Náhlé zaschnutí vyrašených letorostů u letošní broskve



host - 45.252 (?)
23.4.2014 16:02

Asi to bude tím Calypsem zanešeným ze sousední 4M vzdálené švestky... Přebalce AgroBio Opava, s.r.o. totiž tento přípravek balí tak "kvalitně" že jej po roce otevřete a najdete tuhou hustou hmotu. Není divu, jako těsnění plastového uzávěru lahve 6ml je použit obyčejný papír, takže kapalina se odpaří a zůstane hustá hmota.(papír byl dokonale rozmočen kapalinou z lahvičky) Tu jsem loni naředil pár kapkami destilované vody a úspěšně používal. Samozřejmě je ale pak umění trefit koncentraci, letos jsem použil zbytek lahvičky a zdánlivou koncentraci zvýšil o cca 100% doporučené dávky toho zmetlu od přebalce, protože jsem přípravek dosti zředil destil vodou. Švestky se zdají být nepoškozené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 45.252 (?), 23.4.2014 16:02

Asi to bude tím Calypsem zanešeným ze sousední 4M vzdálené švestky... Přebalce AgroBio Opava, s.r.o. totiž tento přípravek balí tak "kvalitně" že jej po roce otevřete a najdete tuhou hustou hmotu. Není divu, jako těsnění plastového uzávěru lahve 6ml je použit obyčejný papír, takže kapalina se odpaří a zůstane hustá hmota.(papír byl dokonale rozmočen kapalinou z lahvičky) Tu jsem loni naředil pár kapkami destilované vody a úspěšně používal. Samozřejmě je ale pak umění trefit koncentraci, letos jsem použil zbytek lahvičky a zdánlivou koncentraci zvýšil o cca 100% doporučené dávky toho zmetlu od přebalce, protože jsem přípravek dosti zředil destil vodou. Švestky se zdají být nepoškozené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.37 (?), 23.4.2014 16:41

Je to monilióza. Mám podobnou zkušenost na mých broskvoních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 23.4.2014 16:52

Monilioza ale napadá hlavně merunky...? A navíc přes květy a letošní broskev logicky žádné květy neměla. Je použit balzám na řez. Zničené řezem si taky nemyslím že jsou, nůžky sice nejsou úplně nejostřejší, ale bez velkch problémů s vyrašením pupenů u řezu jimi řežu vícero stromků. Ale poškození Calypsem zase neodpovídá to že jsou spálené 3 výhony a ne všechny 4 výhony... Navíc švestky, hruška od Calypsa nejsou popálené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 189.0 (?), 23.4.2014 17:50

 Bohužel je to zcela určitě monilioza. Nezáleží na tom, že napadá především meruňky, broskve napadá taky. Ze dne na den "ovadnou" lístky na jednotlivých větvičkách i velkých větvích. Z napadených stromů je třeba rychle odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 23.4.2014 20:24

Jenže mě lístky hned ze dne na den zhnědly... a to odpovídá popálení. Navíc nevím jak by se monilioza dostala do letošního stromku, když nemá květy. A likvidovat stromek za 200 tedy určitě nebudu(olámáním zhnědlých letorostů), dokud by neuschl celý a na to nevypadá. Doufám že obrazí z kmene a jeden výhon je také stále zelený. Ostatně ani ty zbývající 3 výhony nejsou celé zhnědlé, "srdíčko" je vždy zelené a navypadá ani zavadle, což by zase spíš odpovídalo popálení přístupných venkovních listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.4.2014 19:01

Chtěl jsem vědět značku balzámu. Mám zkušenost, že některé balzámy určené pro ošetření "amputací" velkých větví mají tolik desinfekce, že spálí nejbližší tři očka na broskvoni. Měla jste použít štěpařský vosk nebo štěpařský balzám (hydratuje ale nepálí).

Calypso to nebude, to by jste mohla natřít i neředěné na ránu a nic se nestane. Další mořnost by byla aplikace 5% močoviny na list za plného sluníčka. Calpso by to bylo jen, pokud by to byl tankmix s listovým hnojivem a nesprávnou aplikací při plném slunci.

Monilia se šíří přes blizny květů - stromek tuším dosud nekvetl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 23.4.2014 20:28

Balzám byl použit už ale před měsícem... takže tím to také nebude

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.4.2014 20:30

To je tak těžké napsat název balzámu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 24.4.2014 10:21

Přikláním se k názoru, že může jít o moniliosu. Mám to téměř na všech broskvoních.- vždy jen kousíček, postižení není veliké, spíše jen na ostříhání postiž. výhonů, meruňky jsem stříkala- ty mají jen zcela sporadické projevy a jen některé, švěstkomeruňku jsem nestříkala, protože jsem to nevěděla a ta chudera dopadla nejhůř, takže tlak moniliosy u nás byl asi veliký - já jsem nepoužila žádný balzám při řezu, žádné Calypso, jen standardní postřiky proti kadeřavosti před rašením. Ovšem jak může monilie proniknout do stromečku, který nekvetl, to vysvětlit nedovedu, nejsem odborník. Ale ze všeho, co se tu napsalo a jak se nález na stromečcích mění mi opravdu vychází monilie. Mráz u nás byl 2 dny do minus 1 st. C a ostatní výhony jsou zdravé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 24.4.2014 20:08

Balzám- výrobce HLUBNA chemické výrobní družstvo v Brně. Oba výhony na jedné větvi jsou suché. Na druhé větvi je jeden výhon bez poškození a druhý vypadá že má srdíčko zdravé. Třetí větev na vrcholu ani vůbec nevyrašila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika