Co se starými břidlicovými taškami?



SlavekPavlik - (44) - 184.141 (?) 
10.4.2011 22:59, zobrazeno: 14227x

V sousedství se bourá starý domek a půlka břidlicové střechy už skončila na skládce. Připadá mi, že je to dost škoda a nějaké tašky bych si vzal, ale nejsem si jistý,  jestli bych pro ně na zahradě našel využití. Dá se z toho třeba vyskládat suchá zídka? Jako dlažba to bude asi moc tenké a po dešti kluzké, že?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 63.239 (?), 11.4.2011 5:19

Určitě to je škoda vyhodit. Hned mne napadla břidlicová štěrbinová skalka. vámi zmíněnou suchou zídku (třeba 0,5 m vysokou) si taky dovedu živě představit.

A ještě dodám, že v Březové u KV si někdo v zahradě postavil doslova hory a sopku z malých kousků břidlice (slepeno maltou či lepidlem). Doslova velkolepé dílo. Viděl jsem to naživo a koukal jsem! To muselo být ale hodin! Piplačka! Před několika lety to bylo i v některém zahrádkářském časopise (článek se snad jmenoval Zahrada se sopkou?).

Další využití, které si dovedu představit: vyskládat tašky do výsadby vedle sebe, naplocho a nejspíš s překryvem jako náhradu mulčování kůrou (voda spárami proteče do půdy, plevel bude mít ztížený růst.

Břidlicová drť se hodí k obsypávání kolem skalniček (drenáž kolem kořenového krčku).

A taky se dělají břidlicové brousky (ale to byste měl na tisíce životů zásobu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.239 (?), 11.4.2011 5:24

Zapomněl jsem se podepsat: Josef.

A ještě jsem chtěl dodat: použití zpátky na střechu. Ať už dřevníku, kolny, záchodu... Autentické staré břidlicové tašky by možná rádi vyižili třeba i památkáři, skanzeny anebo firmy, které se zabývají rekonstrukcí historických staveb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.4.2011 16:47

Měnil jsem před 30 lety břidlicovou krytinu na stodole za eternit. Co se starými kusy břidlice, taky jsem řešil dilema.
Památkáři zájem mít nebudou, i když kameny hodně vydrží, stará krytina už nejspíš nebude na střechu k použití. Dnešní pokrývači navíc s pravou břidlicí mnohdy neumějí pracovat
  Dá se z ní udělat obklad soklu - pokud vyřešíte, čím připevnit, sousedovi pár kamenů odpadlo.
  Použít se dají na obložení cest a záhonů, ale lámou se, když na ně šlápnete.
   Mám z břidlic pochozí kameny v trávníku, to ale není krytina nýbrž obrovské placáky 3/4 metru v průměru,  10 cm tlusté.  Tašky ze střechy by byly příliš tenké.
  Záleží, v jakém stavu břidlice je. Některé se mi při shazování ze střechy rozpadaly v rukách na šedé šupiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.2 (?), 24.8.2015 15:16

Staré téma leč přihodím poleno. Břidlicová krytina se zdá býti křehká a slabá. Použil jsem ji v roce 2007 na prostor mezi vraty a silnicí (betonový nájezd a na to nalepená břidlice), obklad zděné linky, podlaha kuchyňského koutu a podlaha před krbem, podlaha koupelna a obklad vany a vyzděného umyvadla. Pár desek jsem musel opravit - nebyly dobře přilepené - ale jinak vše drží. Sám jsem nevěřil, že třeba nájezd vydrží pojezdu techniky a td. - vydrží. Pokud do břidlice škrábnete, je to na ni vidět - bílá čára. Když ji otřete vše je OK. Některé desky se mi také rozsypaly v ruce a dost to řeže. Jde halt o to jaká ta břidlice je. Letos už bez obav ze zbytků dláždím zápraží a již jsou opravené a vydlážděné schody do domu.  Howk

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika