Kam odložiť kôstky broskýň na zimu?



host - 126.41 (?)
23.9.2012 11:30

Pecky broskvoní se po vyloupání z ovoce následně uloží do vlhkého písku (né mokrého! semeno jinak shnije),kde se uchovává až devadesát dní a potom vysévá. Pecky se sejí cca 15 cm hluboko.

 Pokud máte ze stratifikace obavu, můžete pecku opatrně otevřít, jak zde psal předřečník a jádro bez stratifikace nejlépe brzy na jaře vysévat. Přez zimu by je mohly sežrat hlodavci.

Marek

Pecka mandloně Krajová sladkoplodá
Pecka mandloně Krajová sladkoplodá
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 92.198 (?), 19.9.2012 23:32, zobrazeno: 6062x

Mám niekoľko broskyňových kôstok z plánky a neviem, či ich dať na zimu do chladničky alebo do piesku v pivnici, aby po zasadení na jar vyklíčili. Vlani som ich dal do zeme a na jar nevyklíčila ani jedna. Asi zmrzli. Nechcem znovu zažiť sklamanie, preto očakávam overenú radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 20.9.2012 7:39

Já pecku opatrně na podzim ve svěráku rozbiji a vlastní semínko dávám stratifikovat přes zimu do sklenice do mírně vlhkého písku do ledničky. Na jaře na přelomu března a dubna semínka většinou začínají klíčit, tak je vysévám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 95.84 (?), 20.9.2012 20:45

Samozřejmě, že nezmrzly. Broskvové pecky potřebují stratifikovat ve vlhku a při teplotě 2-7 st. až 150 dní. Některé méně. Venku během jedné zimy takové podmínky nejsou (leda po zakopání hluboko pod zem). Takže stratifikace probíhá 2 zimy. Stratifikace v ledničce je možná a já to tak běžně dělám. Pecky se však často otvírají až v dubnu (pro srovnání - myrobalán často už o Vánocích). Nedoporučuji stratifikovat vyloupaná jádra. Když tak vyloupat až v březnu. Dá se koupit i loňské stratifikované osivo, které se v listopadu vysévá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 126.41 (?), 23.9.2012 11:30

Pecky broskvoní se po vyloupání z ovoce následně uloží do vlhkého písku (né mokrého! semeno jinak shnije),kde se uchovává až devadesát dní a potom vysévá. Pecky se sejí cca 15 cm hluboko.

 Pokud máte ze stratifikace obavu, můžete pecku opatrně otevřít, jak zde psal předřečník a jádro bez stratifikace nejlépe brzy na jaře vysévat. Přez zimu by je mohly sežrat hlodavci.

Marek

Pecka mandloně Krajová sladkoplodá
Pecka mandloně Krajová sladkoplodá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.198 (?), 27.9.2012 22:53

Mám pivnicu, kde nemrzne, nemohol by som dať nevylúpané kôstky do vlhkého piesku alebo je treba ich teraz vylúpať? Niekde som čítal, že broskyne klíčia na jar aj bez stratifikácie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 170.26 (?), 21.10.2012 23:52

Bez stratifikace snad některé vyklíčí, některé přeleží v půdě a vyklíčí příští rok a některé vůbec nevzejdou. Proto stratifikujeme. Větší keramický květináč, trochu jemného písku (přidával jsem trochu Fundazolu), prosypat jím pecky a uložit do vlhkého sklepa, nebo šachty na vodoměr a pod. Nezapomenout přikrýt květináč nějakou mřížkou proti hlodavcům. Na jaře vysít. Praskat pecky ve svěráku netřeba. Důležité je použít pecky z pozdních broskví. Ranné špatně vytváří jádra. Tak hodně úspěchů. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika