Živý plot k silnici



PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 35.246 (?)
16.8.2014 9:20

Ďakujem všetkým za rady. 

Máte dobré otázky, ospravedlňte prosím, včera večer mi nezišlo na um popísať situáciu podrobnejšie, takže pre upresnenie: pozemok je mestský. Adresa je Fraňa Mojtu 41, Nitra. Na street view je ešte vidieť ten starý jaseň. Mestské služby vypílili ten starý jaseň, na základe posudku. V tom posudku bola určená náhradná výsadba, a to nízke kríky. Ale prešli dva roky a nič. Nemusel by som sa im do toho starať, ale nedá mi to, rád by som, aby sme mali okolo bytovky pekne, a navyše je to v centre mesta, samý asfalt a betón, každý kúsok zelene poteší. Pokiaľ ide o výjazd áut, na tej fotke to nie je dobre vidieť, ale je tam pred križovatkou ešte 5 m široký chodník, takže je tam dobrý rozhľad.

V prvom roku som tam vysial letničky. Lenže sa im tam moc nedarilo, je tam v lete dosť sucho. Uvažoval som aj nad trvalkami, lenže trvalky (napr. ten repík) treba na jeseň zostrihať na koreň, a tak by tam v zime nič nebolo. Preto radšej nízke kríky kompaktného tvaru. Držal by som ich rezom do výšky cca 1 m. Pretože mám rád, keď je zeleň nielen okrasná ale aj užitočná, uvažoval som nad kríkmi, ktoré na jar potešia kvetmi oko človeka a nektárom hmyz (napr. ten drieň), a na jeseň a v zime zase plodmi vtáky. Vtáčí zob je najbežnejší, rád by som niečo iné. Napr. dulovec japonský je v kvete veľmi pekný. Vresu by sa tam možno tiež darilo.

Nemám v tomto prehľad, poznám kríky skôr z lesa a botanických záhrad, všetko väčšieho vzrastu, tak som vám vďačný za každú radu.

Peter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 35.246 (?), 16.8.2014 9:20

Ďakujem všetkým za rady. 

Máte dobré otázky, ospravedlňte prosím, včera večer mi nezišlo na um popísať situáciu podrobnejšie, takže pre upresnenie: pozemok je mestský. Adresa je Fraňa Mojtu 41, Nitra. Na street view je ešte vidieť ten starý jaseň. Mestské služby vypílili ten starý jaseň, na základe posudku. V tom posudku bola určená náhradná výsadba, a to nízke kríky. Ale prešli dva roky a nič. Nemusel by som sa im do toho starať, ale nedá mi to, rád by som, aby sme mali okolo bytovky pekne, a navyše je to v centre mesta, samý asfalt a betón, každý kúsok zelene poteší. Pokiaľ ide o výjazd áut, na tej fotke to nie je dobre vidieť, ale je tam pred križovatkou ešte 5 m široký chodník, takže je tam dobrý rozhľad.

V prvom roku som tam vysial letničky. Lenže sa im tam moc nedarilo, je tam v lete dosť sucho. Uvažoval som aj nad trvalkami, lenže trvalky (napr. ten repík) treba na jeseň zostrihať na koreň, a tak by tam v zime nič nebolo. Preto radšej nízke kríky kompaktného tvaru. Držal by som ich rezom do výšky cca 1 m. Pretože mám rád, keď je zeleň nielen okrasná ale aj užitočná, uvažoval som nad kríkmi, ktoré na jar potešia kvetmi oko človeka a nektárom hmyz (napr. ten drieň), a na jeseň a v zime zase plodmi vtáky. Vtáčí zob je najbežnejší, rád by som niečo iné. Napr. dulovec japonský je v kvete veľmi pekný. Vresu by sa tam možno tiež darilo.

Nemám v tomto prehľad, poznám kríky skôr z lesa a botanických záhrad, všetko väčšieho vzrastu, tak som vám vďačný za každú radu.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.8.2014 10:03

jj z těch do 1 m výšky je mochna dřevitá velmi dobrá volba.

Pokud by ro vyszovala a udržovala "městská zeleň", pak stojí za zvážení bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) nebo brslen fortuneův (Euonymus fortunei), které dobře snášejí "strojní údržbu" plotostřihy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.88 (?), 16.8.2014 12:03

Kdoulovec dorůstá kolem 2m, navíc má trny a tráva se z keřů nedá pořádně odstranit - pracná údržba. Vřes potřebuje specielní zeminu a spíš slunce. Ta dřevitá mochna je vděčná, kvete celé léto. Tavolníků je zas spousta druhů, od nízkých až po vyšší rostliny. Také mne teď ještě napadnul brslen, ten je stálezelený.           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.8.2014 12:31

Tavolníky ne, Ty jsou vždy širší než vyšší, takže by tam byly kultivary do 0,6 m výšky a to je v daném prostoru pouze pokud by byla potřeba "usměrnit pejsky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika