Broskvoně a merunky jako vřetena



Stránky: 1,  2   
host - 251.245 (?) 
24.2.2010 21:09, zobrazeno: 21963x

Je možné pěstovat broskvoně a merunky jako štíhlé vřetena a na jakých podnožích?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 25.2.2010 1:24
Něco na tento způsob jsem viděl u broskvoní. Až pojedu kolem nafotím stromky a dám sem foto.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 25.2.2010 11:59

Meruńku tvaruji jako vřeteno - mám ji asi sedmiletou. Broskev mám u zdi domu a tak ji tvaruji jako U tvar. Podnože jsou semenáče.

Švestky tvaruji také jako vřetena a úrody jsou výborné. Nejvíce rodí Steynly i když je na zelené renglodě. Valjevka, Herman a Altanova jsou na St. Julien a s urodou jsem také spokojen.

Jako vřetena tvaruji i třešně, nejlépe mi to jde u Burlatu, u Těchlovanu to je horší, ale to přičítám podnoži (Pixy asi do zdejších podmínek není nejvhodnější).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.135 (?), 11.3.2010 18:46

Na Jižním Slovensku pěstují celé sady broskví v tvaru štíhle vřeteno.Urody mají vysoké a je to výhodné i na zahrádky kdo má málo místa muže vypěstovat více odrud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.142 (?), 11.3.2010 18:51

To by mě zajímalo jak jsou ta vřetena vysoká a jakého věku se dožívají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.135 (?), 12.3.2010 15:38

Sad má odhadem 5 let výška do 2,5 m udržují to řezem.Stromy v řade odhadem 1,5m od sebe, ale urodu mají každý rok vysokou a plody výběrové.Prodej je i jako samozběr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 165.135 (?), 12.3.2010 15:42

Ty stromy na fotkách nejsou štíhle věteno, ale vypadá to na stěnu, asi nějakou palmetu.U vřetena nenechávají žádné silnější kosterní větve asi tak, jko u jabloní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 12.3.2010 15:49
U stromků, jejichž foto jsem tady umístil, se musí křezu používat plošina, a to už dle majitele není to "pravé ořechové". Viděl jsem v sadech vršky broskvoní seřezané patrně nějakou strojní pilou, a pak zřejmě nastupuje ruční práce. Zda ze země, to již nedokážu posoudit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.9.2012 20:58

Přesvědčil jsem se, že meruňky je nejlépe tvarovat jako vřeteno, nebo volný tvar.Kotlovitá koruna není praktická.V plné úrodě je stromek obtěžkán kvanty ovoce, a je třeba dbát na podpěru.Taky v zimě je nebezpečí rozlomení koruny, větví obtěžkaných mokrým sněhem.Tuto problematiku jsem zcela pochopil později, a koruny mladých meruněk překvalifikoval na vřetena, nebo volná vřetena.U broskvoňí toto v zimě hrozí taky, ale u nich zůstanu na osvědčeném tvaru kotle.Broskvoně mají menší úrody, rozlomení z důvodů velké úrody tolik nehrozí.Tento tvar je výhodnější při osvětlení koruny, a dozrávaní ovoce, taky při řezu.Jinak všechny stromky tvaruju na vřetena, nebo volná vřetena-je to výhodnější taky z důvodů úspory místa.Všiml jsem si, že někdo po zasazení neřeže, netvaruje vůbec, ani broskvoně.Po zasazení čeká do dvou let úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 12.3.2013 10:00

plánuji všechny nové ov.stromky zapěstovat na vřetena (krom kdouloní), zapěstování broskvoní je stejné jako zapěstování jádrovin na vřeteno?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika