Nátěr před nebo po nařezání hranolů?



host - 90.168 (?)
4.3.2010 15:39

3. Hranoly nařezat, natřít a pak smontovat. (Nebo nařezat, natřít jen vnitřek spojů = po montáži nepřístupná místa, smontovat a pak natřít zbytek).

Zabere to víc času kvůli schnutí, ale je lepší mít spoje natřené i uvnitř. Lépe se natírá trámek shora naležato ve výšce pasu, než pod stropem zdola ;-)    Gl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 251.178 (?), 4.3.2010 15:17, zobrazeno: 20392x

Dobré odpoledne,

s manželem plánujeme na letošní rok stavbu pergoly 7x4m s krbem a udírnou a "menším" posezením.(Krb a udírna již stojí) Pergola bude s valbovou střechou, ale to nyní není rozhodující.
Poraďte mi prosím, jaký je správný postup:
1. Koupené hranoly natřít, po té nařezat, spojit pegolu a donatírat spoje
nebo
2. Nařezat hranoly, postavit pergolu a až po té ji celou natřít?

Děkuji, moc mi to pomůže.
Hanka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.168 (?), 4.3.2010 15:39

3. Hranoly nařezat, natřít a pak smontovat. (Nebo nařezat, natřít jen vnitřek spojů = po montáži nepřístupná místa, smontovat a pak natřít zbytek).

Zabere to víc času kvůli schnutí, ale je lepší mít spoje natřené i uvnitř. Lépe se natírá trámek shora naležato ve výšce pasu, než pod stropem zdola ;-)    Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 4.3.2010 17:21

Bezbarvou impregnací bych natřel trámy po nařezání před stavbou, vrchní lazurou až hotovou pergolu. Spoje je dobré mít natřené, ale není to nutné.   Pokud do nich nezatéká, vydrží věčně. Navíc se mohou zpevnit lepidlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.118 (?), 4.3.2010 17:42

Jestli tomu tedy dobře rozumím, znamená to "poskládat" celou pergolu na nečisto se syrových trámů, pak ji znovu celou rozebrat a natřít...
No to bude fuška, ale asi to bude nejlepší.
Pozn.: Celá pergola bude zastřešená - palubky + šindel.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 5.3.2010 16:56

Dobře poradil pan Vysloužil, není nutné si s tím až tak "hrát", řezivo Vám stejně vydrží na věky. Když jsem dělal pergolu já, tak jsem natřel trámy proti houbám, pak jednou lazůrou. Po zakracení a vytoření tesařských spojů jsem štětcem přetřel "řezné" rány. Po instalaci celé pergoly jsem provedl ještě jeden krycí nátěr. 
Martin

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 61.6 (?), 5.3.2010 21:30

Ať natíráte jak chcete, nátěr bude stejně nesouměrně trvanlivý.  Dřevo pod střechou vydrží věčně, s i bez nátěru. Místa vystavená celodennímu slunci budou za 2-3 roky vyšisovaná, že je stejnak budete natírat znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.118 (?), 6.3.2010 18:28

Děkuji všem za odpovědi. 
Dnes jsme objednali hranoly.
Původně jsem si myslela, že budu hranoly natírat ještě před nařezáním, abych neztrácela čas v létě, když ho mám teď v zimě fůru :o)) 
Pak jsem se ale raději zeptala a zjistila tady od vás, že je to lepší po nařezání, což mě maličko zaskočilo, protože řezat můžeme až budou hotové patky (nosníky budou vzledem k povaze terénu ve třech mírách, takže bez patek bych se do řezání raději nevrhla), no a ty samozřejmě zatím nemáme... Takže jsem si smutně povzdechla, že budu čekat měsíc, až bude teplo, pak teprve udělám patky, pak budu řezat a pak teprve natírat a je léto... taková ztráta času...

No ale po dnešní návštěvě pily je rozhodnuto. Stejně musíme čekat min měsíc, aby se dřevo uleželo k hoblování, takže mezitím uděláme patky, pak vše nařežeme, natřeme a smontujeme a bude hotovo...

Jakmile budeme hotovi, vložím foto...

Takže ještě jednou děkuji a práci zdar..jaro je tu co by dup!

Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jalav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 198.172 (?), 14.3.2010 21:37

Skládat a rozebrat, no to je hrozná práce.Já nařezal trámy, ohobloval,vydlabal dlaby, natřel spoje proti hnilobě a hmyzu, ve čtyřech poskládali a stáhli bukovými kolíky.Nikde nejsou hřeby, akorát na krůvkách šrouby a na patkách.Na střechu jsem dal podlahové palubky(lépe to ze spoda vypadá)na ně ochranou folii a asfaltové čindele.Dělal jsem to 3 měsíce.7x4m.Posílám foto.(pokud to půjde)

Pergola
Pergola
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika