Neprůhledný listnatý plot vedle silnice



Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 85.179 (?)
17.3.2019 18:51

No, to jsem se jen tak zasnila... Jestli má ten plot být složený z různých keřů, asi nebude v jednolitém tvaru. Takže před a mezi největší keře bych právě dala nějaké méně vzrůstné, aby těm vyšším kryly nohy. Úplně při zemi by se mohlo něco plazit a brzy zjara by zahajovaly cibuloviny, které pak zatáhnou. No a absolutní tutovka, která vydrží všechno, je juka. Sice ani ona nemá dva metry, ale je zelená furt a krásně, přímo dramaticky kvete. Nebo pěnišníky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 85.179 (?), 17.3.2019 18:51

No, to jsem se jen tak zasnila... Jestli má ten plot být složený z různých keřů, asi nebude v jednolitém tvaru. Takže před a mezi největší keře bych právě dala nějaké méně vzrůstné, aby těm vyšším kryly nohy. Úplně při zemi by se mohlo něco plazit a brzy zjara by zahajovaly cibuloviny, které pak zatáhnou. No a absolutní tutovka, která vydrží všechno, je juka. Sice ani ona nemá dva metry, ale je zelená furt a krásně, přímo dramaticky kvete. Nebo pěnišníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
L_B - (20) - 29.128 (?), 19.2.2020 21:04
Dobry den, mam podobny dotaz, jako zakladatelka tohoto vlakna. Rada bych vysadila zivy plot mezi nasi zahradku a pomerne frekventovanou cestu a nevim si moc rady, co vybrat. Mezi cestou a plotem (dratenym) je jenom uzky chodnik. Zahrada je v tom miste posazena cca o 30-50cm pod urovni silnice a pod mistem, kde by kere byly vysazeny, vede castecne plynove potrubi, tak aby nejak neprorustaly koreny (i kdyz plyn je asi dost hluboko?).
Dulezite je, aby plot narostl rychle a aby byl dost husty kvuli alespon castecnemu odstineni hluku z dopravy. Idealni vyska 2-2,5m. Libil by se mi zlaty dest, ale nevim, jak rychle roste. Potom se nabizi turkestansky brest, u ktereho jsem vycetla, ze roste super-rychle, ale musi se pak casto strihat pro udrzeni vysky (?). Taky se nabizi nechat drateny plot porust treba prisavnikem, ale plot je dost chatrny, tak aby nam nespadl:) Moc prosim o zkusenosti, co by se nejlip hodilo. Diky moc!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 20.2.2020 10:54

Asi rostlinou první volby kvůli plynovému potrubí bych volil stálezelenou formu ptačího zobu vejčitolistého (Ligustrum ovalifolium). Dají se prostřídat i barevné formy od brčálově zelených po zlatě či bíle panašované.

Z hlediska protihlukového jsou ale lepší cesmíny. Pokud je komunikace výrazně v zimě solená, pak je vhodná hlošina úzkolistá (Elaeagnus angustifolia) jnebo jakékoliv meruzalky (rybízy, zlatá, alpská, krvavá,...). Pokud zvolíte hlošinu kvůli výšce, můžete do podrostu dát mochnu křovitou (Potentilla fruticosa), která bohužel nedorůstá nad metr výšky při zachování správného hustého vzhledu.

U zlatého deště (forsythia) je potřeba si dát pozor na kultivar/druh. Pokud ale zlatým deštěm myslíte jasmín nahokvětý, je to dobrá volba jen pokud jím necháte porůst oporu (Jasminum nudiflorum - s tím chatrným plotem se vzájemně zpevní).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 20.2.2020 13:20

Pokud vede pod pozemkem plynové potrubí, správce plynovodu Vám tam nepovolí výsadbu žádného keře. Alespoň tak jsme dopadli s výsadbou na vesnici:
Pro doplnění: před rekonstrukcí silnice tam rostly padesátilété ořechy, ale nyní už tam nepovolí nic jiného než trávník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 77.251 (?), 20.2.2020 16:40

jsou dvě věci

Jednou je, že Vám při údržbě plynovodu mohou odstranit porosty bez náhrady.  Tedy sázím co je levné a snadno obnovitelné.

Druhou věcí je, stavba kořenového systému. Přitom jsou křoviny, které mají kořenový systém šetrnější než některé traviny. Stromy (a tedy i turkmestánský brest, hlošiny, buky a habry v keřové formě) ze své podstaty odolné větru kotví silným koř systémem a tam by vzdálenost potrubí měla odpovídat "okapové čáře průmětu koruny" nebo minimálně 2 m.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 20.2.2020 16:45

U jednání na plynovodech jsem byl osobně a zkoušeli jsme namítat to samé, ale neuspěli jsme. Stavba kořenového systému je nezajímala, nad plynem se nesmělo vysadit nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 77.251 (?), 20.2.2020 17:02

ale pokud se neptáte, tak riskujete jen to vyklučení porostu a jen v případě opravy. Obecně pak pokud by nevhodně zvolené dřeviny poškodily plynovod, pak odpovídáte za škodu v rozsahu úmyslu. To že se tam něco vysemenilo a vy jste to neodstranil však úmyslem není.

jinak "JÓ TA TRÁVA" je i rákos, miscantus, bambus a jiné --- co takhle neopadavé bambusy do 4 m výšky?

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 20.2.2020 20:37

Ale my jsme se neptali,           podle našeho názoru v dostatečné vzdálenosti od plynovodu jsme vysadili okrasné jablůňky. Jednání bylo na popud plynáren, které nás upozornily na porušení zákona a na možné sankce, pokud výsadbu neodstraníme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 77.251 (?), 21.2.2020 20:23

... a věcné břemeno k Vašemu pozemku na katastru mají zapsané?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
L_B - (20) - 104.242 (?), 24.2.2020 14:02

Všem děkuji za tipy na výsadbu i připomínky ohledně plynu.

Stáhla jsem technickou mapu pro lepší představu - plyn je zaznačen žlutě a zelenými křížky jsem vyznačila zamýšlenou výsadbu (cca 15m). Také jsem zaznačila vzrostlé stromy poblíž plynovodu.

Pozemek máme teprve krátce v pronájmu, ale pokud je mi známo, tak cca 4-5let nazpět bylo potrubí dělané nové a tak 2-3x do roka chodí pánové z plynáren na kontrolu "čichačky".

Co se týče samotného živého plotu, tak je mi vlastně dost jedno, co tam bude, jestli to bude keř nebo něco pnoucího přímo na plot. Ale podmínky jsou jasné - musí to vyrůst dostatečně rychle, odstínit hluk a pohledy z ulice a nenarušit plyn...:)

Na podzim jsem tam zasadila par proutku ibisku, co jsem dostala, ale ten asi nebude to prave orechove a pujde jinam.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika