Polykultura - kombinace rostlin - jak na to?



adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?) 
23.2.2014 11:40, zobrazeno: 15454x

Zdravím, ani nevím, kam toto vlákno umístit, týka se totiž cibulovin, kořenové i plodové zeleniny. V poslední době si hraju s myšlenkou skusit polykulturu - hlavním cílem je přikrýt půdu rostlinami a nedat pleveli šanci. Našla jsem mnoho tabulek, která zelenina se se kterou snáší/nesnáší/prospívají si atd, ale pořad si neumím představit, jak to v praxi realizovat. Například teď - česnek leze, některé odrúdy jsou venku i 15cm, co neviděl poleze plevel. Našla jsem info, že s česnek je supr kombinace jahody, pórek, polníček. Jahody nemáme, pórek nepěstuju, takže jedině ten salát (snad nemusí být jen polníček, který ale stejně ješte nemohu vysévat, je zima a až nebude zima, bude už stejně plevel venku.

Skrátka - cílem je zahrada jako na fotografii wink, tak by mě zajímali Vaše osobní skušenosti, co s čim kombinujete (já se například bojím kombinovat rajčata, chci aby byl porost co nejvíce vzdušný - kvůli plisni. to samé brambory). Nebo si nedovedu představit kombinaci mrkve a cibule - než vydoluji mrkev, zničím cibule kolem - a stejně - mrkev ani cibule není půdopokryvná a zas poleze plevel... adri


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.124 (?), 23.2.2014 12:13

Mrkev + cibuli jsem zkoušela.Tam se nejedná o pokryv půdy, ale o to, že si navzájem mají odpuzovat škůdce. Tahá se dřív cibule, takže mrkev (na uskladnění) to neohrozí.Jenže u mne to odpuzování škůdců pro pochmurnatku jaksi neplatilo, takže od té doby pěstuji postaru každou zvlášť. Jahody + česnek pěstovat lze, tuhle kombinaci používat můj táta. Ale dělá se to tak, že mezi řádky jahod (nejlépe mezi ty, které budete příští rok likvidovat) nasázíte na podzim řádky česneku. Pak se zlikviduje obojí současně. Jen je stvoly česneku poněkud omezen přístup při sběru jahod. Pod rajčata dávám zjara salát, než nastoupí období plísní a postřiky, je salát snězený.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 23.2.2014 13:21

S polykulturou vám neporadím... s tímto žádné zkušenosti frown. Ale docela by mě zajímalo co je to za rostlinu na fotce... ty fialové listy, víte někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.42 (?), 23.2.2014 13:40

Laskavec či amarant. Buď špenátová zelenina nebo na semeno, nebo "jen tak" na sušení do vazby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 38.136 (?), 23.2.2014 13:44

Červená lebeda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.209 (?), 23.2.2014 22:40

Kuky, tohle vypadá opravdu spíše na ten laskavec, než na lebedu. Ta má (podle mých chabých zkušeností) trojhrannější, špičatější listy a ne tak výrazně žilkované.

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4448) - 96.86 (?), 24.2.2014 13:55

Máte pravdu. Lebeda je hranatější. Sousedi ji kdysi pěstovali snad proti hryzcům...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 128.81 (?), 23.2.2014 19:59

Zdravím,

taky chci letos poprvé zkusit řádkovou polykulturu. Česnek už mám zasazený, ale kvůli snadnější sklizni jahod jsem ho zasadil mimo jahody. Mám v plánu již Vámi zmíněnou cibuli s mrkví, dále salát s ředkvičkami, loni odzkoušená rajčata s bazalkou, ředkvičky se špenátem, červenou řepu s brokolicí a kombinaci tzv. tří indiánských sester.

Co plánujete skombinovat Vy?

Ať žije polykultura!wink

P.S. Zahrada na fotce vypadá skvěle, doufám, že se mi letos podaří něco podobnéhosmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 42.82 (?), 24.2.2014 13:43

Popravde mňa tri sestry moc nenadchli, jeden rok som netušiac o akú zázračnú kombináciu ide, zasiala kukuricu a k nej fazuľu, Keďže sa mi fazuľa pne vždy toľko, aké mám dlhé palice (tj 3-4m) a kukurica nie je tak vysoká a ani nie je dosť vysoká v čase, keď už fazuľa rastie, podľa mňa ako opora nestačí. Teda neviem, či existuje nejaká tyčková fazuľa s výškou 1,5m (tá metla hore na kukurice podľa mňa už nič neudrží), ja pestujem tie veľké fialovo-fľakaté fazule.

čo sa týka kombinácií, musím si to ešte naštudovať, lebo ma viac ako vzájomná podpora zaujíma pôdopokryvnosť. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika