Kadeřavost broskvoně 2024



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?) 
19.12.2023 13:14, zobrazeno: 27720x

Dobrý den, zakládám broskvové a kadeřavé vlákno pro rok 2024. Mám jen jednu sortu, a to jednu Favorita Morettini 3smiley.  Letos byla kadeřavost veliká, i přes správnou chemickou ochranu. Bylo to nestandartním počasím v zimě a na jaře. Tak jsem si řekl, že začnu s postřiky už na podzim po opadu listů. Postřik se má provádět okamžitě po opadu většiny listů (houba, která je zabydlená na povrchu větví, může pronikat do rostliny jizvičkami po opadlých listech). Ale počasí nepřálo, listy neopadávaly... Až dnes, málem na vánoce. Po opadu listů lze stříkat Sulkou nebo mědí (např. Champion). Dal jsem Sulku, pro změnu. Po novém roce ale už jen mědí  (v době prášení lísek a zelených špičikách pupenů angreštů). Radjěji o pár dnů dříve a zopakovat za asi 10 dnů. Měď je základ!!! Moje myšlenka je taková. Postřikem na podzim co nejvíce houbu omezit. A po novém roce jí nedat moc šanci. Pokud se s tím nechcete takhle crcat, tak základ základů postříků proti kadeřavosti je postřk mědí na začátku vegetace, podle vývoje lísek a angreštů, to je taková pomůcka, Klidně to může být i koncem ledna, v únoru už běžně!!!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 1.200 (?), 19.12.2023 14:31

Shodou okolností dnes jsem také provedl první preventivní postřik mědí proti kadeřavosti a baktériálním chorobám.V předjaří při nalévání terminálních pupenů stříknu zase mědí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.12.2023 16:58

Myšlenka dobrá, ale realita je potom jiná. Minulou zimu tři postřiky mědí, jeden Syllitem a výsledek nebyl lepší než u souseda, který nestříkal vůbec. Respektive někde čisto a někde totálka. Kupříkladu u Sugar Time a Royal Majestic. Z novějších odrůd je prokazatelně odolnější bělomasá Benedicte a žlutomasá Jayhaven, kterou sice občas postříkám, ale kadeřavost jsem u ní neviděl. Spíše bude náchylnější na tzv. bakteriózy, které v souvislosti s touto odrůdou zmiňoval David, a kdy i mně část stromku znenadání na jaře nevyrašila. Co se týče postřiků, tak na nový zázračný prostředek to nevypadá, když se Kuky o žádném nezmiňuje. Zajímavé je, že Sugar Time shodil komplet všechny listy, ale těch pár plodů, které přežily mráz si ponechal. Co se týče sumy aktivních teplot, tak na Ametu je prozatím pro zdejší oblast hodnota kolem 9 000 a jak stojí psáno, ošetřuje se zpravidla při hodnotě 1100 až 1200.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.12.2023 16:16

Žádný nový fungicid na kadeřavost jako náhrada za Syllit nebi Thiram se nerýsuje, KUKY?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.219 (?), 20.12.2023 17:52

Od kdy ten Amet počítá sumy teplot? Podle teplot by měly být už minimálně týden broskvoně probuzené... i když viditelné nalévání pupenů nastvá obvykle až na nový rok. Nebo se ještě broskvoně neprobudily? Kdy končí letos dormance u broskvoní... ptal jsem se na to ve vlákně počasí... MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 20.12.2023 21:56

Počítají se až od 1. ledna. Teď probíhá dormance, broskvoně spí, i když je docela teplo. Látky brzdící rašení potřebují čas a teplotu, aby se inaktivovaly.

A Petře, fakt není nic lepšího proti kadeřavosti, než měď. V předjaří, při nalévání pupenů broskvoně, prášení lísek, zelených špičiček angreštů... Lze použít i jiné fungicidy (organické), ale není to ono. Třeba Syllit. U nás už není dostupný, ale v EU je stále. Thiram už není vůbec. Trošku by měl fungovat i dostupný Merpan. Sulka, jen preventivně, nemá registraci jako fungicid, ale jako "hnojivo", ale docela funguje. Po vyrašení pupenů broskvoně už nic nepomůže. Takže měď před rašením je první volba. Po vyrašení se používají už jen organické fungicidy, jako doplněk k mědi. Měď se nesmí použít po vyrašení, pálí lístky. Běžně dostupný měďnatý fungicid je Champion, dříve u nás byl Kuprikol, lze ho použít také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 212.219 (?), 20.12.2023 22:58

Denní teploty šly teď k +10°C, noční minima jsou taky plusové. Barborky z třešní odebrané už 4.12. na Barboru se po oteplení ve váze rozkvetou, to by mělo znamenat že už ve spánku dávno nejsou a mají naakumulovaný dostatek chladu a postupně se budou nalévat. S broskvoněma nevím, ale bude to asi podobné?

Našim odrůdám jako Redhaven stačí střední doba chladu kolem 500-600 hodin... to už je dávno splněno, takže už nyní s každou denní plusovou teplotou nad +7°C (SAT 7) by se měly květní pupeny broskvoní nalévat.

Mě by tedy zajímalo kde vzal Amet to magické datum 1.1. jako start nalévání pupenů. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 21.12.2023 9:54

Možná už to tu někde bylo a já jsem to přehlédl. Tak bych se prosím dotázal ještě jednou. Jaká je doporučená koncentrace postřiku sulkou a jaká minimální teplota je k postřiku vhodná? Předem děkuji všem za odpověď. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.200 (?), 21.12.2023 10:19

Broskvoně teprve vstoupily do dormance (nedávno shodily listy).Takže o nějakém rašení nemůže být řeč ani ve středomoří.Koncentrace Sulky na kadeřavost broskvoně se doporučuje 4-5% t.j. 200-250 ml na 5l vody při teplotě nad 7°C(houba začíná být aktivní) do nalévajících se pupenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 21.12.2023 10:41

Děkuji za info. Já jsem sice zatím nikdy sulku na broskvoně neužíval, vždy jen měď a ta je přeci jen toxičtější, než síra.Ale od loňského jara jsem začal Sulku užívat na postřik jabloní v předjaří proti lišejníku a vidím, že nějaký účinek se projevuje. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika