Zivý plot - bobkovišeň versus Thuje Smaragd?



host - 144.38 (?)
18.7.2017 7:04

Dobrý den. Paní Lído, ty červené bobulky tisu ale jedovaté nejsou, naopak jsou jedlé. Jedl jsem je mnohokrát a jak vidíte, furt jsem tady. U tisu je dost rychle rostoucích kultivarů a pokud by se použil semenáč, tak ten by rostl docela mohutným tempem. Jsou školky, které tisy z výsevu pěstují. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
Marketa13 - (12) - 168.16 (?), 17.7.2017 10:53, zobrazeno: 16983x

Řeším z čeho mám založit nový živý plot.

V současné době mám plot z cypřišku Lawsonia, tento plot nejde, již polovinu rostlin jsem po dvou letech vyhodila. Rostliny reznou a jsou to košťata. Nyní mám možnost zakoupit rostlinky bobkovišeň Novita cca 40 cm za zajímavou cenu, stejnou jako thuje Smaragd, které jsem původně zvažovala jako náhradu za cypřiše. Jaký je Váš názor, které rostliny zvolit?  Jsem z Jižních Čech, jde mi hlavněo budoucí péči. Bobkovišeň se mi opravdu líbí, mám ji také již na zahradě, ale první léto, takže mám strach ze zimy. Smaragdy jsou asi méně náročné, ale s thujemi mám celkem špatné zkušenosti a trošku mne odrazují. Tak nevím.

Prosím zkušené zahradníky o nazor, co by jste volili?

Velmi děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 17.7.2017 12:30

To je zde již mnohokrát probrané téma. Bobkovišeň je ještě horší volba než cypřišek. Chce ještě chráněnější místa, než cypřišek a v zimě stín. Pokud chcete plot s minimální péčí (střih max 1x ročně a kolem 2 metrů výšky), tak zbývá jen Thůje (nejlépe Smaragd), Tis a nebo Buxus. U Buxusu ale začínají problémy se zavíječem buxusovým, takže raději jen Thuje nebo Tis (Tis roste pomaleji, ale stojí za to si počkat).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.116 (?), 17.7.2017 22:22

Jedovaté to je všechno, pokud máte děti, měla bych z tisu obavy, červené bobulky lákají. Kromě toho roste opravdu hodně pomalu, hlavně tak prvních pět let. Za tu dobu vám smaragdy solidně povyrostou a jsou celý rok svěže zelené. Buxus bych nevolila s ohledem na housenky, které ho nově likvidují po celé republice i v zámeckých parcích. Bobkovišeň je dost choulostvá, jak už psal Beny, zimní slunce nesnáší. Jinak se jako stálezelený plot pěstuje i hlohyně, ale má trny. Nejméně práce dá ten Smaragd, ostatní keře musíte víc stříhat "do tvaru".           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marketa13 - (12) - 168.16 (?), 17.7.2017 22:40

Zvažuji, že buďto to budou smaragdy, ale nevím, možná bych je dala dál od sebe a mezi ně zasadila levandule. Plot nemusí být úplně plný. Levandule miluji a dobře se jí u nás daří. Myslíte, že by to šlo k sobě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.116 (?), 17.7.2017 23:29

Levandule chce plné slunce, mezi tůjemi bude mít stín. Spíš ji můžete dát před tůje za slunné strany. Navíc levandule vyžaduje v zimě spíš sušší prostředí, smaragd je dobré při oblevě zalít (jako každou stálezelenou rostlinu).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.38 (?), 18.7.2017 7:04

Dobrý den. Paní Lído, ty červené bobulky tisu ale jedovaté nejsou, naopak jsou jedlé. Jedl jsem je mnohokrát a jak vidíte, furt jsem tady. U tisu je dost rychle rostoucích kultivarů a pokud by se použil semenáč, tak ten by rostl docela mohutným tempem. Jsou školky, které tisy z výsevu pěstují. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.116 (?), 18.7.2017 9:06

Pane Stanislawe, ale u bobulek tisu je jedlý jen míšek, semena uvnitř jsou prudce jedovatá, dítěti stačí několik kousků k nebezpečné otravě - a které dítě bude z bobulky vybírat semínka...   Jinak v kultivarech tisu se vyznáte jistě líp, než já.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.116 (?), 18.7.2017 9:09 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.38 (?), 18.7.2017 10:12

Paní Lído, ale to semínko je velmi tvrdé a neškodně projde traktem. Za svůj už dlouhý život jsem ještě nezaznamenal jedinou otravu děcka po pozření plodu tisu. Není to nic, co by lákalo k baštění. On je to totiž docela fujtajbl, asi jak když to vytáhnete z nosu... Znám jen jeden případ okolo tisu který skončil tragicky, ale to byla slečna 17 roků, která si uvařila čaj z jehličí, což jí poradila kámoška, protože ta slečna měla být údajně těhotná. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 18.7.2017 11:25

Ono je teď doslova moderní, strašit lidi jedovatýma rostinama. Pokud máte děti-pozor, pokud máte psy-pozor... Jako děti jsme vyrostly v přírodě a bez jakéhokoliv dozoru. Rodiče nám zhruba řekli, co je jedovaté, ale to byly jen takové ty základní rostliny(třeba konvalinkywink) neznám žádné dítě, co by se otrávilo čímkoliv. Naši psi a kočky vyrostli v zahradě plné jedovatých rostlin. Jako štěnda, i kde co okousali a přežili. Ono je to jedno s druhým. Aby jste se otrávili, musíte toho sníst dost a to nesníte, protože jedovaté rostliny jsou i hnusné na chuť, protože i to je pro ně ochrana před sežráním - nemají to totiž na sobě napsané...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika