Volně rostoucí živý plot na suchém stanovišti



host - 70.254 (?)
13.2.2007 22:29
Habr je dobrá volba.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Pepa S. - (3), 13.2.2007 19:37, zobrazeno: 13003x
Potřeboval bych poradit s výsadbou živého plotu. Chtěl bych vysadit 15m dlouhý volně rostoucí živý plot z opadavých listnatých dřevin, výšky kolem 2m na konci zahrady. Problém je v tom, že je zde velmi sucho a nemám možnost pravidelně zalévat. Místo je plně osluněné. Nadmořská výška 400m. Prosím o radu, které keře by byly vhodné a jak se daleko od sebe sázejí. Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.80 (?), 13.2.2007 21:47
Myslím, že by vyhovovaly jalovce. Konkrétně:  Juniperus chinensis stricta. Na zahradě mám několik kusů v různých polohách a nejlíp roste na plném slunci v jílovité půdě a navíc na malé vyvýšenině, kde voda odteče poměrně rychle. Tento jehličnan je ale opravdu pichlavý. Na zimu jej doporučuji svázat aby jej nelámal sníh.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.80 (?), 13.2.2007 21:51
omlouvám se, ale až při pozdějším čtení jsem zjistil, že jste chtěl listnáče. V takové volbě vám neporadím ale tipnul bych habry nebo dřišťál ( Berberis thunbergii ) ???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.254 (?), 13.2.2007 22:29
Habr je dobrá volba.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.186 (?), 23.3.2007 11:43

POZOR!  Jalovce jsou mezihostitelem 'rzi hruškové'. Tedy je nevhodný pro sad.

Ježura

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.12 (?), 4.4.2007 11:12
Doporučuji kdoulovec nebo hlohyni, jsou to polodivoké keře neopadavé, dorůstají do výšky okolo 2m (dle druhu) a do šířky u hlohyň jsem četla až 5m. Hlohyně mám také vysazené na zahradě jako živý plot, dávala jsem je od sebe cca 3m (nemám ráda když jsou v sobě příliš natěsno vrostlé). Jsme 700 m vysoko, přezimovaly bez problémů.Co se týká zálivky, tak určitě mladé keříky,než pořádně zakoření, je potřeba zalívat, ale později už na zálivku nejsou tak náročné. Pro mě je výhoda v tom, že jako polodivoké keře není třeba je pravidelně sestřihávat, stačí jednou za 3 - 4 roky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.71 (?), 7.9.2008 23:25

Prosím o radu. Pročítám tady všechny příspěvky, které se týkají rychle rostoucích plotů. Ale stejně z toho nejsem moc moudrá. Jedná se o plot na chatě cca 20 m. Je to u rybníka na Třebońsku, ale terén je v mírném svahu, voda se nedrží, stéká. Je tam sucho -jíl a kameny. Zatím je tam stín. Budu žádat o pokácení bříz. Stromy jsou tam vysoké a v březnu při vichřici nám spadl stříbrný 15-ti metrový smrk na verandu. Dříve tam byl plot ze smrčků.Několik jich uschlo a hledám jiné řešení.  Jedná se o oddělení od sousedů a cesty. Při pročítání příspěvků mě zaujal ptačí zob nebo pámelník. Ale nevím zda je to vhodné pro toto suché stinné stanoviště. Nemohu pravidelně dojíždět zalévat.Výška by měla být okolo 170 cm. Plot může být i široký i složený z několika druhů.Nechci drahou variantu - místo je volně přístupné a může se i něco "ztratit". Děkuji předem za rady.Chatařka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 8.9.2008 11:32

jestli je to na brehu rybnika, tak po zakoreneni by stromky mely byt schopne si vodu najit. Jednoznacne bych zvolila listnace, ty se s tim vyrovnaji lepe nez jehlicnany. Mam na predzahradce podobny uhor, zalivame to obcas. Dobre mi tam jdou Tavoly kalinoliste, existuje cervena a zluta forma a neni draha - maly kerik za 40 - 60 Kc, a za tri roky bude pekna. Taky tam mam vajgelie, svidy, zlatice. Tyhle kere by vam snad ani nikdo nemel ukrast, pokud jsou male tak nevypadaji zas tak moc atraktivne. A velke nikdo nevykope, obzvlast az si natahnou koren za vodou.  

Pamelnik a ptaci zob je skutecne nenarocny, ale prolozila bych je nekterym z vyse uvedenych keru, aby to bylo na pohled hezci, pestrejsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika