Zakládání živého plotu - ale z čeho?



host - 79.130 (?)
22.6.2008 13:37

napadlo nás udělat si živý plot z bambusu. Máte ho někdo? měly by být mrazuvzdorné (některé). překvapila mě ale nemile cena prodávaných rostlin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

nessi - (7) - 47.74 (?), 20.6.2008 13:45, zobrazeno: 12606x

Zdravim, pripravuji vysadbu ziveho plotu na vesnici ca 60m. Ze zacatku jsem byl rozhodnut pro Thuja Smaragd, ale tato myslenka me pomalu opousti, abychom nemeli zahradu jako urnovy haj. Premyslel jsem jako laik i o ptacim zobu, ale zase mam strach trochu kvuli detem aby nejedly plody. Takze bych potreboval poradit i kdyz jsem tady toho dost precetl na podobne tema. Jinak doplnuji, ze bych chtel zivy plot ca 180cm vysoky.

Predem dekuji mnohokrat za rady a tipy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 229.90 (?), 20.6.2008 14:03

My máme živý plot 200m z habrů a je super, listí se na něm drží i v zimě, vypadá to moc dobře a je nenáročný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.23 (?), 20.6.2008 15:05

Přidávám se. Habrový plot považuji za jeden z nejhezčích. Na zimu sice listí uschne a zhnědne, ale drží se až do jara. Vyžaduje dostatek slunce, jinak je řídký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.69 (?), 22.6.2008 13:23

jak často habrový plot stříháte? plánuji taky zhruba 50m, a dočetla jsem se, že habr, tím že je to strom, se dost špatně, těžko stříhá. bojím se abych si na takovém množství plotu nemusela brát dovolenou. Jaké máte vy zkušenosti se stříháním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.130 (?), 22.6.2008 13:37

napadlo nás udělat si živý plot z bambusu. Máte ho někdo? měly by být mrazuvzdorné (některé). překvapila mě ale nemile cena prodávaných rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 22.6.2008 19:07

Bambus rychle roste, je atraktivní a hezký. Ale pozor - rozrůstá se až nebezpečně. Jestli nechcete naštvat sousedy a sami mít odnože všude kam se podíváte, tak si ho nepořizujte, nebo mu udělejte nějakou zábranu.

Prý jsou taky odrůdy, které se nerozrůstají...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 76.122 (?), 22.6.2008 19:55
Jsou dva typy rozrůstání, jeden dělá dlouhý odnože, druhej se rozrůstá jen v trsu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.23 (?), 23.6.2008 11:34

Habr je velmi vitální dřevina a stříhat jej můžete v podstatě kdykoliv a jak často budete chtít. Já osobně jsem rád, když svých cca 180 metrů zvládnu jednou do roka, ale jistě by vypadal ještě lépe, kdybych to stíhal 2x. Rozhodně doporučuji stříhání 2x v roce po dobu, než dosáhnete požadované výšky a pěkně se zahustí ( přibližně červen, září).  Plot nepouštějte do výšky příliš rychle, počítejte s tím, že to nějaký rok bude trvat, než vám do té výšky doroste. Kvůli oslunění je nutné živé ploty stříhat mírně do tvaru komolého jehlanu.
V dospělosti bývají přírustky především v horní části značné, občas i velmi silné, a tak kromě lištových nůžek, které k údržbě doporučuji, musíte občas použít i pilku nebo proklesťovací kleště, což je ovšem jistě i tím, že plot stříhám jednou za rok. Obecně je údržba tohoto plotu určitě fyzicky náročnějčí než třeba plotu z thuji. Při výšce 180cm už také musíte použít nějaké schůdky či žebřík a sebelehčí nůžky se při onom soustavném nahoru dolů pronesou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.53 (?), 22.6.2008 18:33

Chtěl bych se zeptat, jak máte široký habrový plot. chystám se ho vysadit, ale chci nechat uličku u plotu kvůli stříhání rostlin. Plot bych chtěl 2m vysoký, zajímá mě tedy, jak daleko bysadit od plotu. sadit chci do dvou řad, č rostliny do metru. děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.23 (?), 23.6.2008 10:39

Při výšce 2 m bych počítal s šířkou plotu u základny minimálně 1 metr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika