Jak nejlépe otrhat rakytník?



host - 6.34 (?)
20.10.2010 20:35

pro Konvalinku:

Jakou odrůdu jste koupila?Kam jste ji na zahradě sadila?Nebojíte se rozrůstání výhonků? Díky za info.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 245.30 (?), 17.10.2010 18:08, zobrazeno: 15527x

Dobrý večer prosím o radu jak nejjednošujeji otrhat rakytník z větviček. Známí nám dovezl dětskou vaničku rakytníku i s vetvičkami a popřál nám hodně trpělivosti. Máte prosím nějaký fígl nebo nápad jak na to. Díky za pomoc

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.199 (?), 17.10.2010 18:17

Bobulky odstřihuji nůžkami, umeju, a drtím s přídavkem cukru, kterého dávám až do nasyceného stavu s mírným přebytkem. Odstřihávané bobulky tak nepraskají a jsou schopné omytí bez velkých ztrát. Ale vaničku jsem jich nikdy neměl. Výsledný skvělý produkt užívám po lžičkách v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.180 (?), 17.10.2010 19:00

Větvičky i s plody dejte do mrazáku a nechte zmrznout. Pak je vyjměte a sklepte z větviček do nádoby.Padají jako korálky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 17.10.2010 21:58

Tak shodou okolností jsem šla před pár hodinama poprvé kolem rakytníku obsypaného plody. Trčel přes plot, tak jsem zvědavá jednu bobulku ochutnala i s tím, že jsem zkoušela, jak moc jsou náchylné na prasknutí. No dost. A chutná stejně olejově jako ten, co si kupuju jako rakytníkový olej v lékárně. A já myslela, že je tam navaleného nějakého řepkového oleje  Mám ho zasazený cca 2 roky a zatím nezaplodil, snad příští rok - letos hodně povyrostl  O fintě s větvičkama do mrazáku vím, jenom mi vadí, že tím snížím plodnost, neboť na ostříhaných příští rok nezaplodí. Jak jsem to tak právě testovala, zrovna mě napadlo to co Vás - že by to šlo snad dobře ostříhat nůžkama. Tedy pouze plody myslím  Ale rypačka to bude 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 17.10.2010 22:09

Rodiče rakytník pěstují a sklízí ho v zimě, pokud mráz klesne pod 15 C brzy zrána. Jsou v důchodu, takže mohou vyčkávat. Nápad s mrazničkou se tomu podobá.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 18.10.2010 8:26

Plody ostřiháváme nůžkami - je to opravdu piplačka /dva keře = cca 2 kg/. Potom je na odšťavňovači Hurom odšťaníme a šťávu zamrazíme v sáčcích na kostky. Drť která zůstane po odšťavnění usušíme na radiátoru a vaříme z ní čaj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.30 (?), 20.10.2010 18:37

Děkuji za nápady, rakytník už je zpracovám na marmelády, šťávu atd. Manželka si našla svůj způsob co jí nejvíce vyhovoval a to že plody obírala vidličkou a šlo jí to jedna báseň

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.34 (?), 20.10.2010 20:35

pro Konvalinku:

Jakou odrůdu jste koupila?Kam jste ji na zahradě sadila?Nebojíte se rozrůstání výhonků? Díky za info.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 21.10.2010 0:07

Jé, děkuju za optání  tím jste mi připoměl, že musím bohužel shánět dál  Rakytník prodávali jen samici+samec a bez názvu odrůdy. Chtěla jsem samici navíc 

Výhonků se nebojím, zatím  Je to do rohu pozemku, kde z jedné strany je zeď a kolem pravidelné sečení trávy, tak snad to bude stačit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.254 (?), 10.11.2010 16:48

Sklídil jsem letos 15kg rakytníku z jednoho keře - prostě normálně ručně bobulku po bobulce... jedna váží kolem 1g takže tak 1500 bobulek na jeden zátah... a za něco délé než týden bylo hotovo... když ted otrhnu plod, který ještě zůstal na keři, tak se nedá jíst..chutná příliš olejově... i v literatuře se píše, že se plody z tohoto důvodu nemají nechat přezrát. Tak nevím, jakou chut můžou mít plody sklízené v zimě když zmrznou... Jinak keř roste skoro bez péče, tak prostě té sklizni se nějaký čas věnovat musí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika