Založení živého plotu?



host - 109.25 (?)
26.5.2011 14:44

Dobry den, budu vysazovat zivy plot z 20-25cm vysokych prostokorenu Ligustrum vulgare-atrovirens (ptaci zob).

Chci sazet 30 cm od sebe do sponu, radky 20cm. Od plotu bych dal prvni radek 20cm.

Mam v umyslu odkopat cca 5-8 cm hliny (od plotu 20cm+radky spon 20cm + 30cm k obrubniku = 70cm plot vs obrubnik), polozit netkanou textilii, prorezat v textilii krize na vysazeni rostlin, vyhloubit jamky kam dam zahr.substrat + kompost, provest vysazeni rostlin a zavest kurou + samozrejme zalivku. Pozdeji nejaky obdubnik. Mate nejake nazory co udelat a co ne?, mam toho cca 35metru tak abych neco nepo... Dekuji 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Monika Urban - (3) - 26.72 (?), 9.5.2011 11:18, zobrazeno: 10928x

Dobrý den všem zahrádkářům,

tímto Vás prosím o radu, jak a ze které rostliny (keře či stromku) založit živý plot?

  • jedná se o jižní svah, tedy sluníčko po celý den
  • výsadba blízko plotu, protože poblíž plotu se objevují mladé ovocné stromky
  • délka plotu cca 20m
  • jedná se o zastínění zahrady od cesty

Prosím nedoporučujte túje a jim podobné, děkuji za pochopení a za případné rady.

Přeji hezký květnový den, Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 9.5.2011 11:50

Obyčejné smrčky jako se sází v lese. Jsou levné, odolné a za 3 roky máte 2metrový plot. Jenom musíte počítat s tím, že časem začnou dole opadávat. Máme 15 let staré smrčky stříhané a ještě mají jehličí až k zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika Urban - (3) - 26.72 (?), 9.5.2011 13:02

Děkuji Vám Z.B.

Můžu provést výsadbu smrčků teď na jaře, nebo mám počkat do podzima? Mám možnost vzít si smrčky rovnou z lesa (ze soukromého lesa). A jak daleko od sebe je mám sázet, do sponu?

A po sléze, kdy a jak se stříhají, abych dosáhla zahuštění, ale také vzrůstu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 9.5.2011 18:29

Na podzim listnáče a na jaře jehličnany, ale já sázel pár smrčků na podzim a nebyl problém. Jen jim při přesazování nechte co nejvíc kořenů a pod každý dejte tabletu. Hlínu kolem stromku nakypřete a po zasazení pořádně zalévejte. Po zasazení hoďte kolem mulč a nemusíte řešit problém s prorůstáním mezi stromky.
Já sázím do dvou řad po 50cm a za ní druhou řadu také po 50cm, ale s posunem. Mezi řadami nechávám cca 75 cm. Záleží kolik máte místa. Jako minimum bych volil také 50cm.
A stříhání je diskutabilní. Někde jsem četl nejdřív po 3 letech, aby stromek zesílil. Pro Vás ale bude lepší stříhnout špičku další rok po uchycení, aby se smrčky hezky rozvidlákovaly a zhoustly. No a se stříháním po stranách bych začal až větve dosáhnou požadované délky. Tak to dělám já, ale jistě jsou i další metody, o kterých ale nevím :-) Hlavně to bůchví jak neprožívejte. V létě, když je sucho, tak zalévat, hnojit podle půdního rozboru a udržovat ideální ph.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Monika Urban - (3) - 26.72 (?), 9.5.2011 22:01

Děkuji Vám za Vaše zkušenosti. A slibuji, že to nebudu nijak zvláště prožívat.

Rozhodla jsem se, že jakmile zajedu pro smrčky, začnu s výsadbou. Uvidíme, jak vše dopadne, ale už teď věřím, že dobře. V případě neuchycení se smrčku, není problém, zajedeme do lesa pro nový

Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 26.5.2011 16:58

Za 3 roky 2 metrový plot ze smrčků? No ty bych teda rád viděl. To by se museli sázet smrčky metr devedésát pět. 20 cm srmčky to dvou metrů vyrostou tak za 10 let, teda aspoň ty co jsem sázel já.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 109.25 (?), 26.5.2011 14:44

Dobry den, budu vysazovat zivy plot z 20-25cm vysokych prostokorenu Ligustrum vulgare-atrovirens (ptaci zob).

Chci sazet 30 cm od sebe do sponu, radky 20cm. Od plotu bych dal prvni radek 20cm.

Mam v umyslu odkopat cca 5-8 cm hliny (od plotu 20cm+radky spon 20cm + 30cm k obrubniku = 70cm plot vs obrubnik), polozit netkanou textilii, prorezat v textilii krize na vysazeni rostlin, vyhloubit jamky kam dam zahr.substrat + kompost, provest vysazeni rostlin a zavest kurou + samozrejme zalivku. Pozdeji nejaky obdubnik. Mate nejake nazory co udelat a co ne?, mam toho cca 35metru tak abych neco nepo... Dekuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 26.5.2011 15:28

Dobrý den, ptačí zob se Vám chytí snad naprosto všude, nedělala bych z toho vědu. Sázela jsem z něj živý plot letos na jaře ve vzrostlém "vysokém" smíšeném lese. Vyryla jsem potřebné jámy, nalila vodu, zasadila keře a pak pravidelně zalévala. Sázela jsem je též do sponu ve vzdálenosti 70 cm (plot je v délce 60 m). Teď už je zalévám jen jednou týdně, keře rostou jako z vody, už vyrostly cca 30 cm. Dala bych si záležet na té vzdálenosti a ta je jen na Vašich potřebách. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika