živý plot



G.Rast - (9) - 226.18 (?)
4.5.2008 21:59

Zdravím všechny.  Také jsem si zakládal živý plot s podobným požadavkem a pročetl jsem snad stoh papíru než jsem se rozhodl pro Smaragd vyloučil jsem ptačí zob a podobné již zde jmenované. Co mne k tomu vedlo? Smaragd roste "poměrně rychle" (dá-li se to takto nazvat). Je stále zelený, nechá se i tvarovat a hlavně, nevyžaduje nějakou 2 - 3 metry vysokou podpěru. Nedokáži si totiž představit kolem plotu o délce 60 metrů stavět do výšky 3 metry nějakou oporu pro např. ptačí zob. Takže mám zasázeno už přes rok asi 70 Smaragdů a myslím, že utěšeně rostou za rok tak 10 - 15 cm, což je podle mne "poměrně dostatečně rychle" :-)

Slyšel jsem ale v poslední době tradu zasvěceného pěstitele thůjí, který mi sděloval, že thuje se mají proti vymrzání zalévat i v zimě. To se mi ale nějak nezdá. Co vy na to kolegyně a kolegové zahradkáři?

Smaragd krátce po výsadbě
Smaragd krátce po výsadbě
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host, 14.7.2005 0:27, zobrazeno: 21205x
Prosím Vás,kdo mi poradí vhodný keř na živý plot,požadavky:výška 2-3m,stále zelený(není podmínkou),hustší porost,rychlerostoucí.Stanoviště:slunné až polostín,písčitá půda.Za odpovědi předem Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 99.201 (?), 4.4.2006 10:04

Nejsem odborník na zahrady. Kdybych byl, neměl bych dotaz. Mám zahradu, která sousedí s neestetickou chatou. Rozhodl jsem se, že ji zakryji živým pletem. V nabídkovém časopisu Baumaxu jsem využil inzerované nabídky ke koupi buxusu. Dle nabídky velmi výhodné pro živé ploty. Koupil jsem několik sazenic, ale nezasázel. Prolistoval jsem odborné knihy a publikaci: Šrot.R:1000 odborných rad zahrádkůřum, Zemědělské nakladatelství Brázda, Praha,1993. V publikaci str.35, kapitola 18. je uveden buxus jako vhodná rostlina na obruby záhonů, nikoliv pro stříhané živé ploty.

Díval jsem se dobře? Sdělte mi prosím, zda je buxus na živé ploty vhodný a zda jej mám sázet ve vzdálenosti 25cm. Děkuji. Luboš Krutiš.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.239 (?), 27.5.2006 17:48
Buxus je samozřejmě na živý plot velmi vhodný,ne-li nejlepší.Vyžaduje však dlouholetou trpělivost a péči.Ty nejkrásnější stříhané tvary v zámeckých zahradách jsou právě z buxusu.Pro Váš požadavek asi není buxus to pravé.Živý plot však lze vytvořit téměř jakékoliv dřeviny.Chcete-li však mít živý plot rovný a hustý,musíte počítat s tím,že do konečného tvaru a výšky se dopracujete až po letech,podle použité dřeviny.Osobně mám zkušenost s ptačím zobem,který pěstuju už osmým rokem a jsem teprve ve výšce cca 1m.

S pozdravem,

J.Číž

P.S.

Ještě k tomu buxusu.Jsou ruzné druhy,podle výšky vzrůstu.Pro živý plot se doporučuje jen pro středně vysoký plot.Viděl jsem však volně rostoucí buxus,který měl výšku přes 2m.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.21 (?), 31.5.2006 22:16
Buxus roste moc dlouho.Já jsem na jaře vysadila tůje smaragd-plně mrazuvzdorné.Měly by mít za 5 let 180cm-jsem zvědavá,jestli v zahradnictví nelhali.Musí se hodně přihnojovat.Je to podmínka dobrého růstu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 110.158 (?), 2.6.2006 11:26
Doporučuji Ligustrum vulgare (ptačí zob) - sázet ve sponu 4 kusy/m, nebo některý kultivar Thuja occidentalis (např. kultivar 'Brabant' či 'Smaragd') - spon 3 ks/m.
Oběma druhům by prospěla výměna zeminy ve výsadbových jamách, příp. instalace kapkové závlahy.
Pokud nechcete plot vyšší než 3 m, a navíc pěkně hustý, je třeba jej pravidelně stříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.130 (?), 14.6.2006 11:01
Ptačí zob - vulgare doporučuji, sázet tuje na vzdálenost 30 cm je nesmysl. Dvěma nezávislými pěstiteli mi byla doporučena vzdálenost pro výše uvedené tuje 70 cm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.50 (?), 21.5.2009 22:50

Prosim, co to znamena "ve sponu 4ks/m"? Je to 4 ks vedle sebe do metru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 71.158 (?), 19.6.2006 12:40
Přeji dobrý den,
jako začínajícímu zahrádkáři, mi byl doporučen živý plot z habru fascigiata (nevím zda je to latinsky dobře). Je to vcelku nenáročná dřevina, a jak jsem byl ujištěn, jedná se o "plevel, který se chytne všude". Vzrůst je pro nedočkvace rychlý. Sadba se provádí na jaře a na podzim. Po finanční stránce je tato rostlina také dostupná. Dá se pořídit i  za 10,-Kč/sazenice. Sázel jsem je 50cm od sebe. Doporučuji zjistit si reference o této rostlině. Na zimu si má údajně zachovat až 80% listů. Jsem laik, ale podle pozorování mám radost, že se rostlinám daří a jsem s nimi spokojen.  Čekám jen na to, abych už mohl stříhat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.34 (?), 20.6.2006 8:27
Dobrý den. Jako zahradník, který projektuje zahrady, se přeci jen připojím. Habr obecný je latinsky Carpinus betulus. Pokud budete volit jeho kultivar "Fastigiata", jak je výše doporučeno, tak ten už je roubovaný a cenově někde úplně jinde, než je běžný semenáček tohoto druhu. Je dražší zhruba tak 6x i víc, podle prodávané velikosti. Živý plot z habru je skutečně nádherný, takže mohu jen dopotučit. Kupte proto jen rostliny vypěstované ze semen, což skutečně může cenově vycházet velmi výhodně a výsledek je skvělý. Hodně úspěchů přeje Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
G.Rast - (9) - 226.18 (?), 4.5.2008 21:59

Zdravím všechny.  Také jsem si zakládal živý plot s podobným požadavkem a pročetl jsem snad stoh papíru než jsem se rozhodl pro Smaragd vyloučil jsem ptačí zob a podobné již zde jmenované. Co mne k tomu vedlo? Smaragd roste "poměrně rychle" (dá-li se to takto nazvat). Je stále zelený, nechá se i tvarovat a hlavně, nevyžaduje nějakou 2 - 3 metry vysokou podpěru. Nedokáži si totiž představit kolem plotu o délce 60 metrů stavět do výšky 3 metry nějakou oporu pro např. ptačí zob. Takže mám zasázeno už přes rok asi 70 Smaragdů a myslím, že utěšeně rostou za rok tak 10 - 15 cm, což je podle mne "poměrně dostatečně rychle" :-)

Slyšel jsem ale v poslední době tradu zasvěceného pěstitele thůjí, který mi sděloval, že thuje se mají proti vymrzání zalévat i v zimě. To se mi ale nějak nezdá. Co vy na to kolegyně a kolegové zahradkáři?

Smaragd krátce po výsadbě
Smaragd krátce po výsadbě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika