Burbank July Elberta - královna jižních zemí



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?) 
30.7.2011 13:31, zobrazeno: 34792x

Ještě pár let po roce 2000 se dala tahle broskvoň běžně sehnat i tady. Dnes se už se po ni slehla zem a zmizela ze všech míst, kde se prodávají ovocné stromy. Možná, že na ni ještě někde narazíte, ale to už asi jen vyjímečně. Možná, že kdyby jste bydleli někde v okolí Břeclavi nebo Bratislavy, tak by jste s ní určité úspěchy měli. Smysl má určitě pro sběratele, ale jinak je to vyloženě koupený zajíc v pytli. V běžných podmínkách její vysoké kvality plodů nedosáhnete. Já jsem se každý rok těšil, že možná právě teď, teď to konečně vyjde. Za těch 8 let to vyšlo jednou až dvakrát, a to byl možná jen odvar její skutečné kvality. Téhle odrůdě se tady moc nelíbí, to není jako otužilci z Harrowu.  Plodit se jí moc nechtělo a květy byly možná ještě choulostivější na pokles teplot, než květy meruněk. Na broskev až opravdu nevídané. Ale minulý rok by byla díky delším vedrům určitě chutná a proto jako správný sběratelský paličák, bych si ji stejně nejraději pořídil znovu, i pro těch pár plodů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 234.136 (?), 22.9.2014 15:08

Kto pestuje túto odrodu? Aké máte s ňou skúsenosti? Je naozaj tak veľmi citlivá na mráz v kvete? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.9.2014 20:56

Naozaj. Pokud si vzpomínám, tak zvonkovité květy "Burbanka"  nesnesly jakýkoliv pokles teploty pod bod mrazu. Vysoce jakostní plody poskytovala zřejmě jen v nejteplejších polohách. Vysoká jakost plodů je porovnatelná s Halehavenem, který ale pravděpodobně nemá tak vysoké nároky na teplou polohu,  i když se ze zkušeností pěstitelů uvádí vysoká kvalita plodů Halehavenu jen v některých letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.13 (?), 24.9.2014 20:56

Je zaujímavé pán Petr že Halehaven pomaly ale isto mizne z ponúk ovocných školok na Slovensku ale napríklad marhula Maďarská je ponúkaná stále skoro v každej ovocnej školke na Slovensku aj keď je tiež dosť náročná na teplú polohu.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.2.2015 22:15

Zdravím, pěstuji Halehaven, B.J.Ebertu a meruńku Madarskou, na jižní zdi asi 2,5 metru od domu v 350 mnm, zatím bez problému.Na jaře ještě skusím přiroubovat Elbertu a Dianu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.2.2015 11:08

Burbank se mně už dávno v jílu na semenáči "udusil", ale "vzpomínáme"smiley Stejně jako Jirku, tak i mě více zajímá třeba celočervený VISTARICH, nebo ELEGANT LADY. Hlavně by měly být na broskvomandloni a snad budou plody i kvalitativně na dobré úrovni.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.135 (?), 13.2.2015 12:05

Zdravím, stále pěstuji Burbanka, máme písčité půdy, jinak prosperuje dobře a poměrně spolehlivě plodí- čekal jsem, že bude v květu namrzat, ale světe div se, vcelku se drží. Chuťově je to velice dobré, jew to ten starší typ broskví. Rozhodně s ní nadále počítám, na rozdíl od některých kalifornských, jež tu silně trpí listovými dírkovitostmi, namrzáním letorostů a následně mizerným kvetením, ačkoli pokud plodí, jsou velké, masité atraktivní a chutné. Týká se to hlavně Royal Glory, u Vistarichu mám informace z jihu, že i tam je méně spolehlivá, a tak s ní nepočítám. Fidelia je kvalitní chuťově, ve dřevě se celkem drží, vcelku odolává i v květních pupenech a květech, ale zase dost hnije. Rozhodně z bělomasek stojí za vyzkoušení. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 13.2.2015 14:55

Pokud by mel nekdo zajem tak July Elberta se myslim da koupit ve Valticich, ocka i rouby

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.2.2015 15:52

Já nevycházím z údivu. Myslel jsem, že tady mládenci budou tlačit kalifornské odrůdy prodávané za 30 "babek", nebo vlastně "éček", dnes tedy už méně, a nakonec se tady v roce 2015 dočítám o podpoře dávné pupenové mutace Elberty, objevené Lutherem Burbankem. To jsou mi věci. Člověk by řekl, že Burbank bude minimálně stejně choulostivý, jako tyto novinky a ejhle. Ať tak či tak, všechno je to naše stará dobrá AMERIKA.

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.2.2015 21:02

Broskvoň BURBANK JULY ELBERTA nabízejí slovenské e-shopy na mandličce. Na Slovensku zřejmě oblíbená podnož. Jde pravděpodobně o vyselektovanou mandloň MN-VS-1 ve ŠS Veselé pri Piešťanoch. Informace o této podnoži se různí. Někde se uvádí, že se jedná o podnož, která má ráda půdu bohatou na vápno, suchou a propustnou. Naštěpované odrůdy na ní rostou středně bujně. Někde se uvádí horší afinita s naštěpovanými odrůdami, tvorba menších korun a nižší plodnost. Jinde se zase uvádí, že se jedná podnož velmi skromnou na půdní a klimatické podmínky, tedy přizpůsobivou k půdním podmínkám. Pokud se ovšem jedná o hluboce kořenící podnož, tak by byla do těžkých půd stejně nevhodná, jako broskvoňový semenáč, taktéž hluboce kořenící. Jaké máte zkušenosti Vy s mandloňovou podnoží?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika