Jde naroubovat dřín na svídu krvavou?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
16.5.2014 8:52

Mně je jen divné, že ten světový nápad dosud není v praxi rozšířen. S roubováním keře ne keř nemám nejlepší zkušenosti. Před lety jsem narouboval na planou lesní lísku velkoplodou odrůdu. Při každoročním boji s planými výhony od kořenů i z pseudokmínku toho dnes docela lituji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kristinek - (6) - 237.5 (?), 15.5.2014 14:22, zobrazeno: 5652x

Dobrý den,

zkoušela jsem zasadit semínka dřínu, nevím, jestli z toho něco bude, ale napadlo mě jako rychlejší způsob dřín naroubovat na svídu krvavou, které mám větší množství. Je to možné?

předem díky!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.5.2014 16:15

Nezkoušel jsem to, ale teoreticky by se to ujmout mohlo. Nicméně nemám dobré zkušenosti s roubováním keřů na keř, protože podnož - v tomto případě svída bude vyhánět stále nové výhony od země. Vysévání semínek taky není dobrý nápad. Za nejlepší způsob rozmnožení bych považoval nahřížení keře dřínu a vytvoření pravokořených sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kristinek - (6) - 237.5 (?), 16.5.2014 8:05

Děkuji moc pane Vysloužile za tip, zkusím tedy to hřížení.

K. Límová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.5.2014 8:24

Nápad je to světový. Pokud by to vycházelo, dost by se tím posunul tento způsob množení dřínů. Když se dá roubovat mnoho druhů v rámci rodu Malus, Prunus, nebo třeba i Pinus, proč by to nešlo tady, i když už se ten rod rozdělil na Cornus a Swida. Semena dřínu obyčejně leží v zemi dva roky než vyklíčí, k tomu pár let než keř vyspěje do plodnosti - to už budete mít vychytané i množení řízky (to je úspěšnější u mladých, popřípadě zmlazených rostlin). Pokud by to naroubování fungovalo, můžete se toho podrůstání zbavit. Pak by platila i další pravidla: Podobně jako se to dělá třeba u rybízů (roubovanci na meruzalce), které se špatně množí řízky, u šeříků (šeřík + ptačí zob-Ligustrum vulgare). Když naroubovanou rostlinu utopíte, bude mít nejspíše roub tendenci zakořenit sám. Svída i dřín mají natolik odlišné dřevo, že se nespletete.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.5.2014 8:52

Mně je jen divné, že ten světový nápad dosud není v praxi rozšířen. S roubováním keře ne keř nemám nejlepší zkušenosti. Před lety jsem narouboval na planou lesní lísku velkoplodou odrůdu. Při každoročním boji s planými výhony od kořenů i z pseudokmínku toho dnes docela lituji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.5.2014 9:05

Asi to bude cimrmanovský výzkum, který řekne "přátelé, tudy ne". Ale příští zimu to zkusím. A pokud by to mělo vyjít, tak se na to připravím dám ten dřín na "sibiriku" 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika