Mráz - malé plůdky broskvoní



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
26.5.2016 21:59

U nektarinek dopadla špatně Harko. Musím konstatovat, že v současné době kupované nektarinky v supermarketu, jsou sice méně sladké, ale jinak mají slušně výraznou chuť. Zkoušel jsem i broskve, ale nejsem si jist, že se opravdu jedná o odrůdu Tardibelle, která by měla být pozdní, ale ať už je to ona nebo odrůda jiná, tak přes nevyvinuté pecky a menší sladkost je chuť překvapivě dobrá a výrazná. Takto podtržené broskve ve zdejších podmínkách by takovou to chuť určitě neměly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 25.5.2016 20:50

Zmrzlé Maria Bianca a Springtime obrazily za spících pupenů, na jaře zasazená Fidelia šla po mrazivé noci (26.4) do kytek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.5.2016 21:10

Tak to je škoda, Myslel jsem, že porovnáme plody Springtime. Maria Bianca plody nemá, tak alespoň ten Benedicte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.5.2016 21:59

U nektarinek dopadla špatně Harko. Musím konstatovat, že v současné době kupované nektarinky v supermarketu, jsou sice méně sladké, ale jinak mají slušně výraznou chuť. Zkoušel jsem i broskve, ale nejsem si jist, že se opravdu jedná o odrůdu Tardibelle, která by měla být pozdní, ale ať už je to ona nebo odrůda jiná, tak přes nevyvinuté pecky a menší sladkost je chuť překvapivě dobrá a výrazná. Takto podtržené broskve ve zdejších podmínkách by takovou to chuť určitě neměly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.5.2017 21:22

Dělal jsem nějaký předběžný průzkum zmrzlých květů a podle předpokladu opadávají při nepatrném dotyku květy z Royal Glory, Springbelle, Springcrestu, ale i Harbingeru, Suncrestu, Venusu, Stark Red Gold, Shrazu, dobře drží květy u havenů, tvrdek, starších raných bělomasek, FM3, ale třeba i Moravie a O´Henry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 7.5.2017 10:30

A co ostatní, budete něco mít? Jirko, co myslíš, patří královna Kalifornie Royal Glory do "koše", místo na zahradu, i třeba s Vistarišem? laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 7.5.2017 10:49

Nejen RG a Vistarich, ale i Jayhaven, Princess - "vhodné pre ekólogické pestovanie!"Trpí vším možným, včetně kadeřavosti, takže za mě sem tenhle "EKO-BIOBRAK" rozhodně nepatřícrying!Příště,(jestli ještě bude nějaké příště)wink se zas nechám nachytat na líbivou reklamu a celkem směšnou cenu 20 Éček, no nekupte toangry!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 7.5.2017 13:48

Trnava-okolie 140 mnm - rovina - mrazivy vzduch neodteka. Vsetko na GF677, vreteno, cierny uhor. Ked boli mrazy, broskyne prave dokvitali. Mrazy v 2m boli v najblizsej stanici SHMU -1 az -2 st. C. Ako bolo u nas presne neviem, ale skor trochu chladnejsie.

Vreteno najma z dovodu dosiahnutia vyssej vysky - aby po mrazoch aspon nieco navrchu prezilo. Ale aj preto, ze sa mi oproti dutej korune viac paci, duta koruna na GF677 sa mi blbo tvaruje a zle presvetluje. Vreteno je pevnejsie, nehrozi rozlomenie koruny (na GF677 by kostrove konare dutej koruny boli prilis dlhe - velka paka - lahko rozlomitelne pocas burky pod tarchou urody).

Royal Glory - 4 rocna - cca 4,5 m vysoka. Jedina, na ktorej som na 2 koncoch vyhonov nasiel kuceravitost (na jar 1x Kuprikol).  Plody zostali vo vyske od cca 2,5m - 3m, nizsie uz vsetko opadalo. Sused ma Royal Gem a ma to podobne. Neodporucam pestovat, pokial nie ste na svahu, kde mrazivy vzduch moze odtekat. Celkovo tieto zaiger odrody maju u mna cervenu.

Redhaven - 3 - rocna - cca 3-3,5 m vysoka - uroda zostala od vysky cca 2m.

Suncrest - 4 - rocna - cca 3m vysoka (ano, rastie poslabsie). V porovnani s R a RG kvitla oneskorene, ked prisli mrazy bola skor v plnom kvete, nez dokvitala. Prezilo prakticky vsetko od cca 1,5 m.

Novo vysadene 2xFM3, Cresthaven, O'Henry. V plane este Harrow Beauty Catharina, Symphonie.  V minulosti som planoval aj Spring lady a Vistarich, ale ako vidno, uroda by bola raz za x rokov, takze su vyradene.

Marhule (vsetko na myrobalane - vreteno).

V obdobi mrazov mali male plodiky asi 0,5cm - 1 cm velke.

Madarska - 4 rocna - cca 4,5 m vysoka - mozno 1-2 plody niekde budu schovane.

Leskora - 4 rocna - cca 4 m vysoka - cca 10 plodov od vysky cca 2,5m vyssie.

Orangered - 3-rocny - 4m vysoky - ale mal len par kvetov do vysky 3m - nema plody.

Slivky (vsetko na myrobalane - vreteno):

Ked prisli mrazy prave dokvitali.

Toptaste - 3 rocny - 3,5m vysoky - plodiky zostali vo vsetkych castiach koruny, hoci ich mraz asi trochu prebral.

Katinka - 3-rocna 3m vysoka - mala len par kvetov do vysky 2m - nasiel som asi 10 plodikov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 8.5.2017 11:34

Díky za reakci, pane 104.15 od Trnavy, rád jsem si Vaše poznatky přečetl. Eko-bio brak od Zaigera mě taky štve, nejhůře je na tom vždy Royal Glory, na Royal Gem a Spring Lady možná něco málo bude, soudím tak podle květů se silnější stopkou, které při dotyku drží. Springcrest špatný a Springbelle taky. Vistariš se snad ujme, i když přišel z poloviny zmrzlý. V Bratislavě zřejmě hodně v lednu mrzlo, nebo je tak choulostivý. U odrůdy Primissima Delbard se již klubou plůdky. Vypadá to, že v té Trnavě byl teď v květu větší mráz, protože nemůžu potvrdit, že by dole u země všechno zmzlo. Mé oblíbené stromky Symphonie a E.Lady mají "hanbatou" kadeřavost, kdežto třeba Catharina žádnou nemá. Tvrdky vypadají i odolnější vůči jarnímu mrazu, hlavně vůči nektarinkám, které vymrzly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 9.5.2017 21:31

Milane, možná, že toho Benedicte nemusíš litovat. Mám ho mezi Fairhaven a Cresthaven a ve stejné výšce obě dvě plody mají, kdežto Benedikt (nikoliv papež), ale broskvoň promrzla. Jinak teda eko-bio brak (Jirka FM)smiley od Zaigera či jiného pána - Spring Lady jsem přecenil, jelikož květy opadaly. Obstál jen Royal Gem. Je to podezřelé, možná to bude zase nějaká "faleš".indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.5.2017 16:09

Už se klubou. Oproti Benedicte a Marii Biance ostatní bělomasé odrůdy obstály dobře. Primissima Delbard, Redwin, Amsdenova a překvapivě i Albatros a Krasava jsou navíc prakticky bez kadeřavosti. Něco málo má Luna. Na Springtime přežilo mráz jen něco. Vymrzly ještě nektarinky, pak Royal Glory, Springcrest, Spring Lady, Springbelle, Regina, Burbank July Elberta, Maria Bianca, Benedicte. 












Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika