro měření pH půdy 827 Kč (Helago-cz.cz)

       Pokud máte někdo s výše uvedenými pH metry zkušenost, napište. Zdraví Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 2.73 (?), 17.4.2015 20:21

Do rašeliny z Mountfieldu sadím kanadské borůvky už 3 roky + hnojivo a krásně v ní rostou i plodí. Mám jich v ní zasazeno 21 keřů a přisypávám ji i k 9 starším velkým borůvkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.86 (?), 11.5.2015 10:49

Napsal jsem dodavateli rašeliny Soběslav, který dodává rašelinu do Mountfieldu, kde mi bylo vysvětleno, že rašelina neobsahuje přísady Ca, ale že v německu se pH rašeliny určuje pomocí roztoku CaCl2, kdežto u nás pomocí vodného roztoku.

Nakonec jsem se rozhodl pro měřič pH od Helago.cz a dnes jej objednal. Je pouze pro určování pH a ne multifunkční (pH, vlhkost, délka osvitu). Až jej vyzkouším, dám vědět, jak se osvědčil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 11.5.2015 11:31

Rašelina dodávaná do MF resp. jediná odebíraná Moutfieldem není pro kanadaské borůvky vhodná. Ne potřeba používat rašelinu vrchovištní (například "Baltskou" či "Litevskou" resp. Weisstorf) a nikoliv rašelinu slatinnou (ad absurdum ještě s upraveným pH na 6 pomocí CaCl). 

Oba prvky sloužící k úpravě pH (tedy Ca i Cl) kanadské borůvky nemají rády. V mnoha případech spolupůsobení vhodného podloží a vhodného hnojení borůvky relativně prosperují, ale v porovnání s kontrolní skupinou pěstovanou v optimálních podmínkách mají jen 50% přírůstků a 50% úrodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 2.73 (?), 26.5.2015 20:52

V příloze je vyjádření Rašelina Soběslav a.s. a dále fotografie kanadských borůvek pěstovaných v této rašelině. Jsou v ní zasazené 3 roky a koupil jsem je asi jako dvouleté, cca 15 cm vysoké a nějak se mi nezdá, že by se v ní trápily. Přírůstky cca 15 - 20 cm veliké, kvetou pěkně. Až mám obavy, aby takové množství plodů keříky svými listy stačily vyživit. Žádné kanadské borůvky mi nikdy nepřirostly 40 cm, tj. 50% navíc.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 2.73 (?), 26.5.2015 21:14

Rašelina Soběslav a.s. vyjádření na dotaz:

Náš výrobek je vyroben ze směsi rašelin (vrchovištního, přechodového a slatiného typu) svým složením poskytuje ideální podmínky pro kyselomilné rostliny včetně borůvek, tak i pro vylepšení půd.Jedná se čistě o přírodní produkt kdy je rašelina pouze vytříděna a na rozdíl od konkurenčních výrobků je zde podíli tmavé rašeliny, která mimo jiné lépe i dlouhodoběji váže vodu a poskytuje rostlině vláhu po delší dobu. Je možné, že někdo použije rašelinu jako plnohodnotný substrát pro pěstování borůvek, nicméně tento výrobek je vyroben pouze z čisté rašeliny bez přídavku hnojiva, takže pokud někdo používá rašelinu pro účely okyselení či zlepšení půdní struktury tak to není problém, ale v případě, že rašlinu použije pro vysazení borůvek, tak je dobré provést přihnojení, jelikož čistá rašelina je na obsah živin relativně chudá a to by mohlo být příčinou pomalého růstu a nízké násady plodů. Problém však není ve výrobku jako takovém, ale nedodržení zásad správného pěstování.

Tolik vyjádření výrobce. Takže ji budu dále používat, protože se osvědčila. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.4 (?), 7.6.2015 22:34

kanadská borůvka při kvalitní péči vyhodí za rok klidně metrové pruty a keř se klidně ztrojnásobí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika