Jahody - odrůdy



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?) 
13.9.2016 21:44, zobrazeno: 9731x

V Zahrádkáři vyšel asi třídílný seriál o odrůdách jahod, poměrně kritický k řadě populárních odrůd z hlediska odolnosti chorobám, chuti ap. Problém je, že z těch kladně hodnocených odrůd jich není mnoho k sehnání, zvláště na Moravě. Momentálně bych rád doplnil pěstovaný sortiment o nějaké pozdní a stáleplodící - Malwina, Florence, Cristina či Albion, Asia, San Andreas, případně rannou Flair.  Pokud jste je někde zahlédli v nabídce, nejlépe na trase Ostrava - Olomouc - Hradec - Praha, díky za informaci!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 13.9.2016 23:11

Nevím jak u Vás, ale u nás obchody sazenice berou od pěstitelů-jahodáren a to si můžete taky rovnou od nich objednat. Malwinu má Sempra Turnov. Kromě Sempry jsem si všimla, že další jahodárny mají letos mnohem méně druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.28 (?), 14.9.2016 6:26

V dnesi dobe je vetsina odrud licencnich (krome Florence, Elsanty, Honeoye, Karmen...). Licencni mnozeni provadi snad jen Turnov a Vranany (mensi mnozstvi se nevyplati). A pak nekdo licencni dovazi ze zahranici a preprodava - Berry servis a Jahodarna Cejkovice u Jicina. Jinak nic, nekde "na trase" sezenete jen Elsantu resp. kontejnerovane z Vranan.

Malwina je citliva na fytoftoru a je silne napadana trasnenkami. Asia je citliva na padli a antraknozu. Bez postriku je v podstate nelze pestovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 14.9.2016 8:20

S tou Malwinou jste mě nepotěšil, líbí se mi, že zraje v průměru 22 dní po Elsantě (která mi na jaře zčásti zašla právě na fytoftoru) a odolnost u ní udávají snad dobrou...

Z ranných mám Daroyal, Elsantu, pak Karmen a Koronu a pokud chci rozšířit sklizeň pro dítě ideálně na celé léto, budu muset vybrat něco ze stáleplodících. Chemii s výjimkou eventuálního postřiku na jaře a po sklizni aplikovat nechci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 156.182 (?), 14.9.2016 10:29

Pokud Vas Malwina laka, tak ji zkuste. Mne se take libilo pozdni dozravani, ale ukazalo se jako dosti neprakticke. Zkuste si vyhledat popis u nemecke firmy Kraege (vlastnik licence).

Na fytoftoru neni zdaleka tak citliva jako Elsanta, ale neni ani odolna, mel jsem vypadky cca 5-10%. Postriky proti kvetopasu a trasnenkam jsou nezbytne. I staleplodici jsou napadany trasnenkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 14.9.2016 14:45

Obávám se, že už nebude kam sázet - dnes jsem cestou kolem nějakého zahradnictví koupil Rumbu (další ranná frown) a z nutkavé potřeby něčeho stáleplodícího jsem vzal plato Aromasu - abych si po návratu přečetl recenze, že je nepoživatelný, tuhý a bez chuti...sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 135.181 (?), 14.9.2016 16:26

Moje zkušenosti s jahodami:

- Svilušky ve 3 vlnách.

- Mšice vylézající ze srdíček.

- Padlí na všem okolo.

Nemám chemické vzdělání takže jahody jedině hydroponicky v hermeticky uzavřeném prostoru - nejlépe na oběžné dráze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika