Sušení cibule



myn - (49) - 108.160 (?) 
21.7.2021 17:12, zobrazeno: 2074x

Vždy jsem sušil cibuli tak, že jsem ji vytrhal a dal na jížní zápraží. Poslední dva roky se mi ale při tomto sušení vytváří z horní (nejvíce osluněné) strany jakési plošky na nichž je cibule víc proschlá a pod nimi je sklovitá (není bílá). Často musím vyhodit i půlku cibule. Čím to je? Špatná sazečka, nebo ji špatně suším? Nikdy předtím mi to nedělala, ale je pravda, že to byla cibule ze semene.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.7.2021 20:06

Je spálená sluncem, upečená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 21.7.2021 22:45

Cibule by se měla sušit v průvanu a nikoliv na sluníčku. Někdy pak stačí dát na sluníčko do míst kde neproudí vzduch cibuli lépe očištěnou a problém je na světě. Cibuli proti přehřátí chrání jednak odsálání přebytku tepla ze špíny a jednak proudění vzduchu. Setá cibule je vždy čistší než cibule ze sazečky...

Rada zní takto - cibuli nedávejte přímo na zápraží, ale na rošty či jinou podporu aby po jejich ohřátí mohl kolem nich proudit vzduch a tím je ochladit... Někdy postačí pod ně dát rákosouvou rohož, podestýlku ze sena nebo slámy, anebo jednoduše je dát do zeleninových přepravek nad sebe a tu úplně spodní nechat prázdnou. Z hlediska manipulace je ideální sestava 5+1 přepravka v komínku nad sebou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 22.7.2021 7:49

SfK opět radí dobře. Já dodám-cibule se sklízívá i tak, že se po vytažení ze Země nechá ještě pár dnů ležet pro zaatažení na záhoně-tam kupodivu ke škodám nedochází, ale jakmile zůstanou třeba i jen pár přespoledních hodin položené např. na dlažbě, betoně, tak chytnou ten úžehfrown. Já z pěstování cibule vycouval asi před dvaceti lety-hlavními důvody byly tyto-vrtalka a fakt, že s rozboomemcheeky super-hyper už bylo možno koupit za přiměřenou cenu kousatelnou zeleninu. Tam dle potřeby pořídím většinou pětikg balení, sednu k němu a udělám výřad-očistím od vrchních, nejvíc špinavých obalů, případné raněné kusy spotřebujeme přednostně. Zbylé skladuju podobně, jako SfK-vzdušně, ale ne na přímém Sluncienlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.7.2021 9:03

Akorát to dosušení na záhonech je z padesát roků starých knížek. V dnešní době když sklidím cibuli a nechám na záhoně, přijdou lijáky, zaroste plevelem že ji pak stěží najdu a o nějakém sušení nemůže být řeč. Taky je to dvojí práce. Takže jde do klecí a do stínu na vzduch. Koupit se dá, ale pro letní a podzimní spotřebu si dva záhony vypěstuju, není to moc pracné a vždy je kam sáhnout, vyberu si podle potřeby kuchyně do jídla, do čalamád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 145.41 (?), 22.7.2021 12:23

Sušení na záhonech se používá po celém světě stále. Podívejte se na You atd a budete hned v obraze. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 135.61 (?), 22.7.2021 12:39

Já ji nechávám na záhoně asi 10 dnů. Za každého počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.7.2021 18:50

A já zas jak píšu, ihned do klecí a pod kůlnu. Je to pohodlnější. Nepřipadne mi, že by si ten delší pobyt na záhoně cibule nějak užívala.  Možná se to používá na celém světě, ale u nás to je kontraproduktivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.41 (?), 22.7.2021 19:48

Tak hlavně se to používá tam, kde jsou ke sklizni desítky hektarů a ne nějaký záhonek na dvě kopnutí motyčkou. Nechat cibuli oschnout na záhonu je daleko levnější, než používat nákladnou sušičku. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika