Zivý plot - bobkovišeň versus Thuje Smaragd?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 45.168 (?) 
18.7.2017 11:33

Přesně tak, konvalinko! Být to na FB, dám vám lajk. :-)

Jinak buxusy a zavíječ jsou opravdu velký problém (vím z vlastní zkušenosti, na zahradě jsem loni o půlku buxusů přišla a další se letos těžko vzpamatovávají). Navíc opravdu pomalu rostou, pokud z nich chcete živý plot, připravte se na léta trpělivosti s plotem po kolena.

A proč neuvažujete o tradičním ptačím zobu? Je pěkný, dobře se stříhá (nemá ostny ani moc tvrdé větve), roste poměrně rychle a výšku a tvar si můžete tedy dobře upravit. Není úplně stálezelený, ale opadává velmi pozdě a je hustý, takže chrání i v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 18.7.2017 16:44

Také se podivuji jak to každý řeší. Odjakživa jsme na zahradě měli všechno možné a ani teď se neomezuji s nějakou výsadbou. A nepamatuji si, že by někdo v mém okolí nebo z doslechu měl v tomto směru problém, že by jeho děti zbaštily něco jedovatého. Navíc malé děti nikdy nejsou na zahradě samotné. Jediné co hlídám jsou oleandry, protože jejich vytékající mléko opravdu někomu vadí na pokožku. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 226.113 (?), 19.7.2017 23:18

No, ono těch jedovatých rostlin je více, ale doposud jsem se neotrávil a taky jsem o většině ani nevěděl - viz. video.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.122 (?), 18.7.2017 11:37

Asi pred 6 rokama jsme si koupili betonovy gril. Ten je ale zezadu osklivy a potrebovali jsme ho zakryt. Bobkovisen byla skoro jasna volba. Fotka je porizena od jihu, z druhe strany je zidka z betonovych violek. Takze stinu minimum. Jeste jsem ji nestrihal. Diky svahu ma BV dostatek vlahy. Ta se zarazi o zaklad pod grilem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.194 (?), 18.7.2017 12:10

Dobrý den, živý plot jsem řešila letos na jaře. Thuje nebo bobkovišeň? O prostor mi nešlo, takže to bylo spíš o praktičnosti, rychlosti růstu a co nejmenší práci s údržbou. Zvítězily thuje. Radila jsem se se zahradníkem, v zahradnictví, načetla spoustu informací. Zasázela jsem thuje vysoké 150 cm a už se dá mluvit o plotu, protože krásně rostou. Bobkovišeň potřebuje hodně prostoru, vadí jí prudké slunce, jarní či zimní slunce, ale také mrazy (někdy zmrzne, ale je pravda, že když se ostříhá, tak většinou obrazí znovu). Neplatí to samozřejmě všeobecně, ale to riziko tam je. Navíc se doporučuje stříhat (pokud chcete udržovat živý plot v nějakém tvaru) větvičku po větvičce, aby se zachovali celé listy, které jsou na bobkovišni to pěkné. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.7.2017 15:24

Ptačí zob není špatný, ale musí se často stříhat, aby vypadal pěkně. A je z něho celkem dost odpadu. Proto jsem ho do nedoporučil. Plot z Hlohyně jsem letos s velkou úlevou zlikvidoval (popsáno v příslušném vlákně). Nepřál bych ho ani nepříteli...

Kultivary Tisu prodávaného do živých plotů (Taxus x media Hicksii) by neměli plodit. Nemám to ale ověřené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 18.7.2017 19:29

Nemám z bobkovišní živý plot, ale keřové party. Letošní zima je sejmula víc, než zima 2011/12 To byl alespoň sníh. Takže bobkovišně, které dorostly od toho roku do 150cm, jsou dneska suché pahýly, které muž odmítnul seřezat(ono to také není žádná sranda) a pučí prakticky od země. Ani to nechtějte vidět. Bohužel, stejně špatně se u nás daří ptačímu zobu... nevím, co má za problém. Takže u mne thuje či tis - ten roste hezky i hezky vypadá.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.126 (?), 18.7.2017 20:09

Ptačí zob stříháme jednou nebo dvakrát ročně (jak máme čas) a není z něj víc odpadu než z jakýchkoliv jiných keřů, navíc jsou větve poměrně měkké, nepíchají...
V živém plotě máme dost druhů rostlin, ale ptačí zob považuji z hlediska údržby za nejpohodlnější.
Hlohyně je katastrofa, měli jsme jeden starý keř, loni jsme ho likvidovali. Stříhání je práce pro masochistu. Ale ještě horší jsou dřišťály, máme z nich kousek živého plotu, asi tři keře, ještě po bývalých majitelích, kteří si ostnaté keře oblibovali, fakt nechápu proč. Taky čekají na likvidaci, ke stříhání se odhodlávám vždycky hodně dlouho, jejich ostré tvrdé tenké ostny jsou hrozné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.7.2017 22:04

Ptačí zob (zlatý) stříhám alespoň 1 x až 2 x ročně, aby to nějak vypadalo. Thuje mohu i jeden rok vynechat a nic se neděje. Takže z Ptačího zobu mám mám větví víc (je fakt, že nepíchají)

Dřišťály taky už likviduju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 18.7.2017 23:27

Hlohyně je to, co vyčuhuje nad tisovým plůtkem vlevo. Naštěstí tam měla poměrně dost místa a z druhé strany ji brzdí jedle. Jen soused brblá, ať si ji stříhám z jeho strany na plotu, aby mu nepřesahovala, páč tam seče jetel králíkům a to je pak peklo hrabat. Takže to párkrát do roka trochu zarovnám. Dřišťál (červený) zase vykukuje skoro úplně vpravo, ten nestříhám, jsou to volné keře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika